آغاز حملات به دام های مردم شهداد؛

داغ شدن بازار شایعات حیوان جگرخوار

داغ شدن بازار شایعات حیوان جگرخوار چند سال قبل حملات مکرری به دام های شهداد در آخرین منطقه مسکونی کویر لوت انجام می شد که مردم آنرا به حیوانی جگرخوار نسبت می دادند که طی روزهای اخیر مجدداً این داستان شروع شده است.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: مهر ماه سال ۹۵ بود که مردم شهداد از حملات مکرر جانوری جگر خوار به دام های این شهر کویری خبر می دادند. در این حملات حیوانی با حمله به دامداری های شهر شهداد و روستاهای اطراف دام ها را بعد از خفه کردن از ناحیه شکم می خورد بطوریکه در تمام موارد جگر حیوان خورده و بقیه اندام حیوان سالم رها می شد بنابراین هم مردم به این حیوان لقب جگر خوار دادند.
شهر شهداد که در جنوب کویر لوت آخرین منطقه مسکونی به حساب می آید همیشه با افسانه ها گره خورده است و این دفعه هم مردم دست به شایعاتی زدند که گاه بسیار غیر قابل باور است.
شهر شهداد که در جنوب کویر لوت آخرین منطقه مسکونی به حساب می آید همیشه با افسانه ها گره خورده است و این دفعه هم مردم دست به شایعاتی زدند که گاه بسیار غیر قابل باور است
تعداد زیادی دام در آن سال تلف شد و در همه موارد فقط جگر دام های سبک خورده می شد و مردم آنرا به حیواناتی عجیب نسبت می دادند که از کویر وارد شهر می شود و دام ها را تلف می کند.
در نهایت در آن سال اداره کل محیط زیست استان کرمان مجبور به نسبت تعداد زیادی دوربین تله ای در سطح روستاها و دامداری های منطقه شد و در تمام این تصاویر فقط سگ های ولگردی نشان داده شد که در اطراف دامداری ها پرسه می زدند و چند مورد از این تصاویر هم نشان از حمله سگ های ولگرد به دام ها داشت.
درآن زمان گمان می رفت سگ های ولگردی که با با گرگ های کویر تداخل پیدا کرده و به گرگاس ها را به وجود آورده بودند عامل این حملات می باشند.
در چند مورد سگ های ولگرد هم در تله گذاری ها گرفتار شدند و گفته شد که این سگ ها به علت حضور در محل زندگی انسان ها و گرگ ها به مرور دارای مهارت های جدیدی شده و می توانند به آسانی به دام ها حمله کنند و به علت این که کمتر مورد شک انسان ها قرار می گیرند به آسانی در اطراف دامداری ها هم پرسه می زنند.
اما طی روزهای اخیر بار دیگر حملاتی مشابه آنچه در سال ۹۵ روی می داد در منطقه شهداد شروع شده و دام های مردم مورد حمله قرار می گیرند.
همین مسئله سبب شده مردم شایعات وجود حیوان جگر خوار را بار دیگر سر زبان ها بیندازند و نگرانی از افزایش حملات به دام ها در منطقه افزایش یابد.
معمایی که بار دیگر مطرح شده است
معمای حملات به حیوانات در شهداد بار دیگر داغ شده و مردمی که ادعا می کنند این حیوان را دیده اند هر کدام روایتهای گاه باور نکردی و تخیلی را از این حیوان مطرح می کنند.
جدا از این مباحث با عنایت به افزایش قیمت نهاده های دامی و این که تنها سرمایه مردم همین دام های سبک هستند مسؤلان مربوطه باید فکری برای مهار این حملات به دام های مردم در نظر بگیرند.
محمد حسن زاده، دامپزشکی است که در گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر می گوید: عدم شناسایی حیوانی که دام های مردم را تلف می کند باعث داغ شدند بازار شایعات شده است که همه آنها غیر واقعی و زایده افکار مردم محلی و روستاییان است.
به احتمال فراوان حیوان مهاجم گرگاس است
وی اظهار داشت: در این منطقه در کنار سگ های ولگرد، کاراکال، گرگ و شغال هم زندگی می کنند اما افزایش جمعیت سگ های ولگرد در منطقه و زاد و ولد این حیوانات با گرگ ها باعث ایجاد نژاد جدید به نام گرگاس شده که در کنار درنده خویی بسیار باهوش می باشد و به علت شباهتش به سگ هم مورد حمله انسان ها هم قرار نمی گیرد.
حسن زاده اضافه کرد: امسال با خشکسالی بی سابقه در منطقه روبرو شده ایم و اصولاً در زمان خشکسالی به علت کم شدن شکار در طبیعت حیوانات وحشی برای شکار به سمت مناطقی که انسان ها زندگی می کنند می آیند و حمله به دام ها و گاه انسان ها هم زیاد می شود بنابراین هم شاهد وجود پلنگ در شمال کشور و خرس در غرب کشور در مناطق مسکونی هستیم در شهداد هم مسلماً همین حیوانات منطقه هستند که باعث افزایش حمله به دام ها می شوند.
وی اضافه کرد: گرگاس که از تداخل نژاد سگ و گرگ به وجود می آیند و دارای مهارتهای سگ بعنوان یک حیوان که توانایی ارتباط با انسان دارد و گرگ که حیوانی درنده خو است می باشد.
گرگاس که از تداخل نژاد سگ و گرگ به وجود می آیند و دارای مهارتهای سگ بعنوان یک حیوان که توانایی ارتباط با انسان دارد و گرگ که حیوانی درنده خو است می باشد
وی اظهار داشت: جمع آوری سگ های ولگرد و عقیم سازی آنها برای مهار جمعیت گرگاس بسیار ضروری می باشد.
حسن زاده اظهار داشت: گرکاس ها ذخایر ژنتیکی گرگ ها را هم با مخاطره مواجه می کنند و گونه مهاجم در محیط زیست محسوب می شوند.
وی افزود: گرگاس حیوانی درنده خو و مهاجم است و به آسانی به حیوانات حمله می کند و به سبب هوش بسیار بالایی که این حیوان دارد حتی کمتر در تله ها گرفتار می شوند. این حیوان یک گونه مهاجم است و برای حفظ ذخایر ژنتیکی حیوانات بومی منطقه باید به صورت کارشناسی و دقیق جمع آوری شوند.
مسئولان به داد مردم برسند
یکی از شهروندان شهدادی که طی روزهای ا خیر دام ها او مورد حمله قرار گرفته اند به خبرنگار مهر می گوید: به چشم خودش حیوان مهاجم را ندیده است اما از زبان کارشناسان محیط زیست شنیده است که حملات توسط سگ ها روی داده که برای حمله به دامداری های سنتی منطقه بسیار باهوش عمل می کنند و در زمانی مبادرت به حمله می کنند که انسان ها حضور ندارند و راه ورود و فرار از دامداری را به خوبی یاد گرفته اند.
وی اظهار داشت: این جانور شب گذشته به چند دامداری سنتی حمله کرده و بعد از خفه کردن گوسفندها سر بعضی از آنها را به صورت کامل خورده است.
وی اضافه کرد: فک این حیوان آنقدر بزرگ بوده که با سادگی استخوان های جمجمه را خورد کرده است اثر و آثاری که در سالهای گذشته می دیدم سال جاری هم مشاهده می نماییم فقط به جای جگر از جمجمه تغذیه کرده است و حتی در یک مورد کلاً حیوان را خورده بود.
در چنین شرایطی به نظر می آید محتمل ترین عامل حمله به دام های مردم شهداد گرگاس است و مسؤلان باید برای مهار جمعیت گرگاس ها و سگ های ولگرد کاری کنند.منبع:

1401/03/11
13:51:10
5.0 / 5
181
تگهای خبر: باد , پزشك , پلنگ , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی