در گزارش حیوان خانگی مطرح شد؛

همیاران طبیعت، نیروهای مردمی حافظ محیط زیست

همیاران طبیعت، نیروهای مردمی حافظ محیط زیست به گزارش حیوان خانگی، مدیرکل دفتر مشارکت مردمی و مسؤلیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اهمیت طرح محیط یار از نقش مهم همیاران طبیعت سخن گفت.


سید ابوالقاسم موسوی مدیرکل دفتر مشارکت مردمی و مسؤلیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با طرح محیط یار و همیاران طبیعت به سوالات پاسخ داد. لطفاً در مورد تفاوت محیط یار و همیاران طبیعت توضیح دهید محیط یار برای دانش آموزان است و این دانش آموزان در طرح محیط یار شرکت می کند تا هم شناختی در حوزه محیط زیست پیدا کنند و هم به این حوزه علاقه مند شوند، در عین حال آموزش هایی به آنها داده می شود. آموزش ها در طرح محیطی یار از جنس آموزش های میدانی است، آموزش های رسمی و کلاسیک نیست که علاقه در آن وجود نداشته باشد. ما در این طرح بیشتر به دنبال این هستیم که دانش آموزان را مثلا به یک محیط بازیافت ببریم تا بدانند زباله ای که می ریزند پس از آن چه اتفاقی برای زباله می افتد. یا این که در مناطق تحت مدیریت خود حیات وحش را به آنها نشان دهیم. وقتی این دانش آموزان به موضوعات علاقه مند شدند، بعدها در طرح های توسعه بعنوان مهندسین کار شناخته می شوند و در واقع در وجودشان این مورد نهادینه شده که خودشان باید محیط زیست را حفظ کنند. اما همیار طبیعت کسی است که امروز از دانش و قدرت کافی برخوردار می باشد و در حوزه محیط زیست به کمک ما می آید. در واقع این محیط یاران در آینده همیار ما هم خواهند شد.
آیا همیاران رده سنی دارند؟ خیر در بحث همیاران طبیعت ما به دنبال رده سنی نیستیم و در واقع به دنبال این هستیم که بتوانند به ما کمک کنند. ولی محیط یار یک طرح آموزشی و مشارکت محور است و در سطح دانش آموزان اجرایی می شود تا در سنین نوجوانی بتوانیم دغدغه های محیط زیستی را در وجود آنها نهادینه نماییم. ما به هم یاران طبیعت کارتی می دهیم که حتی آنها می توانند در کنار محیط بان بروند و بعنوان ضابط با شکارچیان غیر مجاز برخورد کنند وظایف همیاران طبیعت دقیقا چیست؟ اولیا همیاران طبیعت دیده بانان محیط زیست در مناطق خودشان هستند و اجازه تخریب و شکار به مردم را نمی دهند. ثانیاً هر جا نیاز باشد اطلاع رسانی می شود تا همیار به کمک محیط بان برای برخورد اعزام شود. ما به هم یاران طبیعت کارتی می دهیم که حتی آنها می توانند در کنار محیط بان بروند و بعنوان ضابط با شکارچیان غیر مجاز برخورد کنند. همیاران در بحث اطفا حریق بسیار به ما کمک می کنند. در بحث های حقوقی هم اساتیدی هستند که بعنوان همیار کمک ما هستند. ما دنبال این هستیم که همیاران طبیعت را حتی به مسئولین دولتی بسط دهیم تا یک مسئولیتی را به دوش آنها بگذاریم که بیایند و در حوزه محیط زیست به ما کمک کنند. چگونه میتوان همیار طبیعت شد؟ ما برای همیاران طبیعت سامانه ای داریم و هر کسی بخواهد می تواند به صورت سیستمی در آن ثبت نام کند.


منبع:

1401/06/08
15:58:56
5.0 / 5
423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی