یك كارشناس آلودگی هوا:

کانون های گرد و غبار داخلی مهار شوند

کانون های گرد و غبار داخلی مهار شوند به گزارش حیوان خانگی یک کارشناس آلودگی هوا ضمن اشاره به علل وقوع پدیده آلودگی هوا می گوید: تنها راه مقابله با این ابرچالش، پیشگری و شناسایی منشاء آن است؛ چون که وقتی خیزش گرد و غبار صورت می گیرد، کار از کار گذشته است و چاره ای باقی نمی ماند.یوسف رشیدی در گفتگو با ایسنا تصریح کرد: کشور ما در منطقه ای قرار گرفته که زمینهای زیادی با استعداد تولید گرد و غبار وجود دارند. مناطقی نظیر عراق، عربستان و شمال افریقا مستعد این پدیده هستند. رطوبت کم خاک و انجام نشدن اقدامات لازم برای تثبیت خاک منطقه سبب می شود تا هر گاه باد شدیدی می وزد، ذرات خاک در هوا به پرواز درآیند.

وی اضافه کرد: دانه های خاک آنقدر ریز هستند که با وزش باد به هوا بلند و در ارتفاع زیاد حمل می شوند. زمانی که این ذرات در جریان های اصلی هواشناسی قرار می گیرند در مسافت های زیاد جابجا می شوند. علت اصلی وقوع این پدیده وجود زمین هایی است که خاک سستی دارند و این خاک هم از دانه های ریزی تشکیل شده است. همینطور رطوبت کم و نبود پوشش گیاهی هم مزید بر علت می شود تا خاک این زمین ها مستعد تولید گرد و غبار باشد.

رشیدی در ادامه اظهار داشت: کشورها باید در حوزه شناسایی کانون ها و تثبیت آنها تلاش کنند. این مساله ای منطقه ای است و نیازمند همکاری چندین کشور و نهاد متعدد است. از سال ۲۰۰۴ سازمان هواشناسی جهانی یک سیستم پیش آگاهی در سه منطقه طراحی نموده است. یکی از مراکز این سیستم در شهر بارسلونا قرار دارد و در ارتباط با حوزه اروپا، خاورمیانه و شمال افریقا است. مراکز مشابهی هم برای شرق آسیا و همینطور قاره آمریکا وجود دارد.

وی افزود: شاید فعال ترین مرکز بین این مراکز در شهر بارسلونا باشد. شمال افریقا و خاورمیانه از مستعدترین مناطق برای تولید گرد و غبار هستند. در این سیستم میتوان اطلاعات در ارتباط با پیشبینی گرد و غبار، موقعیت کانون ها و... را استخراج کرد.

رشیدی اضافه کرد: در ایجاد گرد و غبار، وزش باد و شدت وزش آن بسیار موثر است. همچنین تغییر کاربری زمین ها هم می تواند سبب افزایش احتمال خیزش گرد و غبار شود. نمی توان انگشت افترا را همواره به سمت کشورهای ترکیه، عراق و عربستان نشانه رفت. ما باید ابتدا خویش را اصلاح نماییم و کانون های گرد و غبار داخلی را مهار نماییم. سپس باید کشورهای ذینفع در این مورد با اجماع جهانی زیر چتر سازمان هواشناسی جهانی قرار گیرند و این مشکل را برطرف کنند.

رشیدی اظهار داشت: وزش باد ذاتا خوب است چون که سبب می شود آلودگی های انسان ساز از بین بروند. اما زمانی که زمین ها مستعد گرد و غبار هستند، وزش باد مشکل ساز می شود. علاوه بر آن زمانی که ذرات معلق به صورت کلی زیاد می شوند به تبع آن غلظت آلاینده های دیگر به جز ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون مانند ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را هم بالا می رود.

این کارشناس آلودگی هوا در انتها اظهار داشت: وقتی گرد و غبار برمی خیزد، نمی توان کاری کرد و چاره ای وجود ندارد. تنها راه کنترل آلودگی هوا پیشگیری و شناسایی منشاء آن است. همینطور وقتی آلودگی وارد منطقه ای می شود نمی توان زمانی برای خروج این میهمان ناخوانده تعیین کرد و خروج توده گرد و غبار بستگی به غلظت، گستره و حجم گرد و غبار دارد. مدت زمان لازم برای خروج توده گرد و غبار امکان دارد سه یا چهار روز باشد و یا حتی از یک یا دو هفته هم تجاوز کند؛ به صورتی که در مناطق جنوب و غرب کشور مدت زمان درگیری با ذرات گرد و غبار بیشتر از مناطق دیگر است.

منبع:

1401/03/06
21:47:21
5.0 / 5
316
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی