اروپا، در شوک گرمای تاریخی و بحران آب

اروپا، در شوک گرمای تاریخی و بحران آب حیوان خانگی: درست زمانی که دنیا به خروج تدریجی از بحران همه گیری کووید ۱۹ و مشکلات و نتایج ناخوشایند ناشی از آن امیدوار بود، اروپا با فاجعه دیگری در تابستان امسال روبرو شد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اروپا الان درحال سپری کردن تابستان فاجعه باری از نظر ذخایر آبی است به صورتی که به قول کارشناسان، به نظر می آید که این قاره درحال تجربه کردن بدترین پدیده خشکسالی خود در طول تاریخ باشد.
بنابر گزارش شبکه خبری سی ان ان از داده های رسمی، طی هفته های اخیر برای حدود ۶۳ درصد از اراضی در سرتاسر اتحادیه اروپا و بریتانیا اخطار خشکسالی صادر گردیده است. همینطور هشدارهای جدید هم در این حوزه هر روزه درحال افزایش هستند.
سطح آب در مخازن، رودخانه ها و دریاچه ها در این قاره درحال کاهش است که این امر علاوه بر اثرات مخربی که بر تجارت و صنعت می گذارد، بخش گردشگری که پیش از این هم با شیوع بیماری کووید۱۹ صدمه دیده بود را تحت تأثیر قرار می دهد.
همینطور بنابر گزارش آسوشیتدپرس، خیلی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، آلمان، پرتغال، فرانسه، هلند، انگلیس و مجارستان در تابستان کنونی از خشکسالی رنج می برند، به کشاورزان و صاحبان مشاغل وابسته به آب رودخانه و دریا، صدمه رسیده و مقام ها مجبور به محدود کردن مصرف آب شهروندان شده اند.
عکس: AP محقق کمیسیون اروپا اخطار داد که خشکسالی در اروپا در راه بدترین خشکسالی ۵۰۰ سال گذشته قرار دارد.
یک محقق ارشد سرویس خشکسالی کمیسیون اروپا (EC) اخطار داد: خشکسالی که بخش زیادی از اتحادیه اروپا را فرا گرفته است، بدترین خشکسالی از قرن شانزدهم تابحال خواهد بود.
همینطور شبکه خبری یورونیوز در گزارشی تشریح کرد: پس از زمستان کم بارش و متعاقب آن افزایش دمای بی سابقه هوا در بعضی از کشورهای اروپایی، میلیونها نفر در این قاره تبعات خشکسالی را تجربه می کنند.
به علاوه تأثیر خشکسالی در زندگی روزمره بعضی از ساکنان این قاره بسیار شدید بوده است.
اسپانیا
در بعضی از کشورهای اروپایی همچون اسپانیا از فروشگاه ها خواسته شده برای حفظ انرژی، درهای مغازه های خویش را ببندند. همینطور تا آخر ماه ژوئیه، تنها ۴۰ درصد از مخازن آبی این کشور پُرآب بود و بر مبنای مقاله ای که اخیرا در مجله "نیچرژئوساینس" انتشار یافته اسپانیا با خشک ترین آب وهوای خود دستکم در ۱۲۰۰ سال قبل مواجه می باشد.
عکس: AP همینطور در یک روستا در جنوب بارسلونا، خشکسالی سبب خشک شدن ذخایر محلی و قطعی آب لوله کشی شده است.
وزارت بهداشت اسپانیا هم اعلام نموده که بیشتر از ۱۰۰۰ نفر از مردم در گرمای بی سابقه ژوئیه گذشته در این کشور جان خویش را از دست داده اند.
ایتالیا
اما این روزها خشکسالی فقط معضل اسپانیا نیست. در مناطق شمالی ایتالیا هم ساکنان این مناطق با وخیم ترین بحران آب در ۷۰ سال قبل مواجهند و بعضی از ایالت های این کشور به بحران کمبود آب، حتی برای تولید غذا نزدیک شده اند.
سخت ترین خشکسالی در ایتالیا، سطح آب رودخانه "لیک گاردا" را که بزرگ ترین دریاچه این کشور اروپایی به حساب می آید به پائین ترین حد ثبت شده رسانده و بخش های زیادی از صخره هایی که تابحال زیر سطح آب قرار داشته اند، پدیدار شده و دمای آب آن تا نزدیک میانگین دریای کارائیب بالا رفته است.
عکس: AP همینطور منطقه ای در "امیلیا روماگنا" که به علت شبکه ای از کانال ها، زمینهای کشاورزی این منطقه را تأمین می کند و معمولاً تحت تأثیر شرایط گرم تابستان قرار نمی گیرد، سال جاری نیازمند بکار بستن اقدامات فوق العاده ای شده چونکه سطح رودخانه "پو" به پایین ترین حد خود رسیده است.
فرانسه
با این وجود خشکسالی و کم آبی در اروپا فقط به اسپانیا و ایتالیا محدود نمی گردد. اخیرا گزارش های فراوانی در رابطه با بحران آب در بعضی دیگر از کشورهای این قاره انتشار یافته است.
یورونیوز به نقل از "کریستوف بچو"، وزیر محیط زیست فرانسه گزارش داد که آب شرب بیشتر از ۱۰۰ شهر در این کشور قطع شده است و باید با کامیون به هزاران نفر آب تحویل شود.
"کریستوف بچو" که چند روز قبل از مناطق جنوب شرقی فرانسه دیدار کرده، گفته است: شرایط خشکسالی، دولت فرانسه را بر آن داشته تا یک تیم بحران ایجاد نماید. این تیم وضعیت را در مناطقی که به علت خشکسالی بیشترین تأثیر را گرفته اند بررسی نموده و برای انتقال آب به آنها اقدام می کند.
ماه جولای خشک ترین ماه در فرانسه از مارس ۱۹۶۱ تابحال است و این کشور شاهد تنها ۹.۷ میلی متر بارندگی بوده است.
مجارستان
در مجارستان هم سطح آب رود "دانوب" در نزدیکی بوداپست در سه هفته گذشته ۱.۵ متر کاسته شده است و انتظار نمی رود که به این زودی هم باران ببارد.
عکس: AP همینطور افزایش دمای آب در دومین رودخانه طولانی اروپا کارشناسان را نگران کرده است. دمای آن به مدت هفت روز در منطقه "پفالتس علیا"ی بایرن به بیشتر از ۲۵ درجه سانتیگراد رسید. افزایش دمای آب این رود می تواند منجر به کاهش اکسیژن آب و به خطر افتادن زندگی ماهی ها شود.
آلمان
از طرفی پایین آمدن بی سابقه سطح آب در رود "راینِ" آلمان هم سبب شده تا مقام ها و صاحبان صنایع در این کشور اخطار دهند که رود راین بعنوان یکی از اصلی ترین آبراه ها در اروپا، تنها چند روز تا بسته شدن به روی ترافیک تجاری فاصله دارد که دلیل آن سطح بسیار پایین آب به خاطر خشکسالی است.
سطح خطرناک پایین آب در این رودخانه، یادآور دوره خشکسالی است که سبب توقف استفاده از آن برای حمل بار به مدت شش ماه در سال ۲۰۱۸ شد.
انگلیس
همزمان در انگلیس هم روز پنج شنبه گزارش شد که منبع رودخانه "تیمز" برای نخستین بار از زمان شروع رکوردها به علت کمبود بارندگی خشک شده است.
عکس: AFP همزمان با گرمای شدید هوا در اروپا و اعلام وضعیت خشکسالی در بخش هایی از انگلیس، منابع خبری داخلی از هجوم سراسیمه مردم این کشور به فروشگاه ها برای خرید آب شرب خبر دادند که به دنبال آن، برخی فروشگاه ها خرید آب را محدود کردند.
به گزارش نشریه سان، به دنبال اخطار اعلام خشکسالی در انگلیس، هجوم مردم وحشت زده این کشور به فروشگاه ها برای خرید آب شرب، یکی از فروشگاهای زنجیره ای در انگلیس را ناچار به جیره بندی آب کرد.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، کارشناسان و دانشمندان مطالعات زیست محیطی پیشبینی می کنند خشکسالی که در تابستان سالجاری پدیدار شده، احیانا در غرب اروپا به حالت عادی تبدیل خواهد شد.1401/05/26
09:29:49
5.0 / 5
465
تگهای خبر: آب , بهداشت , تجربه , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی