مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

آب مهم ترین چالش امروز کشور است

آب مهم ترین چالش امروز کشور است زنجان مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بحران آب مساله ای است که باید به شکل جدی به آن توجه گردد.احمدرضا لاهیجان زاده ظهر امروز (۱۸ خردادماه) در جلسه شورای محیط زیست استان زنجان، ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد با سعادت امام هشتم امام رضا (ع)، اظهار نمود: در تقویم سازمان حفاظت محیط زیست، میلاد امام رضا (ع) بعنوان روز محیط بان هم شناخته می شود. تابحال در حوزه محیط زیست حدود ۱۵۰ شهید و بیشتر از ۳۰۰ نفر مصدوم و جانباز داشته ایم؛ محیط بانان را مظلوم می نامیم؛ چون که تابحال بعضی از شهدا و جانبازان موفق به کسب عنوان شهید و جانباز نشدند.

وی با اشاره این که باید به مسائل محیط زیستی بیشتر توجه گردد، خاطرنشان کرد: از خط قرمزها در همه آستانه های در ارتباط با محیط زیست عبور کرده ایم و صدمه های محیط زیستی به حوزه های دیگری هم همچون حوزه اجتماعی وارد شده است.

لاهیجان زاده با اشاره به اینکه سیاست های کلی حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۹۴ از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ گردیده است، خاطرنشان کرد: ۱۵ سیاست در این عرصه تبیین شده و هیچ نقطه ای مغفول نمانده و یک جامع نگری اتفاق افتاده است. قابل ذکر است با ورود دستگاه قضایی به حوزه محیط زیست، دستگاه ها موظف به عمل هستند و عملکرد دستگاه ها از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۰ باید ارسال شود وگرنه ترک فعل است. همینطور طبق ماده ۱۲۳ برنامه ششم توسعه، سیاست های کلی برنامه ششم و سایر سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری لازم الاجرا است.

وی ضمن اشاره به اهمیت بحران آب، تشریح کرد: بحران آب، بحرانی است که امروزه باید مورد توجه قرار گیرد. منابع آب چندین دهه کشور تا سال ۹۹ به میزان ۳ میلیارد مترمکعب بوده است. تا اواخر جنگ تحمیلی سفره های آب زیرزمینی وضعیت خوبی داشت و در ۵۰ سال قبل ۲۵ مترمکعب از حجم آب های زیرزمینی کم شده است. میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی در استان زنجان ۱۶۶ درصد، یعنی ۶۶ درصد بیشتر از برنامه ریزی های ابلاغی است. هم اکنون ۱۰۱ شهر در وضعیت قرمز تنش آبی هستند. استان زنجان هم در آستانه مرحله تنش آبی است. طبق استانداردهای جهانی اگر کشوری حداکثر ۴۰ درصد از منابع آب تجدیدشونده خویش را مصرف کند، گرفتار تنش آبی خواهد شد، در حالیکه ایران ۹۰ درصد این منابع را مصرف می کند.

این مسئول با اشاره به اینکه برای مدیریت بهتر مسائل آب، ستادی با عنوان سازگاری با کم آبی تشکیل شده است، افزود: آب، مهم ترین چالش کشور است. اتفاقاتی در حوزه آب افتاده که بعضی از آنها غیرقابل جبران بوده و جبران برخی دیگر هم به هزینه های زیادی نیاز دارد، ضمن این که میانگین بارندگی ها در بلند مدت کاسته شده است.

لاهیجان زاده ضمن اشاره به مقایسه تولید انرژی های تجدیدپذیر ایران با ترکیه اظهار داشت: این میزان تا سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در شرایط یکسانی بوده اما در سال ۲۰۲۰ فقط توانسته ایم ۸۵۰ مگاوات برق تولید نماییم، در حالیکه ترکیه توانسته است ۱۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات تولید برق داشته باشد.

وی در ادامه اضافه کرد: بحران تغییر اقلیم امروزه در تمام جهان و ایران درحال وقوع است. در ایران باید یک آمادگی کامل مثل آمادگی جنگی داشته باشیم تا بتوانیم شرایط خویش را با تغییر اقلیم مطابقت دهیم. کانون های گرد و غبار با منشاء خارجی، کشور و حتی استان زنجان را هم تحت تأثیر قرار داده است. هم اکنون ۵۶ میلیون هکتار کانون گرد و غبار خیز داخلی داریم.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه فرونشست زمین در اکثر دشت های کشور اتفاق می افتد و شرایط در بعضی استان ها مانند کرمان و اصفهان نگران کننده است، تصریح کرد: کشور از سال ۱۳۷۹ وارد خشکسالی شده و به جز سال ۱۳۹۸ که پرآب بود، در سایر سال ها خشکسالی کماکان دامن کشور را گرفته و همه سیاستگذاری ها باید بر مبنای وضعیت منابع آبی کشور باشد. پیشبینی می شود که این وضعیت تا سال ۲۰۳۰ و حتی ۲۰۵۰ میلادی ادامه داشته باشد.
1401/03/19
12:41:17
5.0 / 5
167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی