نظری:

وزارت جهاد کشاورزی لایحه ممنوعیت کشت محصولات آب بر را عرضه کند

وزارت جهاد کشاورزی لایحه ممنوعیت کشت محصولات آب بر را عرضه کند به گزارش حیوان خانگی یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم با اشاره به اینکه تولید بعضی محصولات آب بر به نفع کشور نیست، از وزارت جهاد کشاورزی خواست تا لایحه ممنوعیت کشت محصولات آب بر را به مجلس ارائه نماید.


علیرضا نظری در گفت و گو با ایسنا درباره بحران آب در ایران باتوجه به سهم آب کشاورزی اظهار نمود: آمارها از اختصاص ۷۵ تا ۹۰ درصد آب ایران به بخش کشاورزی خبر می دهند. در هر صورت ۷۵ یا ۹۰ درصد، شاهد اختصاص حجم شایان توجه از آب کشور به این بخش هستیم.
نماینده مردم خمین در مجلس یازدهم با استناد به برنامه ششم توسعه اظهار داشت: الگوی کشت جدید باید با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو اجرا می شد. سیاست ابلاغی در برنامه ششم اما اجرا نشده است. امروز پس از گذشت شش سال از برنامه ششم توسعه می گویند که ابزار اجرائی نداریم. تنها ابزار وزارت جهاد کشاورزی این است که برای محصولات آب بر، کود و بذر اختصاص ندهد یا بطورمثال حمایت های بانکی نکند.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم اظهار داشت: به نظر بنده با صرف ابزارهای نامبرده نمی توان الگوی کشت را اصلاح کرد یا بازدارندگی از کشت محصولات آب بر ایجاد کرد. تولیدکننده هم باید به این نتیجه برسد که کاشت محصولات جایگزین هم آب کشور را ذخیره می کند و هم ۴ تا ۵ برابر سود می کند. البته تا آن زمان که برنامه بازدارنده با اهرم اجرائی قوی وجود نداشته باشد، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. دستگاه دولتی باید اهرم بازدارنده داشته باشد.
تولید بعضی محصولات آب بر به نفع کشور نیست نظری با اعلان اینکه میل به خودکفایی در همه محصولات کشاورزی اصلا به نفع کشور نیست، تاکید کرد: باید برمبنای الگوی کشت و مزیت های مختلف کشور از ظرفیت آبی کشور حداکثر استفاده را داشته باشیم. نمی توانیم در وضعیت موجود کشور محصولات آب بر بکاریم. می توانیم با تولید محصولی مثل گندم که کم آب است، نیاز داخلی را تامین نماییم و محصولات آب بر را نکاریم و بوسیله کشت های فراسرزمینی یا آمریکای جنوبی وارد نماییم. تولید بعضی محصولات در کشور به نفع کشور نیست. وزارت جهاد کشاورزی باید لایحه ممنوعیت کشت محصولات آب بر را به مجلس ارائه کند تا در مجلس روی آن کار نماییم.
این عضو مجمع نمایندگان استان مرکزی در آخر در پاسخ به این پرسش که تکلیف تولیدکنندگان محصولات آب بر چیست، اظهار داشت: مسائل کلی کشور در همه دنیا بر مسائل فردی غلبه دارد. این یک اصل عقلایی است. تولیدکنندگانی که معیشتشان در گرو محصولات آب بر است، باید نسخه جدیدی که توسط وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد می شود را جایگزین کنند. ممکنست در کوتاه مدت به منافعشان لطمه برسد، اما منافع زیستی کل کشور بر هر چیزی ارجحیت دارد.




منبع:

1401/03/09
21:34:02
5.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی