ادامه گرما و افزایش نسبی دما در 14 استان

ادامه گرما و افزایش نسبی دما در 14 استان حیوان خانگی: سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید، خیزش گردوخاک، کاهش شدید شعاع دید و کیفیت هوا و همین طور افزایش نسبی 5 تا 7 درجه ای هوا هشدار داد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از رشد ابرهای همرفتی همراه با رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، تندباد لحظه ای، گردوخاک خصوصاً در ساعت بعدازظهر و اوایل شب و احتمال تگرگ در مناطق مستعد آگاهی داد.

این مخاطرات روز شنبه ( ۱۸ تیرماه) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق و شمال هرمزگان، روز یک شنبه (۱۹ تیرماه) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس و شمال هرمزگان و روز دوشنبه (۲۰ تیرماه) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شمال و شرق هرمزگان مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطرات جاری شدن رواناب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید لحظه ای همراه با خیزش گردوخاک موقت و کاهش شعاع دید و احتمال اختلال در پرواز پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی خودداری از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، عدم صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو ها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه های اجرائی مانند دستگاه های امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو، جهادکشاورزی و... را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار نسبت به وزش باد شدید همراه با خیزش گردوخاک و نفوذ گردوغبار هشدار داد.

این مخاطرات برای روز شنبه (۱۸ تیرماه) در شمال سیستان و بلوچستان و نوار شرقی خراسان جنوبی، خوزستان، ایلام، روز یک شنبه (۱۹ تیرماه) در شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی خراسان جنوبی، ایلام، خوزستان و کرمانشاه و روز دوشنبه(۲۰ تیرماه)در شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی خراسان جنوبی، ایلام، خوزستان و کرمانشاه انتظار می رود.
در این شرایط جوی احتمال خیزش گردوخاک، کاهش شدید شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردو خاک و صنعت کشاورزی و تاخیر و یا احتمال لغو پرواز دور از انتظار نیست.

به سفارش سازمان هواشناسی لازم است خودداری از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد خصوصاً در خارج از شهرها، آمادگی دستگاه های امدادی و فرمانداری ها و اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک در دستور کار قرار گیرد.
سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری از وزش باد و افزایش ارتفاع موج بین ۱/۵ تا ۳ متر و فراساحل دریای عمان ۳/۵ تا ۴ متر از از دوشنبه (۲۰ تیرماه) تا سه شنبه (۲۱ تیرماه) در شرق تنگه هرمز، استان هرمزگان و دریای عمان، استان سیستان و بلوچستان آگاهی داد.
بر اثر این مخاطره خطر غرق شدن شناگران، لطمه به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در کارهای دریایی پیش بینی می شود.
سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی ممنوعیت شنا، محدودیت و احتیاط در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زردرنگ از رشد ابرهای همرفتی خصوصاً در ساعات بعدازظهر و اوایل شب به همراه رگبارباران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در نواحی مستعد تگرگ آگاهی داد.

این وضعیت جوی در روز شنبه (۱۸ تیرماه) در جنوب غرب کرمان، غرب هرمزگان و جنوب شرق فارس، روز یک شنبه (۱۹ تیرماه) در جنوب بوشهر، شرق و غرب هرمزگان و جنوب غرب کرمان و روز دوشنبه (۲۰ تیرماه) در غرب هرمزگان، جنوب غرب کرمان، جنوب شرق فارس و جنوب بوشهر مورد انتظار است.

در چنین شرایطی احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب روخانه های فصلی، احتمال صاعقه، احتمال کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا موقتا و احتمال شکستن درختان فرسوده وجود دارد.

سازمان هواشناسی احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اتراق در بستر و اطراف رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها را سفارش می کند.

این سازمان همین طور از وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و نفوذ گردوغبار از شنبه (۱۸ تیرماه) تا دوشنبه (۲۰ تیرماه) هشدار داد که شنبه در بوشهر، فارس، شمال اصفهان، خراسان جنوبی، سمنان، جنوب تهران، قم، خراسان رضوی، یزد، مرکزی و کرمان و دوشنبه در بوشهر، فارس، لرستان، اصفهان، خراسان جنوبی، سمنان، جنوب تهران، قم، خراسان رضوی، مرکزی، غرب کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، یزد و کرمان مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطرات کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل نقل پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی عدم قرار گیری در فضای باز برای افراد لطمه پذیر در مواقع بروز گردو خاک، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه های زیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانون های کنار مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کار و استواری سازه های موقت همچون تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار از افزایش نسبی دما به طور متوسط ۵ تا ۷ درجه سلسیوس و ادامه گرما از شنبه (۱۸ تیرماه) تا دوشنبه (۲۰ تیرماه) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، اردبیل، قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، البرز، تهران، قم، همدان و ایلام آگاهی داد.

بر اثر این مخاطرات احتمال افزایش مصرف انرژی، احتمال گرمازدگی، احتمال تنش گرمایی محصولات کشاورزی و احتمال حریق در جنگلها و مراتع وجود دارد.

سازمان هواشناسی مدیریت و مصرف بهینه برق و پرهیز از استفاده وسایل برقی پر مصرف در ساعات بعدازظهر، خودداری از حضور طولانی مدت در فضای باز در ساعات بعدازظهر، انجام اقدامات لازم برای ممانعت از تنش گرمایی محصولات کشاورزی و عدم روشن کردن آتش در جنگلها و مراتع را سفارش می کند.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/04/19
16:39:07
5.0 / 5
161
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی