در گفت وگو با حیوان خانگی مطرح شد؛

125 میلیون هکتار از اراضی کشور گرفتار فرسایش آبی است

125 میلیون هکتار از اراضی کشور گرفتار فرسایش آبی است به گزارش حیوان خانگی مدیرکل دفتر آبخیزداری و محافظت از خاک سازمان منابع طبیعی کشور اظهار داشت: ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور گرفتار فرسایش آبی است و به صورت متوسط سالانه ۱۶.۴ تُن در هکتار فرسایش خاک داریم.هوشنگ جزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور گرفتار فرسایش آبی است، عنوان کرد: فرسایش خاک در این اراضی به صورت متوسط ۱۶.۴ تُن در هکتار در سال می رسد.
وی ضمن اشاره به این که وسعت حوضه سدهای بزرگ وزارت نیرو حدود ۴۲ میلیون هکتار است، افزود: فرسایش آبی در حوضه سدهای بزرگ کشور معادل حداقل ۲۵۰ میلیون مترمکعب رسوب است که وارد سدهای کشورمان می شود.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و محافظت از خاک سازمان منابع طبیعی کشور اشاره کرد: میزان فرسایش مجاز حداکثر بین ۶ دهم تا ۱.۲ تن در هکتار در سال است، ازاین رو به لحاظ فرسایش خاک وضعیت خوبی در کشور نداریم.
سالانه ۲۰ تن در هکتار فرسایش بادی در کشور داریم
جزی با اعلان اینکه نزدیک به ۳۲ میلیون هکتار از عرصه های کشور بیابانی است که فرسایش بادی خاک در این حوزه ها اتفاق می افتد، اضافه کرد: متوسط فرسایش بادی در این اراضی کشور ۲۰ تن در هکتار در سال است.
وی درمورد بیابانی شدن تالاب های کشور و خطر تبدیل آنها به کانون های گردوغبار، اظهار داشت: مدیریت تالاب ها با سازمان حفاظت محیط زیست است اما آنچه که ما باید به آن دقت کنیم اجرای برنامه های مشارکتی در حوضه های آبخیز بزرگ کشور است چونکه نمی توان تالاب ها را رها کرد و اظهار داشت که در ارتباط با محیط زیست است.
جزی اضافه کرد: باید همه دستگاه ها برای مدیریت جامع حوضه های آبخیز همکاری کنند تا آب که از بالادست حوضه ها جریان دارد و برای مثال به گاوخونی یا به دریاچه ارومیه می رسد، همزمان بتوان آب و خاک و پوشش گیاهی را حفظ کرد.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و محافظت از خاک سازمان منابع طبیعی کشور خاطرنشان کرد: ازاین رو وزارت نیرو، سازمان منابع طبیعی، سازمان حفاظت محیط زیست، جهادکشاورزی و دستگاههای سیاسی برای حقابه تالاب های کشور باید همکاری کنند که تابحال چنین تجربه ای را بخصوص در حوضه های آبخیز بسیار مهم نداشتیم.
برنامه اجرایی مدیریت جامع حوضه آبخیز کارون بزرگ آغاز شد
جزی با اعلان اینکه پیشتر برنامه جامع مدیریتی بین المللی به صورت پایلوت (آزمایشی) در سه حوضه کوچک کشور اجرا شده، اضافه کرد: برای اولین بار برنامه مدیریت جامع در حوضه بزرگ کارون که ۶.۴ میلیون هکتار وسعت دارد و ۶ استان کشور را در برمی گیرد، اجرا می شود.
وی با اعلان اینکه مدیریت جامع حوضه آبخیز در کارون بزرگ با همکاری یک گروه ژاپنی برنامه ریزی شده است، افزود: طرح پایلوت برای هر یک از ۶ استان اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، لرستان و خوزستان انتخاب شده است و پایلوت ها اجرایی خواهد بود و ما هماهنگی های بین بخشی در سرتاسر حوضه کارون را دنبال خواهیم کرد.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و محافظت از خاک سازمان منابع طبیعی کشور خاطرنشان کرد: برنامه هماهنگی که با استانداران، فرمانداران و دستگاههای اداری خواهیم داشت در ارتباط با طرح پایلوت نیست بلکه تفکر، مدیریت و برنامه ریزی کارون بزرگ است که پیش خواهیم برد اما اقدامات اجرایی و مشارکت های مردمی در پایلوت های ما قرار دارد.
جزی اظهار داشت: یکی از سیاست هایی که ما باید برای حفظ منابع آب و خاک کشور دنبال نماییم، اجرای برنامه های مدیریت جامع حوضه های آبخیز کشور است.
حوضه کارون اولین تجربه بین المللی مدیریت مشارکتی است
وی ضمن اشاره به این که برنامه های اجرایی آبخیزداری را برای همه حوضه های کشور در دستور کار داریم، اظهار داشت: اما برنامه ای مشارکتی که از بالادست تا پایین دست حوضه با هماهنگی بخشی و بین سازمانی در دولت و همزمان بین مردم اجرایی شود، تابحال در حوضه های آبخیز بزرگ کشور انجام نشده است و حوضه کارون اولین تجربه مدیریت مشارکتی آبخیزداری است.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و محافظت از خاک سازمان منابع طبیعی کشور اشاره کرد: پایلوت این برنامه جامع حالا در سمیرم اصفهان و در زیر حوضه جاغ جاغ با همکاری فرمانداری این شهرستان شروع شده است.
جزی اضافه کرد: با همکاری فرمانداری سمیرم مقرر شد کمیته شهرستانی هم با حضور نمایندگان مردم و مدیران اجرایی شهرستان تشکیل گردد و با مردم روستای قلعه قدم هم در این رابطه جلساتی برگزار کردیم.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، مدیرکل دفتر آبخیزداری و محافظت از خاک سازمان منابع طبیعی کشور به همراه تیمی از شرکت ژاپنی جایکا روز چهارشنبه برای بازدید میدانی و برنامه ریزی طرح جامع مدیریت مشارکتی آبخیزداری در حوضه آبخیز کارون بزرگ به شهرستان سمیرم استان اصفهان سفر کردند. در این سفر مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان و هیئت همراه هم حضور داشتند.
۱۰ درصد از زیر حوضه ها و سرشاخه های کارون بزرگ در دو شهرستان سمیرم و فریدونشهر استان اصفهان قرار دارد.


منبع:

1401/03/22
10:04:09
5.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی