اوج گرما تا نیمه مردادماه

اوج گرما تا نیمه مردادماه به گزارش حیوان خانگی رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ضمن اشاره به اینکه ایران به علت شرایط اقلیمی به صورت کلی تابستان گرمی را تجربه می کند، اظهار نمود: از نیمه تیر ماه تا نیمه مردادماه دمای هوا یک درجه بیش از اندازه نرمال خواهد بود و سیستم های بارندگی هم نسبت به سال قبل ضعیف تر عمل می کنند.احدوظیفه در گفت و گو با ایسنا درباره میزان افزایش دما در تیرماه اظهار نمود: اوج گرما و افزایش دما در نیمه دوم تیرماه تا ۱۵ روز اول مردادماه اتفاق می افتد چون که روزها طولانی و میزان تابش آفتاب قابل توجه است و در این زمان انرژی بسیاری ذخیره و در نتیجه جو گرم می شود.

وی اضافه کرد: دمای هوای تابستان امسال نزدیک به نرمال می باشد البته به معنای خنک بودن هوا نیست. به صورت کلی ایران و شهرهایی همچون تهران به علت شرایط اقلیمی تابستان گرمی را تجربه می کنند.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی افزود: میانگین دمای کشور در طول تابستان یک درجه بیش از اندازه نرمال می باشد. به صورت کلی اگر میانگین دمای سال جاری را با میانگین ۳۰ سال قبل مقایسه نماییم، یک درجه گرم تر خواهد بود.

به گفته وی، غیر از میانگین کشوری، در منطقه غرب کشور و استان هایی همچون خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و همدان - که درحاشیه زاگرس قرار دارند - این میزان تغییر دما می تواند بین یک تا دو درجه گرم تر از نرمال باشد. دما به صورت دائمی در این مناطق بالا نیست ولی میانگین دما بالا است.

وظیفه افزود: سال قبل هم دمای هوا یک درجه بیشتر از نرمال بود و سال جاری هم شرایط دمایی هوا مشابه تابستان سال قبل است.

وی درباره بارندگی های کشور در فصل تابستان اظهار نمود: بارندگی ها در شمال کشور و سواحل شمال و شمال آذربایجان نسبت به نرمال کمتر است و طی شش هفته آینده که اوج گرمای تابستانی است، سیستم هایی که از شمال عبور می کنند و باعث بارندگی در سواحل شمالی و مناطق شمالی آذربایجان می شوند سال جاری ضعیف تر خواهند بود.

وظیفه در انتها اظهار داشت: در تابستان بارندگی چندان زیادی مورد انتظار نیست. بارش های تابستانی در ایران کمیت زیادی ندارند و چندان هم گسترده نیستند و تنها به جنوب شرق و نوار شمالی محدود می شوند. این بارش ها هم به صورت توفان های تندری در پس از ظهرها رخ می دهد. پیشبینی می شود بارش های نوارشمالی و سواحل شمالی کشور و آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی طی تابستان سال جاری نسبت به سال قبل کمتر باشد.

منبع:

1401/04/05
12:01:35
5.0 / 5
162
تگهای خبر: اقلیم , تجربه , سیستم , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی