مدیركل دفتر بیابان سازمان منابع طبیعی:

در سخت ترین دوران خشکسالی جهانی هستیم

در سخت ترین دوران خشکسالی جهانی هستیم حیوان خانگی: مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به این که این روزها در حال گذراندن سخت ترین خشکسالی جهانی هستیم، اظهار نمود: این خشکسالی می تواند سبب تشدید بیابان زایی شود و مخاطرات مختلفی را به عنوان نتایج ناشی از بیابان زایی به همراه داشته باشد.


وحید جعفریان در گفت و گو با ایسنا، به مناسبت روز جهانی بیابان زایی، اظهار نمود: بیابان زایی یا تخریب سرزمین مقوله ای متفاوت از واژه بیابان است. بیابان یک ماهیت طبیعی دارد و یک اکوسیستم از اکوسیستم های موجود در طبیعت است که گیاهان و شرایط حیاتی خاص خود، کالاها و خدمات خاص و منحصر به فردی را به جامعه بشری ارائه می دهد.
بیابان زایی حاصل سوء مدیریت عرصه های طبیعی است وی درباره تفاوت پدیده بیابان زایی با بیابان اضافه کرد: بیابان زایی اشاره بر موضوع سوء مدیریت دارد. چونکه عرصه ای با قابلیت های بسیار به سبب سوء مدیریت و عوامل انسانی، فاقد جلوه های حیاتی شده و ظاهری شبیه به یک منطقه بیابانی پیدا کرده است. این عرصه در ماهیت با اکوسیستم بیابان متفاوت می باشد.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اعلان اینکه بیابان زایی نشانه عدم مدیریت قابلیت ها و ظرفیت های حیاتی سرزمین است، با ذکرمثالی تشریح کرد: بطور مثال حاصلخیزی خاک کم شده و پوشش گیاهی بالا رفته است. عرصه هایی که قابلیت تولید داشت، شور و غلیایی شده و یک منطقه کشاورزی حاصلخیز به یک منطقه غیرقابل زراعت تبدیل گشته و یا تغییر کاربری یافته است در صورتیکه می توانست جلوه ای از خاصیت های طبیعت را داشته باشد اما با تغییر کاربری عملا مناطق مسکونی و... تحصیل شده است.
اهمیت بیابان زایی برای جامعه جهانی وی افزود: جنگل زدایی، تخریب مراتع، تبدیل عرصه های جنگلها به سایر کاربری ها و تغییر کاربری ها مصداقی از بیابان زایی است. این مسائل به حدی برای جامعه جهانی حیاتیست که یکی از کنوانسیون های جهانی که در ارتباط با سرزمین تدوین شد، کنوانسیون مقابله با بیابان زایی بود و در کنار آن کنوانسیون تغییرات اقلیمی و تنوع زیستی، اقدامات گسترده ای برای تغییر افکار عمومی، ارتقاع آگاهی ها، تسهیل تبادلات دانش و به اشتراک گذاشتن تجارب موفق بین کشورهای مختلف اجرا می کنند.

بگفته جعفریان کنوانسیون مقابله با بیابان زایی که کشور ما یکی از اعضای آنست، یکی از مهم ترین معاهده نامه هایی است که کشور ما از ابتدا در آن نقش آفرین بوده و از سال ۱۳۷۵ که با تصویب مجلس شورای اسلامی ایران نیز به عضویت این کنوانسیون درآمد، کارهای گسترده ای دراین زمینه انجام داده است.
وی ادامه داد: یکی از اقدامات به خصوصی که هرساله در حوزه کنترل بیابان زایی صورت می گیرد و ریشه در توجه اذهان به مباحث در رابطه با مدیریت سرزمین و جلوگیری از تخریب سرزمین و بیابان زایی دارد، برگزاری روز جهانی مقابله با بیابان زایی است که هر ساله در ۲۷ خردادماه در تمام کشورها برگزار می گردد و به صورتی کمک می نماید که با نقش آفرینی رسانه ها، صدا و سیما و فضای مجازی توجه بیشتری به این مساله شود.
سخت ترین دوره خشکسالی جهانی مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به این که این روزها در حال گذراندن سخت ترین خشکسالی جهانی هستیم، اظهار نمود: این خشکسالی می تواند سبب تشدید بیابان زایی شود و مخاطرات مختلفی را به عنوان نتایج ناشی از بیابان زایی همچون تهدید امنیت غذایی، مهاجرت از مناطق روستایی به مناطق شهری و نتایج اقتصادی، اجتماعی فراوانی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به این که شعار سال جدید، عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی است، اضافه کرد: باتوجه به ماهیت پیچیده و چند وجهی خشکسالی نیاز است که برنامه ها و سیاست های تعریف شده توسط بخش های مختلف با هم سویی، هماهنگی و هم افزایی به صورتی مرتب شوند که ما با مشارکت و کمک هم بتوانیم از فراز خشکسالی عبور نماییم.
جعفریان افزود: با توجه به این که ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد برخی مواقع خشکسالی را با شدت بیشتری تجربه می کند و ما باید بتوانیم فرایندهای سازگاری و تاب آوری در مقابله با اثرات خشکسالی را تقویت نماییم که به هماهنگی بخش های مختلف و دستگاه های اجرائی مختلف نیازمند است.
وی با اعلان اینکه در کشور ما یک ساختار ملی تحت عنوان کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی بعد از الحاق ما به کنوانسیون مربوطه شکل گرفته است، تشریح کرد: این کارگروه بااینکه در دوره هایی چندان فعال نبوده اما با همتی که در دولت سیزدهم وجود داشت پس از یک دوره نسبتا طولانی در دی ماه سال ۱۴۰۰ این کارگروه بصورت فعال باردیگر شروع به فعالیت کرد و ساختارهایی در زمینه بخش های علمی، تحقیقاتی و دانش بنیان و همین طور بخش هایی در زمینه سازمان های مردم نهاد و تشکل های اجتماع محور را باردیگر بازسازی کرد و برنامه های خوبی را برای سال ۱۴۰۱ در دستور کار خود قرار داد.
برای مقابله با گرد و غبار نیاز به مشارکت های منطقه ای است بگفته جعفریان محوریت فعالیت این کارگروه توجه به مباحث کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و بهره برداری از ظرفیت های آن در جهت مواجهه با خشکسالی و نتایج آنست.
مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری درباره نتایج خشکسالی اضافه کرد: یکی از نتایج خشکسالی افزلیش گرد و غبار است که نه فقط در محدوده کشور ما بلکه یک ماهیت منطقه ای دارد و چالش ها و مشکلاتی را به وجود می آورد که می تواند چندین کشور را در برگیرد و راهکارهای مواجهه با گرد و غبار هم حتما نیازمند مشارکت موثر چند کشور و مشارکت های منطقه ای است.

وی افزود: کنوانسیون مقابله با بیابان زایی ابزار خوبی را می تواند در دسترس دیپلماسی کشور قرار دهد و از این طریق بتواند در جهت تعریف برنامه های منطقه ای، مدیریت گرد و غبار و ایجاد یک فضای موثر، کارآْمد و عملیاتی با همکاری کشورهای اطراف بهره بگیرد.
جعفریان با اعلان اینکه این تجربه توسط کشورهای دیگری هم که در زمینه گرد و غبار مشکل داشتند اجرا شده و این کمیته توانسته نقش آفرینی خوبی داشته باشد، اظهار نمود: ما علاقمند هستیم که نهادهای فعال در زمینه گرد وغبار و سازمان حفاظت محیط زیست که مسئولیت کارگروهی را در این ارتباط دارد؛ ظرفیت کنوانسیون های زیست محیطی خصوصاً کنوانسیون مقابله با بیان زایی را جدی تر گیرد و از این ظرفیت در جذب کمک رسانی به اصحاب دیپلماسی کشور، اصحاب وزارت امور خارجه و برنامه های مرتبط بهره برداری موثری صورت گیرد.
نیازی به تعریف کنوانسیون های جدید نیست وی با اعلان اینکه سازمان منابطع طبیعی و آبخیزداری کشور از دیرباز نهاد هماهنگ کننده ملی مقابله با بیابان زایی بوده است، مطرح کرد: وزیر جهاد کشاورزی، رئیس کارگروه مقابله با بیابان زایی است که حکم وی بوسیله ریاست جمهوری به او تقدیم شده است و ما ساختارهای مشخص با سابقه ی مناسبی در برای کمک به تعریف برنامه های مقابله با گرد و غبار داریم و نیاز به تعریف یک کنوانسیون جدید نیست.
مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری درباره کنوانسیون ها توضیح داد: کنوانسیون ها سابقه عظیمی در این عرصه ها دارند و بیش از بیست سال فعالیت کردند و لازم است که ما شرایط، اولویت ها و مصالح خودمان را با آنها تثبیت نماییم.
وی افزود: ایران، کشوری پیشتاز در زمینه کارهای مقابله با بیابان زایی و کاهش اثرات خشکسالی و همین طور مدیریت گرد و غبار به عنوان یکی از نتایج تخریب سرزمین است و می تواند این تجارب و برنامه ها را به خوبی با کشورهای اطراف در قالب فرایندی که متاثر از جایگاه کنوانسیون مقابله با بیابان زایی است و نقش آفرین بوده است را اشتراک گذاری و کمک نماید که بتوانیم یک طرح منطقه ای داشته باشیم.
بگفته جعفریان کارهای اجرائی ما بصورت منظم و روزانه دربرگیرنده کارهای بیولوژیک هستند. ما بوسیله تقویت پوشش گیاهی در مناطق بیابانی از تشدید فرسایش بادی جلوگیری و به کاهش فرسایش بادی کمک می نماییم.

ایجاد پوشش گیاهی با گیاهان بومی برای کنترل فرسایش بادی
وی افزود: پوشش گیاهی یک اقدام موثر برای کنترل کانون توفان های ماسه ای و گرد و غبار و راهکاری مناسب برای ایجاد شرایط بهتر در برخورد با نتایج خشکسالی داشته باشیم. بدین سبب جایگزین کردن گونه های درختی و درختچه ای با گونه های بوته ای که نیاز آبی کمتری دارند را در دستور کار قرار دادیم.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی با اعلان اینکه صد در صد کارهای اجرائی این سازمان در زمینه کارهای بیولوژیک با گونه های بومی تعریف شده است، اظهار نمود: گونه های بومی قابلیت و ظرفیت های خودشان را در برخورد با خشکسالی های گذشته نشان دادند و بهترین گزینه برای حمایت و تکثیر هستند تا بتوانیم در مناطق بیابانی ازآن ها استفاده نمائیم.

جعفریان در آخر اشاره کرد: تا کنون همکاری موثری با بخش های تحقیقاتی و دانشگاهی برای ایجاد بقای گونه های گیاهی مختلفی که در مناطق مختلف وجود دارد انجام شده و در سیاست های اجرائی ما متنوع کردن گونه های گیاهی با تاکید بر گونه های بوته ای و با تاکید بر استفاده از گونه های بومی در دستورکار است.
منبع:

1401/03/28
10:03:52
5.0 / 5
52
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی