رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست:

تأمین آب آشامیدنی اصفهان در اولویت است

تأمین آب آشامیدنی اصفهان در اولویت است به گزارش حیوان خانگی اصفهان_ رئیس سازمان محافظت از محیط زیست اظهار داشت: تأمین آب آشامیدنی استان اصفهان، اولویت نخست این استان بوده، بسته کاملی برای تأمین منابع آبی زاینده رود پیشبینی شده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، علی سلاجقه، رئیس سازمان محیط زیست که در جریان سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به اصفهان، بعنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در شهرستان های لنجان و مبارکه حاضر است، در جمع خبرنگاران عنوان کرد: تأمین آب آشامیدنی استان اصفهان، اولویت نخست این استان است. پیگیری مشکلات در ارتباط با محیط زیست، کشاورزی و صنعت در اولویت های بعدی قرار دارد و برای رفع این مشکلات لازم است که طرح جامعی برای حوضه آبریز زاینده رود عرضه شود.
وی ضمن اشاره به مبحث بازچرخانی آب افزود: خوشبختانه صنایع اصفهان به سمت بازچرخانی حرکت کرده اند، به صورتی که برخی از صنایع کاملاً آب را بازچرخانی و مورد استفاده قرار می دهند که این مهم باری را از زاینده رود برمی دارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره چاه های غیر قانونی خاطرنشان کرد: پلمب چاه ها یکی دیگر از برنامه ها برای تأمین منابع آبی است، زمانی که از زاینده رود استفاده می شود، نباید از آب چاه بهره برد چونکه سفره های زیرزمینی با مشکل مواجه است؛ از طرفی با بحث فرونشست زمین در شهر اصفهان مواجهیم و باید این مورد مدیریت شود.
سلاجقه اضافه کرد: آبی که در زاینده رود جاری است صرفا باید برای حقابه خود این معبر عبوری از شهر اصفهان و رسیدن به تالاب گاوخونی مدیریت شود. از وزارت جهاد کشاورزی خواسته ایم که در چارچوب الگوی کشت، کشت مناسب این مناطق را معرفی نماید. ۶۰ کیلومتر از رودخانه زاینده رود در شهرستان لنجان جریان داشته که با مشکلات پیش آمده، کشاورزان در مضیقه هستند.
وی با اشاره به اینکه «کشاورزانی که سالهای طولانی در این شهرستان مشغول به کشاورزی بوده اند، متأسفانه با چالش روبرو شده اند» تصریح کرد: از جهاد کشاورزی خواسته ایم که کشاورزی هوشمند در دستور کار قرار بگیرد و کشت متناسب با کاهش نزولات باشد. انتخاب کشت مناسب باعث می شود که کشاورز در مرحله بازاریابی موفق عمل کند و بازار مناسبی داشته باشد. باید بگونه ای عمل شود که کشاورز احساس کند با کاهش و افزایش آب از لحاظ مالی با مشکل مواجه نمی گردد. کشاورز باید برپایه میزان آبی که آزادسازی می شود، کاملاً در چارچوب کشاورزی هوشمند کشت خویش را انجام دهد.
رئیس سازمان محافظت از محیط زیست اضافه کرد: بسته کاملی برای تأمین منابع آبی زاینده رود پیشبینی شده است. بعد از سفر وزیر نیرو به استان اصفهان و بازدیدهای صورت گرفته، کار شروع شده و چندین اقدام اساسی در این حوزه انجام شده است.
سلاجقه درباره تالاب گاوخونی خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که رفع مشکلات زیست محیطی در یک بازه کوتاه یک تا پنج ساله امکان پذیر نیست؛ ازاین رو پیشبینی شده که تا ۱۰ سال آینده حداقل منابع و مصارف به نحو مطلوب مدیریت و سهم هر بخش دیده شود؛ چونکه تأمین حقابه محیط زیست، طراوت و شادابی زاینده رود را برای مردمی که سال ها با این رود خاطره دارند به دنبال دارد.


منبع:

1401/03/28
23:22:56
5.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی