چشمه های دریاچه پریشان خشكید؛

زیباترین دریاچه آب شیرین کشور در راه شوری

زیباترین دریاچه آب شیرین کشور در راه شوری به گزارش حیوان خانگی چشمه های دریاچه پریشان بعنوان زیباترین دریاچه آب شیرین کشور، در سال جدید خشک شده و کارشناسان می گویند که آب و خاک تالاب هم به سمت شوری رفته است.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: دریاچه پریشان یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده از توابع شهرستان کازرون در استان فارس قرار گرفته است. این دریاچه با مساحتی حدوداً ۴۳۰۰ هکتار و با ارتفاع ۸۲۰ متری از آب های آزاد در کنوانسیون رامسر بعنوان تالاب بین المللی ثبت و در تقسیم بندی مناطق جز مناطق حفاظت شده به حساب می آید. این دریاچه به نامهای مور، فامور و پریشان شناخته می شود، میلیونها سال زیستگاه انواع ماهی ها، آبزیان و پرندگان بومی و غیر بومی بوده است. دریاچه پریشان از سال ۱۳۸۸ به علت کمبود بارندگی و حفر صدها چاه مجاز و غیرمجاز در اطراف آن جهت استفاده در امور کشاورزی دریاچه خشک شده است. سال ها از خشکی دریاچه پریشان گذشته و این دریاچه هنوز احیا نشده است و هر روز هم امید به جاری شدن آب در بستر پریشان کمتر می شود. مدیر پایگاه پژوهش و اطلاع رسانی تالاب بین المللی پریشان ضمن اشاره به زمستان سال قبل اظهار داشت: زمستانی که گذشت تالاب پریشان فصل خشکی را گذراند متأسفانه چرای بی رویه دام، کمبود بارندگی و خشکی هوا سبب شد پوشش گیاهی و علفی بستر تالاب که آخرین امید ما برای پیشگیری از بلند شدن خاک بستر بود ازبین بروند و پوشش گیاهی بستر تقریباً به یک پنجم ادوار گذشته برسد. ورود غیرمجاز دام به تالاب محمدجواد سیاح پور در ارتباط با تکرار ورود دام طبق سالهای گذشته به بستر تالاب اظهار داشت: سال جاری تعداد زیادی دام غیرمجاز وارد بستر تالاب بین المللی پریشان شد ورود این دام ها یا با راهنمایی مردم محلی صورت می گیرد یا طبق عادت چندساله دامداران در راه کوچ چند مدتی در منطقه پریشان سکونت و بعد به مسیر ادامه می دهند.
وی ضمن اشاره به از بین رفتن پوسته بستر تالاب پریشان اضافه کرد: متاستانه تردد خودرو ها نسبت به سالیان گذشته افزوده شده و هیچ تدبیری از جانب ادارات مربوطه صورت نگرفته است و این ترددهای غیرمجاز سبب کوبیده شدن بیشتر خاک و از بین رفتن پوسته بستر تالاب شده که خاک بستر را برای پرواز در تابستان آماده می کند. با وجود خشکسالی پارسال چشمه ها فعال بوده و آب قابل توجهی داشته اند اما از اوایل سال جدید تمامی چشمه خشک شده و تنها چشمه هلک با آبی بسیار ناچیز می جوشد. پریشان باید اولویت مردم منطقه شود / دریاچه نیازمند یاری مردم منطقه است این فعال محیط زیست اظهار داشت: با عنایت به مخاطرات نابودی پریشان، تهدیدات آشکار تالاب برای منطقه و برای کاهش سرعت روند نابودی و احیای پریشان باید اولویت اول مردم شهرستان نجات تالاب بین المللی پریشان شود و اگر مردم منطقه تالاب را فراموش کنند بزودی فرونشست زمین، شوری آب و آلودگی هوا گریبان گیر همه منطقه خواهد شد. پریشان احتیاج به اتحاد و همبستگی همه مردم دارد. وی افزود: پریشان دست یاری به سمت مردم دراز کرده است و تنها خواسته مردم می تواند ادارات مربوطه را موظف به کار در حوزه تالاب پریشان کند، مطالبات مردم شهرستان می تواند سازمان جهاد کشاورزی را برای تغییر و اصلاح الگوی کشت، پلمب چاه های غیرمجاز و پیشگیری از کشت در تمامی فصول سال جهت توقف در خالی شدن بیشتر سفره های زیر زمینی به پای کار بیاورد. وی ادامه داد: بنده اطمینان دارم اگر مردم از معضلات و عواقب نابودی تالاب آگاه باشند اساسا با دوستداران پریشان هم صدا و مانع فاجعه مرگ پریشان می شوند. آب و خاک پریشان به سمت شوری می رود / حوزه اطراف تالاب پریشان تبدیل به باغ شهری شده است سیاح پور با استناد به تحقیقات انجام شده در پایگاه پریشان اظهار داشت: آب و خاک اطراف تالاب پریشان رو به شور شدن رفته است و به دنبال این فاجعه مردم در زمینهای خود و مراتع درخت کاشته و زمین حاصلخیز را تبدیل به باغ می کنند. اصطلاحاَ باغ در زمان محدود آب کمتری مصرف می کند اما در دراز مدت خیلی بیشتر از یک زمین کشاورزی آب مصرف خواهد نمود.
این فعال محیط زیستی افزود: متأسفانه هرروزه شاهد تغییر کاربری اراضی زمینهای کشت در حوزه تالاب پریشان هستیم و تمامی حوزه تالاب و جاهایی که باید مرتع باشد که در زمان بارش باران آب جذب زمین شود و از چشمه های پریشان به جوشد تبدیل به باغ مرکبات شده است این تغییر اراضی در حوزه تالاب برای نان هم که باشد اشتباه است، باتوجه به نقش اداره جهاد کشاورزی که متولی حفظ کاربری اراضی است باید به این مساله ورود کرده و مانع تبدیل زمینهای حاصلخیز و مراتع به باغ و باغچه های شهری شود اگر ازاین فاجعه جلوگیری نشود خشکی کامل سفرهای زیر زمینی بلای جان مردم منطقه می شود. آتش سوزی حوزه آبریز پریشان نگران کننده است وی ضمن اشاره به تدابیر انجام شده برای پیشگیری از آتشسوزی در فصل تابستان اظهار داشت: بستر پنج هزار هکتاری پریشان بخاطر چرای بی رویه دام و خشکسالی پوشش گیاهی قابل توجهی برای سوختن ندارد و خوشبختانه با ایجاد آتش برها در بستر و حاشیه تالاب امکان آتشسوزی گسترده در پریشان حداقلی است و اگر این اتفاق رخ دهد طبق جلسات و گفتگو های انجام شده با مردم بومی همکاری و همیاری خوبی خواهیم داشت. وی اظهار داشت: بارانی که در بیست و سه هزار هکتاری تالاب پریشان می بارد توسط گیاهان مرتعی جذب خاک می شود تا به ریشه دریاچه برسد و نابودی این اکوسیستم نگرانی امروز ما است.
وی افزود: در کنار معضلات گفته شده آتشسوزی سبب سستی خاک و تبدیل آب باران به روان آب می شود و به صورت کامل از حوزه آبریز خارج می شود، متأسفانه در سالهای گذشته ایجاد جاده در بالا دست پریشان و در منطقه دشت برم تخریب گسترده ای در حوزه آبریز تالاب شده است که جاده یک ناهنجاری به حساب می آید که با از بین بردن حوزه آبریز سبب سیل های گل آلودی شده است و در زمان جاری شدن تمامی سنگ، قلوه سنگ، شن و ماسه و زباله های رها شده توسط انسان در منطقه دشت برم را با خود به پریشان می آورد و پریشان کاسه ای گود است که هرچه با گل ولای پرتر شود به مرگ حتمی خود نزدیک تر می شود. حمله ملخ ها سبب افزایش پرنده دلیجه در منطقه شد / ‏‬تالاب هنوز زنده است سیاح پور ضمن اشاره به حمله ملخ ها در هفته گذشته به منطقه پریشان اظهار داشت: این ملخ ها از محصولات کشاورزی تغذیه می کنند و تعداد زیادی از آنها در کف پریشان دیده شده اند ولی خوشبختانه با ورود ملخ ها به منطقه تعداد پرنده دلیجه به صورت قابل ملاحظه ای افزوده شده است و این پرنده کوچک ترین نوع پرنده شکاری و معروف به شاهین شکاری است که از ملخ تغذیه می کند در واقع همراه با حمله ملخ ها بعنوان آفت شکارچی این ملخ ها در منطقه افزوده شده و این یعنی طبیعت زنده و پویاست و روال کار خودش را انجام می دهد. او در آخر اظهار داشت: تیم تحقیقات پایگاه پژوهش پریشان مطالعات و مخاطرات را با همکاری دانشگاه تهران و اداره کل محیط زیست در اولویت کار خود قرار داده است و تیم آموزش این پایگاه تمامی تلاش خویش را در جهت ارتباط و همکاری با مردم محلی و آگاهی بخشی به جامعه برای افزایش اطلاعات عمومی مردم ساکن در منطقه در برنامه خود قرار داده است. به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، به هر حال دریاچه پریشان طی سال گذشته آرامش گذشته خویش را ندارد، بی آبی دیگر به عنصر پایدار تالاب تبدیل گشته و باید برای احیای آن نه تنها جوامع محلی آموزش ببینند بلکه متولیان امر هم برای احیای تالاب دست به کار شوند. این روزها امید به زنده ماندن پریشان کم رنگ تر از همیشه است.

1401/02/11
10:06:23
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی