چراغ یونسکو برای قشم و ارس سبز شد

چراغ یونسکو برای قشم و ارس سبز شد حیوان خانگی: عضو شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو با بیان اینکه ثبت جهانی ژئوپارک ارس در یونسکو تایید شد، اما در بهار 1402 حکم آن تنفیذ خواهد شد، آگاهی داد که ژئوپارک قشم نیز کارت سبز یونسکو را دریافت کرد.


علیرضا امری کاظمی با اشاره به جلسه شورای عالی یونسکو که در تایلند برگزار شد، به ایسنا اظهار داشت: ژئوپارک قشم کارت سبز یونسکو را دریافت کرد و عضویت آن در شبکه جهانی ژئوپارک ها به مدت چهار سال دیگر تمدید گردید.
بگفته او، در جلسه افتتاحیه این کنفرانس، ژئوپارک قشم در فاکتورهای توسعه جامعه محلی و مشارکت بانوان به عنوان یکی از بهترین ژئوپارک های جهان معرفی گردید.
مدیر ژئوپارک قشم و مشاور ژئوپارک ارس همین طور درباره ی سرانجام پرونده ژئوپارک ارس توضیح داد: در اجلاس اخیر، ژئوپارک ارس تاییدیه اعضای شورای جهانی را دریافت کرد، البته تاییدیه شورای اجرائی یونسکو که در زمستان تشکیل جلسه خواهد داد را نیز باید دریافت کند تا در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ حکم ژئوپارک جهانی از طرف دبیرکل یونسکو به ارس تفیذ شود. بدین سان ارس بعد از قشم، دومین ژئوپارک ایران و خاورمیانه خواهد شد.
امری کاظمی در عین حال تصریح کرد: بااینکه ژئوپارک ارس تایید اعضای شورای ژئوپارک های جهانی را دریافت کرده، اما باتوجه به پایش هایی که در طول این مدت صورت خواهد گرفت لازم است تا زمان گرفتن تاییدیه نهایی، فعالیت ها و عملکرد آن ادامه داشته باشد.


قلمرو ژئوپارک ارس با مساحت ۱۶۷۰ کیلومتر مربع که دارای ۳۱ ژئوسایت است، در محدوده جلفا در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.
ژئوپارک جهانی قشم نیز که در حال حاضر دارای ۳۵ ژئوسایت است، سال ۱۳۸۵ در شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو ثبت گردید، اما در سال ۱۳۹۱ به سبب آنچه ناتوانی مدیران وقت سازمان منطقه آزاد قشم در اجرای اهداف و برنامه ها اعلام شد، از شبکه جهانی ژئوپارک ها خارج شد. این ژئوپارک در سال ۱۳۹۶ با اصلاح ایرادها، موفق به دریافت کارت سبز یونسکو شد. ژئوپارک های جهانی هر چهار سال، از طرف شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو ارزیابی می شوند.
منبع:

1401/06/17
19:16:15
5.0 / 5
191
تگهای خبر: پارك , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی