آب شیرکن ها، چالشی برای محیط زیست هرمزگان

آب شیرکن ها، چالشی برای محیط زیست هرمزگان به گزارش حیوان خانگی، مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان بابیان این که آب شیرکن های مختلفی در استان هرمزگان راه اندازی شده است اظهار داشت: این مسئله خود چالشی برای محیط زیست دریایی است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان در نشست منطقه ای مدیران حفاظت محیط زیست کشور به میزبانی بندرعباس اظهار نمود: بزرگ ترین استان ساحلی جنوب کشور، با ۳۸.۵ درصد از سواحل کشور و دارای ۱۴ جزیره و همین طور برخورداری از خط ساحلی به مساحت ۱۱۳۱ کیلومتری با احتساب حریم ۲۰۳۸ کیلومتری دارای طولانی ترین نوار ساحلی کشور شمرده می شود.

مسیحی تازیانی اضافه کرد: هرمزگان دارای زیستگاه های گوناگون دریایی خصوصاً زیستگاه دوم و سوم بیوم دنیا، جنگل های حرا در خطوط ساحلی، دارای پتانسیل های زیستی متفاوت با بیش از ۶۵۰ گونه ماهی شناسایی شده در دریای خلیج فارس و عمان است که تمام اینگونه ها دارای شناسنامه هستند.

وی ادامه داد: ۵ گونه حفاظتی لاکپشت را شناسایی کرده ایم و سه گونه آن در استان هرمزگان زیست داشته که در این جهت لاکپشت های پوزه عقابی فراوانی بیشتری دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اشاره کرد: محیط زیست هرمزگان ۱۹ منطقه تحت مدیریت داشته که ۴ تالاب بین المللی نیز در این استان واقع شده است و ۵ منطقه پشنهادی حفاظتی نیز در جزایر به عنوان مناطق حفاظتی دریایی شناسایی و معرفی شده اند و جزو پتانسیل های هرمزگان محسوب می شوند.

وی اظهار داشت: در حیث مناطق تاثیرگذار، ۶ منطقه تجاری، دو منطقه آزاد کیش و قشم از پتانسیل های اقتصادی حوزه محیط زیست هرمزگان به شمار می روند.

مسیحی تازیانی اشاره کرد: وجود صنایع بزرگ در این استان را در زمینه نفت و گاز می توانیم تقسیم نماییم و در زمینه فلزات نیز دارای شرکت های بزرگ فولادسازی کشور هستیم و بیش از ۸۰ درصد مبادلات بندری در زمینه منطقه ای و بین المللی در هرمزگان و در بنادر ۵گانه هرمزگان صورت می گیرد و بزرگ ترین بندر تجاری کشور با نام شهید رجایی در این استان قرار دارد.

مسیحی تازیانی افزود: تنش های قاچاق سوخت در شرق هرمزگان، صید و صیادی های بدون مجوز با فعالیت ۲۵ هزار شناور که ۱۲ هزار شناور آن بدون مجوز فعالیت دارند و بیکاری های موجود در حاشیه این خطه مزید بر این علت شده لطمه های جدی به اکوسیستم دریا وارد شود.

وی اظهار نمود: در بحث انواع صیدهای بدون مجوز با همکاری دریابانی اقدامات چشمگیری انجام شده است وباید بطور مستمر ادامه یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اضافه کرد: با همکاری معاونت دریایی، ۴ مرکز پایش در زمینه ردیایی شکل گرفته است که مناطق خور خوران، تیاب، گابریک با تجهیز کامل، پایش مستقیم ایجاد می شود.۵۵ آب شیرین کن با ظرفیت های متفاوت در استان هرمزگان سبب نابسامانی در زمینه محیط زیست دریایی شده اند و چالش هایی را رقم زده اند.

وی اذعان داشت: بارگذاری های صنعتی ناموزون، تقاضاهایی را باتوجه به نیاز سرمایه گذاری در خارج از منطقه ایجاد کرده و در همجوار تالاب ها و حواشی ساحل، قریب به ۳۰ هزار هکتار پرورش میگو شکل گرفته است که باید از حوزه محیط زیستی نحوه پایش و نحوه مدیریت آلودگی ها نیز بررسی و به آن پرداخته شود.

به گزارش اداره روابط عمومی واموررسانه حفاظت محیط زیست هرمزگان، مسیحی تازیانی بیان کرد: در زمینه معدنی، یکی از نتایج منفی با اتصال آن به سرشاخه های رودخانه ها، سبب آلودگی زیست بوم ها می شود، اما آن چیزی که باید برای صنایع معدنی تکلیف شود، اصل پایش و حفظ محیط زیست است که تا کنون به درستی انجام نشده است و عمده مناطق کشاورزی این استان به ویژه در شرق، در نزدیکی سواحل قرار گرفته است.

منبع:

1401/06/04
12:36:35
5.0 / 5
320
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی