گزارش حیوان خانگی؛

طرحی که ۱۲ سال روی زمین ماند

طرحی که ۱۲ سال روی زمین ماند به گزارش حیوان خانگی واحدهای آلاینده اهواز بعد از گذشت ۱۲ سال هنوز به تعهداتشان برای اجرای کمربند سبز اهواز عمل نکردند و این امر صدای همه را در آورده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- قاسم منصور آل کثیر: اهواز شهری صنعتی است و صنایع مختلفی در این شهرستان فعال می باشند که سبب آلایندگی می شوند و بنا به قول کارشناسان، هوای این کلان شهر در اکثر مواقع ناسالم می باشد.
به همین منظور ۱۲ سال پیش تصمیم گرفته شد تا برای بهبود وضعیت هوای کلان شهر اهواز، یک تصمیم سبز گرفته شود و کمربندی سبز با مشارکتِ همه دستگاههای آلاینده و شهرداری اهواز در دور این کلان شهر کشیده شود تا هم نتایج خوبی را برای پیشگیری از آلودگی هوا داشته باشد و هم فضایی سبز و مفرحی را برای شهروندان ایجاد نماید.
اما با گذشت ۱۲ سال از شروع ِ اجرای طرح کمربند سبز اهواز، این طرح نه تنها به اتمام نرسیده بلکه بر مبنای ارزیابی ها و بنا به قول متولیان امر، تابحال کمتر از ۱۰ درصد آن اجرا شده است؛ طرحی که در صورت اجرایی شدن می توانست تاثیر قابل ملاحظه ای روی بهبود وضعیت کنونی هوای اهواز داشته باشد.
مجموع مساحت کمربند سبز اهواز هفت هزار و ۲۰۰ هکتار تعیین شده بود که گفته می شود تابحال فقط ۷۰۰ هکتار از آن اجرا شده است. به عبارتی دیگر، ۷۰۰ هکتار معادل تقریباً ۱۰ درصد از کل پروژه ی کمربند سبز اهواز است که بخش زیادی از آن توسط شهرداری اهواز اجرا شده است.

رئیس شورای شهر اهواز که به قول او، دغدغه زیست محیطی هم دارد، در اینباره توضیح داد: شهرداری اهواز اداره ای با نام اداره کمربند سبز دارد و شهرداری وظیفه خویش را در حد چشم گیری برای اجرای کمربند سبز انجام داده است.
سیاوش محمودی تصریح کرد: این در شرایطی است که دستگاههای آلاینده ازجمله مناطق نفت خیز جنوب، فولاد خوزستان و سایر صنایع آلاینده و حتی شرکت توسعه نیشکر به تعهداتشان برای اجرای کمربند سبز اهواز عمل نکردند.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، کمربند سبز شهرها به صورت معمول برای مهار گرد و غبار و بادهای موسمی و شن های روان ایجاد می شود تا مانند بادشکن و فیلتر هوای طبیعی عمل کند و علاوه بر آن به جاذبه ای گردشگری و تفرجگاهی برای تعطیلات شهروندان تبدیل گردد.
اعتراض ِ متولیان
بی تفاوتی صنایع و دستگاههای آلاینده فقط صدای اعتراضِ رئیس شورای شهر را در نیاورده است بلکه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان از بی توجهی دستگاه ها نسبت به اجرای تعهداتشان برای بهبود وضعیت فضای سبز اهواز گله دارد.
محمد خانچی در اینباره اظهار نمود: کمربند سبز شهرها مهارکننده گرد و غبار و تصفیه کننده هوا از آلاینده ها است و بدین منظور این کمربند در کلان شهر صنعتی اهواز بسیار اهمیت دارد و می تواند فضای سبز و تفرجگاهی جهت استفاده مردم باشد.

وی اظهار داشت: طرح کمربند سبز اهواز پس از گذشت ۱۲ سال از آغاز اجرای آن پیشرفت قابل قبولی نداشته است.
۱۲ سال بی توجهی به اجرای کمربند سبز اهواز می تواند پیامی مهم برای شهروندان داشته باشد؛ پیامی که حاکی از بی تفاوتی صنایع نسبت به بهبودِ وضعیتِ هوای اهواز دارد.
شهرداری و فعالان محیط زیست اهواز انتظار دارند که صنایع آلاینده در کنار فعالیتهایی که در پیرامون شرکت هایشان برای نشان دادنِ توجهشان به محیط زیست اجرا می کنند؛ اندکی هم به برنامه های چشم اندازی و کلانِ محیط زیستیِ این کلان شهر توجه لازم را داشته باشند و نسبت به آنها عمل کنند.


منبع:

1401/03/27
13:56:31
5.0 / 5
61
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی