علت وقوع سیلاب های مهیب در جهان

علت وقوع سیلاب های مهیب در جهان باآنکه وقوع سیل یک اتفاق طبیعی است، تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت بشر سبب می شود احتمال وقوع سیل های شدید متداول شود.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، فرانسیس داونپورت از محققان علوم جوی در دانشگاه ایالتی کلرادو در مطالعه ای به این مورد پرداخته که چگونه تغییرات آب و هوایی بر هیدرولوژی و سیل تأثیر می گذارد. در مناطق کوهستانی سه تأثیر تغییرات اقلیم به صورت خاص سبب افزایش ریسک سیل می شود: بارش شدیدتر، تغییر الگوی برف و باران و اثرات آتشسوزی.
هوای گرمتر منجر به بارش های شدیدتر می شود یکی از تاثیرات تغییرات آب و هوایی این است که جو گرمتر باعث بارش های شدیدتری میشود چونکه هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد. مقدار بخار آبی که اتمسفر می تواند دربرگیرد به ازای هر یک درجه سانتیگراد افزایش دمای اتمسفر حدود هفت درصد بیشتر میشود.
تحقیقات نشان داده است که افزایش موارد بارش شدید باران در سرتاسر جهان درحال وقوع است. این حقیقت که جهان در سال های اخیر چندین حادثه سیل را تجربه کرده همچون سیل فاجعه بار در استرالیا، غرب اروپا، هند و چین و البته مناطقی از خاورمیانه و جنوب آسیا تصادفی نیست. تغییرات اقلیمی سبب میشود که رکوردشکنی بارش های شدید بیشتر شود.
آخرین ارزیابی انتشار یافته توسط هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی نشان داده است که چگونه این الگو در آینده با تداوم افزایش دمای جهانی ادامه می یابد.
بارش ها بیشتر به صورت باران است در مناطق سردتر بخصوص مناطق کوهستانی یا مناطقی با عرض جغرافیایی بالا تغییرات آب و هوایی به شکل دیگری بر سیل تأثیر می گذارد. در این مناطق، خیلی از بزرگترین سیلاب های تاریخی ناشی از ذوب برف بوده است. هرچند، به دنبال گرم تر شدن فصل زمستان به علت تغییرات آب و هوایی، بارش های زمستانی کمتر به صورت برف است و در عوض بیشتر شاهد بارش باران هستیم.
تغییر در الگوی بارش از برف به باران می تواند نتایج قابل ملاحظه ای برای سیل داشته باشد. در صورتی که برف معمولاً اواخر بهار یا تابستان به آرامی ذوب می شود، باران سبب ایجاد رواناب میشود که سریعتر به رودخانه ها سرریز میشود. در نتیجه، تحقیقات نشان داده که سیل های ناشی از باران می توانند بسیار مهیب تر از سیلاب هایی باشد که تنها با ذوب برف ایجاد میشوند و تغییر الگوی بارش ها از برف به باران خطر کلی سیل را زیاد می کند.
اثرات ترکیبی آتشسوزی و سیل تغییرات در سیل به صورت جداگانه اتفاق نمی افتد. تغییرات آب و هوایی وقوع آتشسوزی های جنگلی را تشدید می کند و خطر دیگری را در حین باران شدید باران بوجود می آورد و آن رانش گِل و لای است.
مناطقی که درگیر آتشسوزی جنگلی بوده اند هنگام بارش شدید باران به علت کمبود پوشش گیاهی و تغییر در وضعیت خاک ناشی از آتشسوزی بیشتر مستعد رانش گِل و لای هستند. در سال ۲۰۱۸ بارش شدید باران در منطقه ای در جنوب کالیفرنیا که سال ۲۰۱۷ گرفتار آتشسوزی شده بود رانش مهیب گِل و لای رخ داد که بیشتر از ۱۰۰ خانه را ویران کرد و منجر به کشته شدن بیشتر از ۲۰ نفر شد.
آتش می تواند وضعیت خاک را بگونه ای تغییر دهد که باران کمتری به درون خاک نفوذ کند، ازاین رو باران بیشتر به سمت نهرها و رودخانه ها روانه و منجر به وقوع سیلاب مهیب می شود.
به گزارش نشریه کانورسیشن، گرمایش جهانی تغییرات پیچیده ای را در محیط زیست بوجود می آورد و تصویر واضحی وجود دارد که خطر سیل را زیاد می کند.
منبع:

1401/05/10
09:43:46
5.0 / 5
181
تگهای خبر: آب , اقلیم , تجربه , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی