در بغداد انجام شد؛

گفتگوی رئیس سازمان محیط زیست بامقامات ارشد عراق درباره ریزگردها

گفتگوی رئیس سازمان محیط زیست بامقامات ارشد عراق درباره ریزگردها علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست با هدف بررسی راهکارهای مؤثر و فوری در مهار پدیده گردوغبار با نخست وزیر و برخی وزاری دولت عراق ملاقات و گفتگو کرد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق ملاقات و گفتگو کرد.

در این دیدار دو طرف درباره همکاری دوجانبه و کشورهای دیگر منطقه برای مقابله با چالش های محیط زیستی در جهت تضمین حقوق و منافع مشترک گفتگو کردند.

رئیس سازمان محیط زیست ایران با ابراز تمایل تهران برای حل مسائل حل نشده در زمینهٔ محیط زیست بر ضرورت تقویت همکاری دوجانبه ایران و عراق تاکید کرد و اظهار داشت: حل مشکلات خشکسالی و مقابله با طوفان های گردوغبار خواسته ای منطقه ای و مشترک است و مستلزم همکاری همگان در یافتن راهکارهای کارساز است.

الکاظمی نخست وزیر عراق هم در این دیدار تاکید کرد: مناسبات تاریخی عراق و ایران با تمایل متقابل در توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف همراه می باشد و تقویت شراکت با کشورهای منطقه، ارتباط منطقه ای را تقویت می کند و قابلیت مقابله با چالش های مشترک و در رأس آن، چالش های زیست محیطی را زیاد می کند.

وی اظهار داشت: تدوین راهکارهای مفید برای چالش های زیست محیطی و مقابله با تأثیرات تغییرات آب و هوایی بخشی از مسئولیت همگان است.
در این دیدار سفیر ایران در بغداد و هم وزرای کشاورزی، منابع آب و محیط زیست عراق هم حضور داشتند.

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همینطور امروز با فؤاد حسین وزیر امور خارجه و وزرای کشاورزی، منابع آب و بهداشت و محیط زیست عراق در محل وزارت امور خارجه عراق ملاقات و گفتگو کرد.

در این دیدار علی سلاجقه ضمن تشکر از میزبانی دولت جمهوری عراق اظهار نمود: امیدواریم با این نشست و گفتگوها و ارتقای سطح همکاری ها و تقویت دیپلماسی فعال در حوزه محیط زیست شاهد نتایج خوبی باشیم.

ایشان در ادامه به نتایج خوبی که بر مبنای مطالعات و تجربیات در حوزه کنترل گردوغبار به دست آمده و میتوان به آن استناد کرد اظهار داشت: در این حوزه مطالعات و اقدامات خوبی صورت گرفته است که میتوان با در اشتراک گذاری با سایر کشورهای درگیر گرد و غبار همچون عراق در رفع این مشکل زیست محیطی گام برداریم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: همینطور تجارب خیلی خوبی در زمینه‌ی شناسایی کانون های گردوغبار با استفاده از داده های جوی و زمینی بدست آمده است که می تواند بهترین مرجع جهت بررسی هرچه دقیق تر این مورد باشد.

در ادامه این گفتگو فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق ضمن خوش آمد گویی به علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و هیئت همراه اظهار داشت: امیدواریم برگزاری این نشست ها که ازنظر ما بسیار اهمیت دارد نتایج خوبی را برای هر دو کشور داشته باشد.

وی ضمن اشاره به گفتگوی تلفنی با امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: در این بحث و تبادل نظری که صورت گرفت همواره برای توسعه همکاری منطقه ای و همگرایی کشورها در حوزه تغییرات اقلیمی و گرد غبار تاکید شد.

دو طرف بعد از دیدار با یکدیگر، در یک کنفرانس خبری مشترک حاضر شدند.

فؤاد حسین در این کنفرانس خبری اظهار داشت: در مورد تغییرات آب وهوایی، خشکسالی و مقابله با بیابانزایی با ایران گفتگو کردیم. هیئت های عراقی و ایرانی در بغداد در مورد مقابله با چالش های پدیده آب و هوا رایزنی کردند، همینطور پرونده آب و مدیریت آن بین عراق و ایران را مورد بررسی قرار دادیم، تغییرات آب و هوایی مختص یک کشور نیست بلکه فرامرزی است.

وی ادامه داد: دیدارهای و نشست های متقابلی بین دو کشور برای بحث در مورد پرونده آب و رودهای مشترک صورت خواهد گرفت.

در مقابل رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران هم اظهار داشت: با طرف عراقی در مورد پرونده های مختلف گفتگو کردیم. نشست امروز، آغاز خوبی برای همکاری در مورد پرونده طوفان های گرد و غبار است، عراق و ایران در مورد تثبیت تپه های ماسه ای تجربه دارند.

علی سلاجقه در دیدار با وزیر کشور عراق هم ضمن تشکر از میزبانی این کشور از هیئت ایرانی اظهار نمود: فرزندان ایران از بدو تولد آرزوی زیارت عتبات عالیات را دارند و این نشانه ی عمق رابطه بین دو کشور است و این مورد سبب می شود دیوارها برداشته شود هرچند بدخواهان بخواهند این روابط را خدشه دار کنند که مهر تائید این دوستی خون شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری درمورد حفظ روابط با کشور عراق خاطرنشان کرد: دولت جدید ایران ارتباط با همسایگان بخصوص عراق را در اولویت می دانند.

معاون رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: وقایع تاریخی نشان داده که فقط کشورهای منطقه می توانند در بحران ها به یاری هم بشتابند و دوستی کشور ایران و عراق می تواند بعنوان نمونه همکاری موفق بین کشورهای همسایه باشد.

رئیس هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به عراق با تاکید برافزایش روابط اقتصادی و سیاسی با کشور عراق عنوان داشت: یکی مسائل در اینباره توجه ویژه به حفظ محیط زیست دو کشور است.

سلاجقه ضمن اشاره به این که امروزه منطقه و جهان گرفتار بی نظمی اقلیمی شده است، افزود: پیامد این اتفاق ایجاد ریزگردها برای کل منطقه است و ما به دنبال انتقال تجارب با عنایت به مطالعات و تجربیات احصاء شده در بحث مقابله با بیابانزایی و این که در کنار کشور عراق باشیم برای ما مبحث حائز اهمیت می باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: با عنایت به تفاهمنامه هایی که وجود دارد باید به سمت اجرایی و عملیاتی شدن در جهت مهار ریزگردها در منطقه گام برداریم و الگوی مناسبی برای کشورهای منطقه باشیم.

در ادامه این نشست وزیر کشور عراق ضمن خوش آمد گویی به هیئت ایرانی اظهار داشت: ما فداکاری ایران در مبارزه با داعش را فراموش نمی نماییم.

او همینطور در بحث آب و مقابله با بیابانزایی اظهار نمود: در بحث آب و بیابانزایی و امنیت غذایی گرفتار چالش هستیم و به رغم این که دولت فعلی، دولت پیشبرد امور است تلاش خواهیم کرد این چالش ها را در جهت خدمت به مردم برطرف نماییم.

وزیر کشور عراق در ادامه در مورد شرایط سفر به کشور عراق اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا باعث بسته شدن مرزها شد، اما خوشبختانه با فروکش کردن این بیماری سال جاری مرزها روند عادی شدن خویش را از سر می گیرند و شرایط برای زیارت عتبات عالیات فراهم می شود و در تلاش هستیم در مسافرت پیش رو توافقنامه امنیتی امضا و شرایط را برای تسهیل سفر زمینی فراهم نماییم.

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ در رأس هیئت فنی و کارشناسی با هدف بررسی راهکارهای مؤثر و فوری در مهار ریزگردها به کشور عراق سفر کرده است.

اعضای هیئت اعزامی به کشور عراق به سرپرستی علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، متشکل از معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، دبیر ستاد ملی مقابله با گردوغبار، رئیس پژوهشگاه هواشناسی، مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی وزارت نیرو، مدیرکل امور بین الملل محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه هستند.


منبع:

1401/03/10
09:50:27
5.0 / 5
156
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی