تجربه ۲۹ روز هوای آلوده در تهران طی تیرماه

تجربه ۲۹ روز هوای آلوده در تهران طی تیرماه به گزارش حیوان خانگی بر مبنای اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، تعداد روزهای آلوده طی تیرماه سالجاری ۲۹ روز بود که یک روز در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفت.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان داده است تیر ماه سال جاری شهروندان تهرانی روزهای آلوده بیشتری را نسبت به تیر ماه سال قبل تجربه کرده اند.

وضعیت هوای تهران در نخستین ماه تابستان ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سال قبل نشان داده است که در تیر ماه سال قبل ۱۷ روز قابل قبول به ثبت رسید که این عدد سال جاری به دو روز کاهش پیدا کرد. در تیر سال ۱۴۰۰ تنها ۱۳ روز هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروههای حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای تمام گروه ها قرار داشت که این وضعیت در سال جاری به ۲۵ روز ناسالم برای گروههای حساس و سه روز ناسالم برای همه گروه ها رسید.

در تیرماه سال ۱۴۰۰ تهران در شرایط بسیار ناسالم قرار نگرفت، این در حالیست که سال جاری یک روز بسیار ناسالم را تجربه نمود. در تیرماه هر دو سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ هم تهران هیچ روزی هوای پاک را به خود ندیده است.

برجسته ترین نکته ای که در مقایسه کیفیت هوای تیرماه سال جدید و سال قبل به چشم می خورد، ثبت شرایط بسیار ناسالم هوا در روز ۱۳ تیرماه ۱۴۰۱ است. شاخص آلودگی هوا در این روز به عدد ۲۶۱ رسید. افزایش تصاعدی غلظت آلاینده ها در این روز به دلیل خشک شدن آبگیرهای جنوب البرز و جنوب غرب تهران و توده گردوخاکی بود که تهران را تحت تأثیر قرار داد، این توده منشا داخلی داشت و ناشی از وزش باد شدید و خیلی شدید در بخش هایی از بیابان های استانهای قزوین و البرز بود بگونه ای که بر اثر وزش باد غربی به سمت تهران منتقل شده و متاسفانه شدت و غلظت بالایی داشت.

آلاینده شاخص هوای تیرماه سال ۱۴۰۱ هم مانند تیر ماه سال قبل ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بود و هوای تهران ۱۵ روز با این آلاینده شاخص آلودگی هوا را تجربه نمود. تنها در ایام ۱۲ و ۱۳ تیرماه که توده گرد و خاک تهران را تحت تأثیر قرار داد، ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون تبدیل به آلاینده شاخص هوای تهران شد و ۱۴ روز از تیرماه سال جاری هم آلاینده شاخص به ازن تبدیل شد.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون عدد ۷۹ و بیشینه آن عدد ۱۴۴ را نشان داده است. کمینه و بیشینه شاخص برای آلاینده ازن هم ۱۰۲ و ۱۶۲ بود.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون درشت ترند و نسبت به ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون کمتر وارد بخش های تحتانی سیستم تنفسی می شوند و به صورت جزئی خطر کمتری دارند ولی در غلظت های بالا و در قیاس با حد مجاز می توانند مشکلات زیادی به لحاظ بهداشتی و زیست محیطی به دنبال داشته باشند.مطالعات علمی مختلف درباره ذرات معلق نشان داده است که قرار گرفتن در معرض این آلاینده سبب بروز مشکلات زبادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلا شدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان بوجود می آورد.

ازن هم آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همینطور استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد. علاوه بر این آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری های ریوی می شود. ازن در مرگ ومیر زودرس هم اثرگذار است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط کیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تأثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروههای حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد که در نتیجه آن گروههای حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی امکان دارد گروههای حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.
1401/05/01
11:34:10
5.0 / 5
118
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی