تنفس گرد و غبار چه تبعاتی برای سلامت دارد؟

تنفس گرد و غبار چه تبعاتی برای سلامت دارد؟ حیوان خانگی: پدیده گرد و غبار، کیفیت هوا و عمق دید را می کاهد و ممکنست اثرات سوء بر سلامت انسان داشته باشد؛ این پدیده رویدادی طبیعی است و در بخش هایی از جهان که دارای مناطق خشک و بیابانی وسیع هستند ایجاد می شود.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، وجود بیابان های وسیع در کشورهای عربستان، عراق، سوریه و ایران نمونه هایی از این مناطق هستند. دوره های خشکسالی طولانی و دخالت های غیر اصولی در محیط زیست می تواند احتمال بروز این پدیده را افزایش دهد. این پدیده کیفیت هوا را می کاهد و عمق دید را گاهی به حدود ۵متر می کاهد و ممکنست اثرات سوئی بر سلامت انسان به خصوص افراد دارای مشکلات تنفسی داشته باشد.
ذرات گرد و غبار از نظر اندازه کاملا متفاوت هستند و از ذرات درشت (غیر قابل تنفس) تا ریز (قابل تنفس) طبقه بندی می شوند. ذرات درشت گرد و غبار حداکثر می توانند به داخل بینی، دهان و حلق راه پیدا کنند اما، ذرات ریز می توانند به اعماق بیشتر و نواحی حساس مجرای تنفسی و ریه نفوذ کنند. ذرات ریزتر دارای اثرات نسبتا مهمی بر سلامت انسان هستند. بیشتر ذراتی که در پدیده گرد و غبار حضور دارند از نوع درشت یا غیر قابل تنفس هستند و تهدید جدی برای سلامت مردم ایجاد نمی کند، ولی ممکنست در افرادی که سابقه بیماریهای تنفسی دارند مانند مبتلایان به آسم و آمفیزم مشکلاتی ایجاد شود.
تماس با گرد و غبار و اثرات آن بر سلامت متداول ترین نشانه هایی که طی یک پدیده گرد و غبار مشاهده می شود تحریک چشم ها و راه های هوایی فوقانی است. بطور معمول افرادی نظیر نوزادان، کودکان و نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماریهای تنفسی مانند آسم، برونشیت و آمفیزم، و بیماران قلبی ممکنست لطمه پذیری بیشتری داشته باشند.
همین طور قرار گرفتن این افراد در معرض گرد و غبار ممکنست واکنش های حساسیتی و حملات آسم را تشدید کند، مشکلات تنفسی حادی را بوجود آورد، در ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی موثر باشد و طول عمر را کم کند.
همین طور قرار گرفتن طولانی در معرض ذرات منتقله توسط هوا می تواند مشکلات تنفسی و ریوی و احیانا بیماریهای قلبی بوجود آورد.
در زمان بروز پدیده گرد و غبار چه باید کرد؟ اقدامات احتیاطی زیر می تواند به شما کمک نماید تا خودرا از اثرات سوء گرد و غبار حفظ کنید و اثرات نامطلوب این پدیده را بر سلامت خود به حداقل برسانید.
_ از فعالیت در خارج از منزل اجتناب کنید.
_ اگر الزاما بایستی در هوای آزاد فعالیت کنید زمان آنرا به حداقل ممکن کاهش دهید.
_ از ورزش سنگین به ویژه اگر دارای مشکلات تنفسی و آسم هستید خودداری کنید.
_ در خانه یا محیط های بسته بمانید و درها و پنجره ها را بسته نگاه دارید.
_ در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید.
_ اگر دارای آسم هستید یا نشانه هایی مانند کوتاهی تنفس، سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سینه را مشاهده کردید برنامه درمانی خودرا دنبال کنید و اگر نشانه ها برطرف نشد با پزشک خود مشورت کنید.
ایمنی در وضعیت بروز پدیده گرد و غبار در زمان بروز این پدیده میزان دید به سرعت کاهش پیدا می کند. اگر در چنین شرایطی در جاده هستید و کاهش عمق دید بر توانایی دید شما تاثیر می گذارد آهسته تر برانید و در صورت لزوم با توجه کامل به علایم راهنمایی و رانندگی تا بر طرف شدن شرایط حاد، اتومبیل خودرا در نقطه امنی متوقف کنید. اگر اتومبیل شما دارای سیستم تهویه مطبوع است آنرا در وضعیت چرخش مجدد هوا قرار دهید تا گرد و غبار ورودی به اتومبیل شما کم شود.
توجه به این موارد می تواند در کاهش اثرات جانبی گرد و غبار موثر باشد:
_ برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی و آب شرب استفاده از پوشش مناسب برای مواد غذایی آماده مصرف لازم است.
_ لازم است مواد غذایی پیش از نگهداری در یخچال از ذرات و گرد و غبار زدوده شوند.
_ برای کاهش تماس با گرد و غبار در محیط زندگی، نظافت روزانه سفارش می شود.
آیا استفاده از ماسک در زمان بروز گرد و غبار کمک کننده است؟ بنابر اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ماسکهای کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند جلوی ورود ذرات ریز گرد و غبار به سیستم تنفسی ما را بگیرند و بدین سبب استفاده از آنها سفارش نمی گردد. ماسکهای ویژه ای که با عنوانP۱ و P۲ عرضه می شود برای این شرایط تا حدی مناسب می باشد.
در استفاده از ماسک باید به نکات زیر توجه کرد:
_ پوشیدن آنها موجب احساس گرما شده و بطور معمول راحت نیست.
_ اگر ماسک بطور کامل اطراف بینی و دهان را نپوشاند، بطورمثال برای افرادی که محاسن بلندی دارند و راه نفوذ برای هوا باقی باشد، تاثیر چندانی ندارد.
_ این ماسک ها آلاینده های گازی هوا مانند منوکسید کربن را نمی گیرد.
_ تنفس با بهره گیری از ماسک از حالت معمولی دشوارتر است و افراد دارای سوابق بیماری قلبی - عروقی و تنفسی باید با پزشک خود مشورت کنند.
_ استفاده از این ماسک ها برای افراد سالمی که ناچار باید در زمان بروز پدیده گرد و غبار در بیرون بمانند، قابل سفارش است.
منبع:

1401/03/05
16:32:50
5.0 / 5
346
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , ایمنی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی