بیشتر از ده هزار گونه از مهره داران در معرض تهدید انقراض هستند

بیشتر از ده هزار گونه از مهره داران در معرض تهدید انقراض هستند حیوان خانگی: بر مبنای داده های لیست قرمز اتحادیه بین المللی محافظت از طبیعت (IUCN) از گونه های در معرض تهدید، بیشتر از ده هزار گونه از مهره داران در معرض تهدید انقراض هستند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر بر مبنای داده های لیست قرمز اتحادیه بین المللی محافظت از طبیعت (IUCN) از گونه های در معرض تهدید، بیشتر از ده هزار گونه از مهره داران در معرض تهدید انقراض هستند، تداوم از دست دادن گونه ها، زیستگاه ها و اکوسیستم ها هم تمام حیات روی زمین همچون ما را تهدید می کند. مردم در همه جا برای برآوردن همه نیازهای خود از غذا گرفته تا سوخت، دارو، مسکن و پوشاک به منابع مبتنی بر تنوع زیستی و حیات وحش متکی هستند. میلیونها نفر هم به طبیعت بعنوان منبع امرار معاش و فرصت های اقتصادی خود متکی می باشند. بنابراین، ضروری برای معکوس کردن سرنوشت حیاتی ترین گونه های در خطر انقراض، پشتیبانی از احیای زیستگاه ها و اکوسیستم های آنها و ترویج استفاده پایدار از آنها توسط بشر به شدت مورد نیاز است. هم اکنون بیشتر از ۴۱ درصد از دوزیستان، ۲۶ درصد از پستانداران، ۲۱ درصد از خزندگان و ۱۳ درصد از پرندگان جهان در معرض تهدید انقراض هستند. در جدید ترین آمار تعداد گونه های در معرض تهدید کشورمان هم ۷۵ گونه مهره دار (پستانداران ۱۸ گونه-پرندگان ۲۹ گونه-دوزیستان۴گونه-خزندگان ۱۶ گونه) در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت به ثبت رسیده است. تعداد مهره داران ایران در رده های پستانداران ۱۹۸ گونه، پرندگان ۵۵۹ گونه، خزندگان ۲۴۲ گونه و دوزیستان ۲۵ گونه (مجموعاً ۱۰۲۳ گونه)، ۲۷۴ گونه تائید شده ماهیان (۲۹۷) آب های داخلی و ۹۷۵ گونه ماهیان آب های دریایی (ماهی ها کوسه ها و سفره ماهیان) به ثبت رسیده است. البته این لیست با عنایت به مطالعات ژنتیکی و میدانی دست خوش تغییرات است. اتحادیه جهانی محافظت از طبیعت (IUCN) بعنوان بزرگ ترین و متنوع ترین شبکه زیست محیطی جهان در سال ۱۹۴۸ شروع به کارکرد و متشکل از اعضای دولتی و غیردولتی است. مأموریت این اتحادیه تشویق، همراهی و تأثیرگذاری بر کارشناسان در سرتاسر جهان برای محافظت از یکپارچگی و تنوع طبیعت و هم اطمینان از این است که استفاده از منابع طبیعی به صورت عادلانه و پایدار و ازنظر بوم شناختی انجام می گیرد. دیدگاه این اتحادیه هم جهانی است که به طبیعت ارزش قائل شده و از آن حفاظت می کند. این اتحادیه هر ساله با ارزیابی گونه ها بر مبنای داده های زیستگاهی و جمعیتی گونه های در معرض تهدید جهان در رده های مختلف را معرفی می کند.
امروزه گونه ها و زیستگاه های آنها تحت تاثیر عوامل تهدید کننده گوناگونی قرار دارند که هم به صورت انفرادی و هم تجمعی بر روی گونه ها و زیستگاه های آنها تاثیر گذاشته و روند جمعیتی خیلی از گونه ها را کاهشی کرده است. صندوق جهانی حیات وحش (WWF)مهم ترین عوامل محرکه این تهدیدات در آسیا در سال ۲۰۲۰ را به تفکیک زیر طبقه بندی نموده است: ۱. تغییر کاربری اراضی شامل تخریب و از بین رفتن زیستگاه ها
۲. برداشت بیش از اندازه از گونه ها
۳. معرفی گونه های بیگانه
۴. انواع آلودگی ها
۵. تغیرات اقلیمی علاج این شرایط و حقیقت تلخ اوضاع نامناسب گونه ها جریان سازی حفاظت و رفتار صحیح در سطح جامعه، مشارکت همگانی، توجه به ارزش های علمی، کارکردی، اقتصادی، فرهنگی، زیبایی شناختی و ذاتی گونه ها است. گونه های کلیدی مثل گربه سانان بزرگ، خرس ها، تمساح، کوسه ها نقش های عملکردی قابل توجهی دارند که منجر به حفظ و کارکرد صحیح اکوسیستم ها می شود و خدمات زیست بومی که این اکوسیستم ها مثل کنترل گونه های مزاحم، کنترل سیلاب، جذب کربن، کنترل بیماری، تلطیف هوا، تأمین غذا و مایحتاج ما و غیره، همه و همه در رفاه و سلامت جوامع انسانی نقش تعیین کننده دارند. ادامه حیات ما منوط به حفظ و حراست از گونه ها و اکوسیستم ها است و ادامه روند کنونی ما را گرفتار چالش های بیشتر کرده و گونه های بیشتری را از دست خواهیم داد.

1401/03/02
15:12:18
5.0 / 5
230
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی