هشدار درباره ی زیست درختان ارس هزار مسجد

هشدار درباره ی زیست درختان ارس هزار مسجد به گزارش حیوان خانگی، خراسان رضوی یک کارشناس ارشد گیاه شناسی نسبت به خشک شدن موضعی فراگیری که درختان ارس منطقه هزار مسجد را فراگرفته است هشدار داد و اظهار داشت: در پایشی که بتازگی در منطقه داشته ایم مشاهده شد که خشکیدگی فقط مخصوص بخش خاصی نیست و متاسفانه درختان ارسِ کل منطقه را درگیر کرده است و اگر بموقع چاره ای اندیشیده نشود این میراث طبیعی گرانبها را از دست خواهیم داد.مدتی پیش ویدئویی در فضای مجازی از طرف یک کارشناس ارشد گیاه شناسی منتشر گردید که در این ویدئو نسبت به خشکیدگی موضعی انبوه درختان ارس منطقه هزار مسجد ابراز نگرانی شده و از افراد متخصص درخواست شده که موضوع را هرچه سریع تر بررسی نمایند.

این کارشناس ارشد گیاه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد در همین زمینه و در مقدمه ضمن اشاره به با اهمیت ترین خصوصیات گیاه شناسی ارس در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: گونه ارس گونه ای بسیار مقاوم بوده و همین خصوصیت سبب شده که در نقاط مختلف آب و هوایی پراکنش داشته باشد و به جرأت می توان گفت گونه ای است که در تمام نقاط ایران وجود دارد.

وحید جعفری پلگرد اظهار داشت: باتوجه به فیزیولوژی درخت ارس، اینگونه مقاومت بالایی در مقابل گرما دارد و تقریباً دامنه گرمایی ۸۰ درجه را می تواند تحمل کند بطوریکه در ارتفاعات گنو استان هرمزگان که دما ۴۰ درجه است این درخت رویش دارد، همین طور در بعضی نقاط مثل فیروزکوه هم که رکورد دمایی ۳۳ و ۳۴ درجه زیرصفر ثبت شده است نیز این درخت مشاهده شده است.

وی افزود: علاوه بر مقاومت بالای اینگونه در مقابل سرما و گرما، یکی از خصوصیات بارز دیگر این است که اینگونه به علت ترکیباتی که دارد در مقابل حشرات، آفت ها و پوسیدگی بسیار مقاوم است به عنوان مثال تنه های درختان کهنسال و یا درهایی که از چوب این درخت تولید شده سال هاست که بدون لطمه در مقابل برف و باران و آفتاب همچنان سالم هستند.جعفری همین طور تصریح کرد: درخت ارس در دنیا یکی از گونه های دیرزیست است و در ایران از گونه های معروفی است که دیرزیستی بالایی دارد و به آسانی ۸۰۰ سال عمر می کند و کهنسالی آن به ۳۰۰۰ سال نیز می رسد، بدین سبب اگر در منطقه ای ارس بکاریم نیاز فضای سبز به مدت ۳۰۰۰ سال را تامین کرده ایم، بدین سبب دیرزیستی اینگونه یکی از خصوصیات حائز اهمیت آنست.

در پایش های اخیری که در منطقه داشتم، حتی یک درخت سالم پیدا نکردم

این کارشناس ارشد گیاه شناسی که خود نیز بومی منطقه است در ارتباط با نخستین مواجهه با این خشکیدگی اینگونه توضیح داد: با عنایت به این که بومی منطقه هستم برای کارهای تحقیقی و پژوهشی با گروههای کوهنوردی و یا تیم های دانشگاهی و تحقیقاتی بازدیدهای زیادی از منطقه داشته ام و مدام به آنها سر می زنم.

وی افزود: در سال ۹۶ بصورت کاملا اتفاقی متوجه خشکیدگی قسمت هایی از ۲ الی ۳ درخت ارس شدم. در آن زمان خشکیدگی حدود ۳۰ الی ۴۰ سانت بود و خیلی به آن توجهی نکردم اما وقتی که در سال ۹۸ باردیگر پایشی در منطقه داشتم و همان درخت را با عکسی که سال ۹۶ گرفته بودم مقایسه کردم، متوجه شدم که چند لکه دیگر هم به این خشکیدگی اضافه شده است و همین موضوع موجب شد که نسبت به موضوع حساس تر شوم.

جعفری اشاره کرد: در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ باتوجه به شیوع کرونا بازدید از منطقه در قالب تیم های طبیعت گردی و کوهنوردی و... کمتر شد اما در سال ۱۴۰۱ باردیگر بازدیدها آغاز شد.

وی افزود: تا حالا افراد زیادی به عنوان کوهنورد، طبیعت گرد و یا عکاس و با اهداف خاص خودشان از منطقه بازدید کرده اند، اما من تنها با هدف بررسی موضوعی که ذهنم را درگیر کرده بود به منطقه رفتم و با همین هدف تمام نقاط منطقه، از دامنه های جنوبی تا دامنه های شمالی و خیلی از نقاط دور و پراکنده را بررسی کردم و شاید برخی از روزها تا ۱۶ کیلومتر در منطقه پیاده روی کرده و درختان مختلف را بررسی کردم.

جعفری اشاره کرد: در تیرماه سال جاری و پس از یک پایش مستمر و ۵ روزه در منطقه و پیمایش به طور متوسط روزی ۱۰ کیلومتر، متوجه شدم که متأسفانه تمام درختان منطقه از درختان تنومند و کهنسال گرفته تا نهال های کوچک چندساله، درگیر این خشکیدگی هستند و حتی یک درخت سالم در منطقه پیدا نکردم.

وی افزود: باتوجه به سوالاتی که در ذهنم بود، صحبت و مشورت هایی با اساتید، متخصصان مختلف و به ویژه افراد محلی و پیشکسوتان منطقه داشتم. بعضی افراد گفتند شاید این خشکیدگی به علت تنش خشکی باشد اما بررسی درختان اطراف حداقل ۲۰ چشمه و رودهای منطقه نیز که مشکل کم آبی ندارند نشان داد که این درختان هم گرفتار خشکیدگی موضعی شده اند، بدین سبب اگر این مشکل به علت خشکی باشد قاعدتا درختان اطراف رودخانه ها و چشمه ها نباید درگیر می شدند.

او اظهار داشت: یکی از فرضیات دیگری که عنوان شد این بود که افراد می گفتند شاید به علت تگرگ باشد اما افراد محلی گفتند که تا حالا تگرگ های شدیدی در منطقه و در سالهای قبل داشتیم و اگر مشکل به علت تگرگ باشد باید قبلا هم موجب لطمه درختان می شد و از آنجا که سال زراعی جاری حتی تگرگ شدیدی هم در منطقه رخ نداده این فرضیه نیز رد شد. همین طور فرضیات مختلف دیگری که مطرح بود همچون کرم چوبخوار یا سرشاخه خوار و... تا جایی که من سرشاخه ها را بررسی کردم اثری از این آفت ندیدم.

جعفری ضمن هشدار نسبت به این خشکیدگی گسترده، اشاره کرد: من فقط یک گیاه شناس هستم و در زمینه کاری خودم تخصص دارم اما واکاوی موضوع اساسا نیازمند بررسی تخصصی تر هست و این که علت این خشکیدگی چیست لازم است که افراد و تیم های متخصص گیاه پزشک، گیاه شناس، جانورشناس، حشره شناس، فیزیولوژیست گیاهی، پاتولوژیست و... دور هم جمع شوند و موضوع را بررسی نمایند.

وی بیان کرد: باتوجه به اطلاعاتی که تا حالا جمع آوری کردیم به این نتیجه رسیدیم که علت هر چه هست مربوط به زیرزمین نیست، چونکه اگر مشکل، ناشی از کم آبی و یا خشکی باشد، خشکیدگی ناشی از آن، الگوی خاص خودش را دارد و خشکیدگی و لطمه اگر ناشی از تگرگ باشد طبیعتا باید اطراف تاج پوشش خشک شود نه این که قسمتی از تنه خشک شود و حتی نهال های کوچک که تاج پوشش چندانی ندارد را هم درگیر کند.

وی افزود: علت هر چه هست مربوط به روی زمین است؛ این که علت قارچ، باکتری و یا حشره به خصوصی است نمی دانم چون دراین زمینه تخصصی ندارم اما متخصصان مربوطه باید هرچه سریع تر موضوع را پیگیری کنند و پیش از این که این میراث گرانبها را از دست بدهیم اقدامات لازم را انجام دهند.

این گونه باارزش نجات بخش زندگی مردم منطقه است

وی تصریح کرد: گونه ارس محدوده وسیع و بیش از یک میلیون هکتار در کشور را پوشانده است و اساسا این ارزش را دارد که برای صیانت از آن اقدامات جدی تر صورت گیرد.

جعفری تاکید کرد: معیشت مردم منطقه هزارمسجد در شهرستان های درگز و کلات، از همه لحاظ و به ویژه از نظر کشاورزی و دامداری به همین گونه ارس وابسته است و اینگونه با نگه داشتن ابرهای بارش زا، کنترل گرمایش هوا و نگه داشتن آب و ذخیره آن در منابع زیرزمینی، نقش بسیار موثری در منطقه دارد و می توان گفت اینگونه باارزش نجات بخش زندگی مردم منطقه است.

این کارشناس ارشد گیاه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: برمبنای منابع دانشگاهی، سطح زیر پوشش ارس در منطقه هزارمسجد استان خراسان رضوی حدود ۱۱۰ هزار هکتار است که در شهرستان های کلات، درگز، قوچان، باجگیران، مشهد، چناران، شیروان و بخش کمی نیز در سرخس و تربت جام پراکنده هستند.

رویشگاه ارس هزارمسجد به لحاظ تجدید حیات و رویش مجدد، حائز اهمیت است

وی به اهمیت این رویشگاه نسبت به سایر رویشگاه های ارس کشور اشاره نمود و اظهار داشت: رویشگاه ارس هزارمسجد به لحاظ تجدید حیات و رویش مجدد، بسیار حائز اهمیت می باشد چونکه در سایر رویشگاه ها که در استانهای دیگر پراکنده هستند، رویش مجدد و تجدید حیات اینگونه تا حدودی قطع شده است و جوان ترین درخت شاید ۲۰۰ سال عمر داشته باشد اما در منطقه هزار مسجد، ما نهال های زیر ۱۰ سال داریم که این بسیار باارزش است و نشان از تجدید حیات این رویشگاه دارد، بدین سبب اگر ارس های این رویشگاه را از دست بدهیم حیات اینگونه در کل کشور به مخاطره خواهد افتاد و به کلی اینگونه را از دست خواهیم داد.امیدوارم متخصصان و مسئولان مربوطه پیش از این که دیر شود موضوع را بررسی و علت این خشکیدگی را ریشه یابی کنند چونکه اگر به علت کوتاهی و سستی اتفاقی برای این رویشگاه مهم بیفتد خسارات زیانباری به همراه داشته و کل استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی اظهار داشت: چند سال پیش در شمال کشور و در جنگل گلستان به علت کوتاهی و یا هر علت دیگری، حدود ۹۰ درصد شمشاد خزری که یکی از گونه های بومی منطقه بود را در یک فاصله زمانی کوتاه و کمتر از ۱۰ سال از دست دادیم ولی در این منطقه گونه های مهم دیگری هم هستند که توانستند جایگزین اینگونه شوند، اما در مناطقی مثل زاگرس اگر بلوط نباشد و یا در هزار مسجد اگر ارس نباشد به جرأت می توان گفت هویت این مناطق زیر سوال می رود، بدین سبب لازم است پیش از این که دیر شود به فکر حفاظت این رویشگاه ها باشیم.

موضوع را بوسیله مسئولان استان و شهرستان های کلات و درگز پیگیری کردیم. آنچه در ادامه می خوانید، اظهار نظرهای چند تن از مسئولان در واکنش به موضوع خشکیدگی درختان ارس هزار مسجد است.

موضوع آفت زدگی درختان ارس محرز است

رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در واکنش به این مساله و در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: موضوع خشکیدگی موضعی درختان ارس هزار مسجد موضوع جدیدی نیست و از سال قبل و با مشاهده نمونه هایی از درختان آفت زده، با حساسیت زیادی پیگیر موضوع هستیم.

محمد زرگران اظهار داشت: جنگل های ارس هزار مسجد یک موضوع فرامنطقه ای و یکی از مناطق گردشگری بسیار باارزش کشور است و اساسا موضوع خشکیدگی درختان با جدیت درحال پیگیری است، به همین دلیل و با عنایت به این که بحث تخصصی است، سال قبل در همین خصوص یک طرح پژوهشی با دانشگاه فردوسی مشهد قرارداد بستیم که در حال اجراست از طرفی موضوع بوسیله مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی نیز درحال بررسی است، همین طور موضوع را به دفاتر ستادی سازمان هم ارجاع دادیم و درخواست بازدید از محل دادیم که بازدید هم انجام شد و در نهایت این مساله در قالب طرح های پژوهشی درحال پیگیری و بررسی است.

وی اظهار داشت: در سالهای اخیر میزان برف کم شده، بارندگی ها کاهش پیدا کرده و دمای هوا نیز بالا رفته است، که همه این عوامل در بحث خشکیدگی ها اثرگذار می باشد ولی در قسمت هایی نیز خشکیدگی ها بر اثر هجوم آفت چوبخوار است.زرگران اشاره کرد: بحث آفت زدگی درختان ارس محرز است، اما این که چه میزان از خشکیدگی ها مربوط به آفت و چه میزان مربوط به خشکسالی است هنوز مشخص نیست و در قالب یک طرح پژوهشی در دانشگاه فردوسی درحال بررسی است که منتظر نتیجه تحقیقات هستیم و بمحض مشخص شدن نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.

یک نمونه وقتی به عنوان آفت شناخته می شود باید با آن مبارزه کرد

وی در پاسخ به این پرسش که آیا خشکیدگی موضعی درختان بر اثر آفت، مربوط به یک سال اخیر است توضیح داد: نخستین بار که این آفت از منطقه گزارش شد حدود آذر و یا دی ماه سال قبل و توسط یکی از کارشناسان شهرستان کلات بود که بلافاصله نمونه آفت به مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و دانشگاه فردوسی فرستاده شد و تحقیقات بر روی آن شروع و تقریباً آفت چوبخوار شناسایی شده است.

وی افزود: ممکنست این آفت از قبل هم در منطقه وجود داشته ولی میزان آن به حدی نبوده که خطرناک باشد چونکه یک نمونه وقتی به عنوان آفت شناخته می شود باید با آن مبارزه کرد، که میزان آن، از یک حد استاندارد بیشتر نشود اما زمانی که نمونه کم است، جزء زنجیره غذایی اکوسیستم بوده و توسط پرندگان و... از بین می رود.

رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در حوزه ویدئوی پخش شده از هشدار خشکیدگی موضعی گسترده، که درختان ارس را فرا گرفته است اظهار بی اطلاعی کرده و اشاره کرد: از چنین ویدیوها و کلیپ هایی که از طرف مردم و دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی پخش می شود تشکر می نماییم و جای بسیار امیدواری و خوشی است که این دغدغه مندی در مردم وجود دارد. دراین زمینه نیز هر فردی که نسبت به موضوع دانشی دارد که می تواند به ما کمک نماید استقبال می نماییم.

وی تصریح کرد: وسعت منابع طبیعی در کشور بسیار زیاد است و تعداد اندک نیروهای حفاظتی که داریم اساسا پاسخگوی این وسعت نیست، بدین سبب دست یاری به سمت مردم دراز می نماییم و خواهان کمک همیاران طبیعت هستیم. از مردم هم می خواهیم که هر کجا که تخریبی مشاهده نمودند و یا هر گونه مسائل مربوط به منابع طبیعی حتما به ما اطلاع دهند. شماره تلفن ۱۵۰۴ نیز همیشه آماده دریافت پیام ها و اخبار مردمی است.

کار تحقیقات و پژوهش چه بصورت پژوهش های آزمایشگاهی و چه بصورت اعمال روش های مختلف کنترلی در مقیاس میدانی و در عرصه درحال انجام است

دکتر مجتبی ممرآبادی عضو هیأت علمی گروه گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد که مجری یک طرح پژوهشی با عنوان «مدیریت تلفیقی آفات و بیماریهای درخت ارس در منطقه هزار مسجد» است نیز، در همین زمینه و در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: مشکل خشکیدگی درختان ارس معضلی است که احتمالاً از دو سال پیش شروع شده و برخی از درختان منطقه را درگیر کرده است.

ممرآبادی اظهار داشت: سال قبل و بمنظور مدیریت این معضل، اداره منابع طبیعی و استانداری، فراخوانی را جهت اجرای یک طرح پژوهشی منتشر نمودند که ما در این فراخوان شرکت کردیم و به همین دلیل طرح مدیریت تلفیقی آفات و بیماریهای ارس را پیشنهاد داده و پروپوزال آنرا تهیه کردیم که این طرح پذیرفته و از سال قبل مراحل تحقیقاتی و پژوهشی طرح شروع شده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی که خود نیز مدیر اجرائی طرح مذکور است، اظهار داشت: یک تیم ۶ نفره از گروه گیاه پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد متشکل از اعضای هیأت علمی و دانشجویان دکتری رشته های گیاه پزشکی گرایش آفات و بیماریهای گیاهی، مشغول کار بر روی این پروژه هستند.

وی افزود: هم اکنون پروژه در مرحله تحقیقات و پژوهش است و درحال بررسی عوامل بیماری زا و و عوامل خسارت زا هستیم و به همین دلیل روش های مختلف مورفولوژیکی و مولکولی جهت شناسایی عوامل خسارت زا مورد استفاده قرار می گیرد و کار تحقیقات و پژوهش چه بصورت پژوهش های آزمایشگاهی و چه بصورت اعمال روش های مختلف کنترلی در مقیاس میدانی و در عرصه در حال انجام می باشد.

ممرآبادی با اعلان اینکه نتایج این تحقیقات در کتابچه ای منتشر و در اختیار منابع طبیعی و استانداری قرار خواهد گرفت، اشاره کرد: کار در عرصه بسیار زمان بر است و هم اکنون آزمایش تیم های مختلف در حال انجام می باشد و امیدواریم که این تحقیقات هر چه سریع تر به نتیجه برسد.

گفت وگو پیرامون این مساله را با رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلات ادامه دادیم.

مدیریت این معضل نیاز به همت همگانی دارد

حمید پناهی با اشاره به این که منطقه حفاظت شده ارس سیستان با وسعت ۱۱۲ هزار هکتار، بزرگترین منطقه حفاظت شده در استان خراسان رضوی است که حدود ۴۱ هزار هکتار آن در داخل محدوده شهرستان کلات واقع شده است، اظهار داشت: بحث خشکیدگی و آفات درختان ارس منطقه، مربوط به امروز و روز گذشته نیست و شاید این معضل از ۵ الی ۶ سال پیش وجود داشته، اما عواملی همچون خشکسالی های اخیر و... سبب شده است موضوع در سالهای اخیر، نمود بیشتری پیدا کند.

وی اظهار داشت: از اواخر سال قبل موضوع جدی تر شد که بلافاصله وارد عمل شدیم و موضوع را به اداره کل استان گزارش دادیم که در همین راستا تحقیقاتی همچون نمونه برداری از کرم، شفیره و حشره از منطقه و درخت محصور شده در منطقه شروع شده است.

پناهی با اعلان اینکه کار نمونه گیری در عرصه شروع شده و هم اکنون مشغول شناسایی آفت از روی مشخصات ظاهری و مولکولی هستیم، افزود: هنوز به قطعیت نمی توان گفت عامل خشکیدگی چیست و تا عامل بیماری و یا آفت مورد نظر شناسایی نشود، نمی توان برای مبارزه با آن اقدامی انجام داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کلات تصریح کرد: مسئولان شهرستان برای حل این معضل تمام تلاش خودرا می کنند اما مدیریت این معضل نیاز به همت همگانی دارد و مسئولان شهرستان به تنهایی و با امکانات و نیروهای اندک نمی توانند آنرا مدیریت کنند.

بنا بر تحقیقاتی که تا حالا انجام شده علت خشکیدگی شاید حشره چوبخوار باشد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درگز نیز در گفت و گو با ایسنا توضیح داد: بنا بر تحقیقاتی که تا حالا انجام شده علت خشکیدگی شاید یک حشره چوبخوار باشد که درختان ضعیف و درختان حاشیه رودخانه ها را بیشتر درگیر کرده است.

جواد پهلوان زاده اظهار داشت: هنوز بطور صددرصد نمی توان گفت علت خشکیدگی یک آفت است بلکه باتوجه به ترکیبات خاصی که درخت ارس دارد سایر عوامل طبیعی همچون صاعقه نیز ممکنست به درخت لطمه رسانده و موجب خشکیدگی شود.

وی با اشاره به این که حدود ۱۰۰ هزار هکتار از درختان ارس منطقه هزار مسجد مربوط به حوزه درگز است، اضافه کرد: تحقیقات در حوزه بررسی موضوع خشکیدگی درختان ارس از ۳ الی ۴ سال پیش شروع شده و با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد پژوهش هایی درحال انجام و در مرحله آزمایشگاهی است و بمحض مشخص شدن علت اصلی، نوع و روش های مبارزه بررسی و اجرا می گردد.

باغات همجوار جنگل ارس به صورت گسترده درگیر آفت کرم ساقه خوار هستند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کلات نیز در همین زمینه اظهار داشت: در محدوده تقسیمات سیاسی شهرستان کلات که حدود ۴۰ هزار هکتار از جنگل های ارس را شامل می شود تا حالا خشکیدگی درختان در منطقه نداشتیم.

مجید بهشتی اظهار داشت: حدود یک سال و نیم پیش نخستین گزارش ها در خصوص آفت زدگی درختان داشتیم که نمونه ها جمع آوری و به مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فرستاده شد و دو نوع کرم ساقه خوار شناسایی شد.وی بیان کرد: باغات همجوار جنگل ارس به صورت گسترده درگیر آفت کرم ساقه خوار هستند و باتوجه به شناسایی نمونه هایی از این آفت در درختان ارس، کارهای پژوهشی در حال انجام می باشد و اداره کل منابع طبیعی، قراردادی ۹۰ میلیون تومانی با مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی منعقد کرده و فعلا درحال تحقیقات اولیه هستند.

وی افزود: به همین دلیل نیز از سه هفته گذشته و در قالب همین طرح پژوهشی مبارزه با آفت شروع شده و بصورت پایلوت در ۱۲ درخت لطمه دیده، محلول پاشی توسط محلول های بیولوژیک به ریشه تزریق شده است و باید منتظر نتیجه آن باشیم.

بهشتی اضافه کرد: مشکلی که وجود دارد این است که نوع آفت در مناطق مختلف متفاوت می باشد و متاسفانه فقط با یک نوع آفت سروکار نداریم.

وی ضمن ابراز امیدواری در خصوص این که با اقدامات بموقع و مبارزه با آفت، جلو لطمه و گسترش این آفت در منطقه گرفته شود، اشاره کرد: بازدیدها از منطقه بطور مستمر ادامه دارد و هم اکنون چیزی به عنوان خشکیدگی کامل نداریم و در درختان لطمه دیده نیز فعلا فقط سرشاخه ها گرفتار آفت شده و تنه اصلی سالم می باشد.

در گفته ها و صحبت هایی که پیرامون این مساله عنوان شد با اظهار نظرهای متفاوتی مواجه بودیم. از گفته کارشناس ارشد گیاه شناسی که می گوید در پایش های گسترده ای که داشته، حتی یک درخت سالم در منطقه پیدا نکرده تا اظهار نظر مسئولان که بنا بر گفته آنها خشکیدگی، تنها برخی از درختان را دربرگرفته که بیشتر ناشی از آفت است و بررسی ها و تحقیقات برای مهار آن از سال قبل شروع شده است. تحقیقاتی که بگفته مجریانش زمان بر است و ممکنست حداقل یک سال و یا بیشتر به طول انجامد... آنچه از گفته مسئولان برداشت می شود این است که موضوع خشکیدگی مربوط به یکی دو سال اخیر نیست و از قبل نیز بوده ولی نه به این شدت، اما این که چرا تحقیقات این قدر دیر و حال که بگفته کارشناسان موضوع نمود بیشتری پیدا کرده و فراگیرتر شده، انجام شده است جای بسی پرسش دارد.

پر واضح است موضوع هر چه باشد تهدیدی است که هویت طبیعی منطقه را نشانه گرفته است و امیدواریم پیش از این که دیر شود این تحقیقات به نتیجه برسد.

منبع:

1401/06/19
15:16:19
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آب , اخبار , باد , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی