یوسفی:

مقابله با پدیده ریزگردها باید از مسیر دیپلماسی فعال منطقه ای دنبال شود

مقابله با پدیده ریزگردها باید از مسیر دیپلماسی فعال منطقه ای دنبال شود به گزارش حیوان خانگی یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: در سال جدید به جز یک مرحله که منشاء گرد و غبار کانون های داخلی بود سایر موارد عمدتاً از کانون های خارجی کشور ما را تحت تاثیر قرار داد، فلذا لازم است که مقابله با این پدیده از مسیر دیپلماسی منطقه ای از طرف وزارت خارجه دنبال شود.


مجتبی یوسفی در گفت و گو با ایسنا، درباره راهکارهای مقابله با پدیده ریزگردها در سطح کشور و خصوصاً استان خوزستان، بیان کرد: برای مقابله با پدیده ریزگردها در دو بخش امکان تصمیم گیری و اقدام وجود دارد؛ یکی کنترل کانون های ریزگرد در داخل کشور است. در استان خوزستان ۸ کانون ریزگرد در طول یک دهه گذشته به وجود آمده است در بعضی از استانهای غربی کشور نیز شاهد تشدید این کانون های ریزگرد هستیم. دلیل اصلی آن نیز به سوءمدیریت در تخصیص منابع آبی و سیاست های غلط در زمینه منابع آبی در سطح کشور باز می گردد.
نماینده اهواز اظهار داشت: برداشت های غیر ضروری و غیر کارشناسی آب از سرشاخه ها از دیگر عواملی است که سبب شده تا استان هایی مانند خوزستان یا سایر استانهای غربی که در تاریخ زیست بشریت سرشار از جلگه بوده به کانون ریزگرد تبدیل گردد.
ایشان سپس اظهار نمود: از طرف دیگر از سال ۹۷ تا سال ۱۴۰۰ در طول دولت گذشته حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای مقابله با پدیده ریزگردها برداشت شده است تا برای اصلاح کانون های ریزگرد هزینه شود اما امروز نتیجه ای دربرنداشته است که مسئولان باید به مردم پاسخگو باشند چرا حالا وضعیت اینطور است؟
این عضو کمیسیون عمران اظهار داشت: در بخش دوم ما با کانون های ریزگرد در خارج از کشور مواجه هستیم، در سال جدید به جز یک مرحله که منشاء گرد و غبار کانون های داخلی بود، سایر موارد عمدتاً از کانون های خارجی کشور ما را تحت تاثیر قرار داد. علت این مساله نیز به سیاست های زیاده خواهانه و غیر انسانی تعدادی از کشورهای منطقه باز می گردد.
نماینده اهواز اظهار داشت: راه اندازی سدهای گوناگون موجب برهم ریختن اکوسیستم شده است اتفاقی که در داخل کشور به دنبال سیاست های غلط آبی و بخشی نگری رقم خورده است، حالا در سطح منطقه نیز درحال تکرار است، ساخت سدهای بزرگ غیر کارشناسی در ترکیه اکوسیستم منطقه را برهم زده است.

اقدامات زیاده خواهانه کشورهای منطقه ۲۱ درصد بیابان زایی را افزایش داده است
یوسفی با اعلان اینکه این اقدامات غیر کارشناسی سبب شده تا ۲۱ درصد بیابان زایی افزایش پیدا کند، عنوان کرد: دیپلماسی فعال منطقه ای در این عرصه باید از طرف وزارت امورخارجه دنبال شود.
وی اظهار داشت: از تلاش معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست در طول ۶ ماه گذشته قدردانی می نماییم. جلساتی در سطح معاونین وزرا برگزار شده و پیشنهاد ما این بود که کشورهای منطقه را در سطح سفرا و وزرا دعوت نماییم تا بتوانیم برنامه ریزی برای مقابله با پدیده ریزگردها داشته باشیم. اگر پدیده ریزگردها از وضعیت موجود فراتر رود فقط یک کشور یا دو کشور ضرر نخواهند کرد بلکه کل اکوسیستم منطقه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت که به آسانی نیز قابل جبران نخواهد بود.
منبع:

1401/04/17
15:16:52
5.0 / 5
148
تگهای خبر: آب , سازمان , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی