سلاجقه در دیدار با وزیر آموزش و پرورش مطرح كرد؛

ایجاد رشته محیطبانی از سال تحصیلی جدید

ایجاد رشته محیطبانی از سال تحصیلی جدید به گزارش حیوان خانگی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از شروع سال تحصیلی جدید، رشته محیط بانی در دو استان فارس و خوزستان راه اندازی می شود.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش وپرورش که بامداد امروز در محل این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: تسخیر کائنات و زمین و آسمان ها به وسیله انسان هایی صورت می گیرد که از اندیشه و دانش بالایی برخوردار می باشند. وی با اشاره به دو کلمه «تسخیر» و «تبذیر»، اشاره کرد: برمبنای کلمه تسخیر این اختیار به انسان داده شده که به عنوان اشرف مخلوقات، از تمام ظرفیت ها برای رشد و تکامل خود استفاده نماید اما این استفاده از امکانات و منابع نباید منجر به تبذیر و خسارت به منابع طبیعی و محیط زیست شود. معاون رییس جمهور، امضای تفاهم همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش وپرورش را در امتداد مدیریت چالش های محیط زیست ارزیابی کرد و اظهار داشت: در گذشته تفاهم نامه های مختلفی در موضوع آموزش های محیط زیستی منعقد شده اما دولت سیزدهم به عنوان یک دولت عملیاتی در پی تحقق این تفاهم نامه هاست. سلاجقه با اعلان اینکه بیش از نیمی از جمعیت کشور با وزارت آموزش وپرورش سر و کار دارند، اشاره کرد: می توان در تدوین کتب درسی باتوجه به موضوع، مباحث مربوط به محیط زیست کشور را در قالب فصلی مجزا مورد توجه قرار داد.

راه اندازی رشته محیطبانی در دو استان ابتدای سال تحصیلی جدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: از شروع سال تحصیلی جدید، رشته محیط بانی در دو استان فارس و خوزستان راه اندازی می شود. وی، نرم افزارهایی مثل اپلیکیشن شاد را یک ظرفیت عالی برای محیط زیست کشور توصیف و بر استفاده از آن برای آموزش موضوعات زیست محیطی تاکید نمود. آموزش مباحث زیست محیطی از سنین کم مؤثرتر است معاون رییس جمهور با اشاره به عبارت «العلم فی الصغر، کالنقش فی الحجر»، اظهار داشت: به جهت اینکه مفاهیم محیط زیستی در افراد جامعه تأثیرگذار باشد باید این مفاهیم را از سنین کم به دانش آموزان آموزش داد. سلاجقه اضافه کرد: دانش و سواد وقتی به درستی انتقال پیدا می کند که یک محیط زیست سالم داشته باشیم چونکه عقل سالم در بدن سالم می باشد و بدن سالم هم در محیط زیست سالم شکل می گیرد. وی، اشاره کرد: اگر از ظرفیت های این تفاهم نامه به خوبی استفاده گردد می توان در بینش و فرهنگ جامعه نسبت به مقولات زیست محیطی تحول اساسی ایجاد کرد.

از فارغ التحصیلان محیط زیست برای آموزش درس محیط زیست استفاده شود رییس سازمان حفاظت محیط زیست همین طور از وزیر آموزش وپرورش خواست در بحث آموزش درس محیط زیست از فارغ التحصیلان این رشته استفاده گردد. سلاجقه با اشاره به برگزاری جشنواره صنعت سبز، برای برگزاری جشنواره مدارس سبز با همکاری وزارت آموزش وپرورش اعلام آمادگی کرد.

آموزش مباحث محیط زیستی با تاکید بر آموزه های اسلامی و ایرانی در بخش دیگری از این مراسم، یوسف نوری وزیر آموزش وپرورش با قدردانی از دلسوزی و تلاش مجدانه رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای پیگیری موضوعات زیست محیطی، اظهار داشت: در آموزه های دینی ما تاکید شده که طبیعت برای انسان آفریده شده اما انسان هم نسبت به طبیعت مسؤول است. ایشان سپس با اشاره به برخی دیگر از آموزه های قرآنی و روایات ائمه اطهار در باب صیانت از طبیعت و محیط زیست، اظهار داشت: ما باید با تاکید بر فرهنگ و آموزه های اصیل اسلامی و ایرانی خود، بحث آموزش محیط زیست را در دستور کار قرار دهیم. نوری با اعلان اینکه حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور با وزارت آموزش وپرورش ارتباط دارند، اشاره کرد: سواد ۴ مرحله دارد که شامل سواد اسمی، مفهومی، عملکردی و چندبعدی است. وزیر آموزش وپرورش در ادامه اشاره کرد: به جهت اینکه در بحث آموزش جاذبه ایجاد نماییم اول باید ببینیم که افراد به چه حوزه هایی علاقمند هستند. وی، افزود: اگر موضوعات محیط زیستی در قالب رویدادها، جشنواره ها و پژوهش به دانش آموزان ارائه شود تأثیر آن از مطالعه صرف این مباحث در کتاب های درسی بیشتر خواهد بود.

لزوم تبدیل دانش محیط زیستی به مهارت در دانش آموزان نوری اضافه کرد: پس از آن که دانش آموزان به دانش مباحث زیست محیطی مسلط شدند آنگاه باید تلاش نماییم که این دانش به مهارت تبدیل گردد. وزیر آموزش و پرورش، افزایش آگاهی دانش آموزان نسبت به خسارات مالی و اقتصادی اقداماتی که به محیط زیست لطمه می رسانند را در ایجاد بینش محیط زیستی در آنها مؤثر دانست. پیوست زیست محیطی در کتاب های درسی وی با استقبال از پیشنهاد رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص گنجاندن فصول محیط زیستی در کتاب های درسی، اظهار داشت: این که برای هر کتاب درسی یک پیوست زیست محیطی داشته باشیم بسیار اثرگذار خواهد بود. نوری، اشاره کرد: تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش وپرورش در امتداد یکی از ساحت های مهم تربیتی که تربیت زیستی و بدنی است امضا می شود و در امتداد مبانی سند تحول بنیادین آموزش وپرورش است که به تأیید حضرت آقا رسیده و رییس جمهور محترم هم بر اجرای آن تاکید دارند. همکاری مشترک برای ارتقای سواد زیست محیط زیستی در برنامه هفتم توسعه در ادامه این مراسم، رضا انجم شعاع - معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش های محیط زیستی را از مؤلفه های اساسی توسعه پایدار عنوان و پیشنهاد کرد هرساله و در آستانه شروع تحصیلی جلسه ای با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر آموزش وپرورش برای ارزیابی عملکرد یک ساله در امضای تفاهم نامه همکاری اجرا شود. وی با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه، از بخشی نگری در تدوین این برنامه انتقاد نمود و اظهار داشت: بهتر است جلسات مشترکی بین معاونت طرح و برنامه وزارت آموزش وپرورش و سازمان حفاظت محیط زیست برای ارتقای سواد زیست محیطی و آموزش مبانی محیط زیست در قالب برنامه هفتم توسعه اجرا شود. گفتنی ست در آخر این مراسم، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر آموزش وپرورش تفاهم نامه همکاری بین این دو دستگاه را امضا کردند. همین طور در ادامه، کارت همیار افتخاری محیطبان از طرف سلاجقه به وزیر آموزش وپرورش اهدا شد.


منبع:

1401/06/30
23:01:15
5.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی