ظرفیت های قانون هوای پاك در پایش صنایع

ظرفیت های قانون هوای پاك در پایش صنایع حیوان خانگی: تهران - ایرنا - مدیركل دفترپایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آنكه در قانون هوای پاك به مبحث پایش صنایع توجه ویژه شده است اظهار داشت: در ماده 11 این قانون تمام واحدهای صنعتی و تولیدی، بر مبنای تشخیص سازمان مكلف شدند نسبت به نمونه برداری و اندازه گیری آلودگی در چارچوب خوداظهاری در پایش اقدام نمایند.


شینا انصاری در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: پیش تر خوداظهاری صنایع در قانون برنامه پنجم آمده بود ولی با عنایت به آنكه لزوم داشت بعنوان یك برنامه مستمر در قوانین دائمی لحاظ شود در تبصره 4 ماده 11 قانون هوای پاك درج شده است.
مدیركل دفترپایش فراگیر ضمانت های حقوقی و كیفری را نقطه عطف این قانون برشمرد و اظهار نمود: در این قانون برای كسانی كه از انجام بازرسی ماموران سازمان محیط زیست برای انجام نمونه برداری و تعیین میزان آلودگی مراكز صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی ممانعت كنند و یا اسناد و مدارك و اطلاعات موردنیاز سازمان را در اختیار نگذارند و یا اسناد و مدارك و اطلاعات خلاف واقع عرضه كنند، جرائمی متناسب با نوع تخلف و میزان تكرار آن از 1 میلیون تا 26 میلیون تومان پیش بینی شده است.
انصاری با اشاره به اینكه برای نخستین بار صراحتا در قانون هوای پاك به آزمایشگاه های معتمد محیط زیست اشاره شده است اضافه كرد: در تبصره ذیل ماده ۱۶ قانون، آزمایشگاه های معتمد محیط زیست در صورت عرضه گزارش غیر واقع، به جزای نقدی پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی از دو میلیون تا 8 میلیون تومان محكوم و در صورت تكرار تخلف، تعلیق یا لغو امتیاز می شوند.
مدیركل دفترپایش فراگیر درباره پایش آنلاین صنایع اظهار داشت: مطابق این قانون، واحدها و پروژه های بزرگ و متوسط درحال فعالیت یا جدید كه بر حسب قوانین و مقررات مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی هستند موظف به نصب و راه اندازی سامانه های پایش آنلاین و ارسال اطلاعات به مركز پایش سازمان شده اند و حتی صدور و تمدید پروانه های بهره برداری آنها، منوط به اجرای سیستم های پایش آنلاین شده است.
از سال 1380 برای مقابله با آلودگی هوا برنامه كاهش آلودگی هوا مصوب و اجرا شد و از سال 90 تا به امروز چندین مصوبه داشت كه یكی از آنها در سالجاری بعنوان قانون هوای پاك تصویب و ابلاغ گردید.
قانون هوای پاك 34 ماده و 13 آیین نامه دارد كه 10 آیین نامه آن مربوط به سازمان محیط زیست است.
علمی 9014**
خبرنگار: كیمیا عبدالله پور** انتشار: مریم برزآبادی


1396/11/05
13:47:57
5.0 / 5
2097
تگهای خبر: آلودگی , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی