معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

تدوین پیش نویس آئین نامه حفاظت مشارکتی برای ارائه به دولت

تدوین پیش نویس آئین نامه حفاظت مشارکتی برای ارائه به دولت به گزارش حیوان خانگی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: رویکرد جدید سازمان حفاظت محیط زیست، استفاده از ظرفیت های جوامع محلی در مدیریت ذخیره گاه های زیستکره است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا حسن اکبری در آیین نکوداشت روز جهانی ذخیره گاه زیستکره که بامداد امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ایران را یکی از کشورهای پیشرو در انتخاب ذخیره گاه ها و ایجاد مدلی برای محافظت از آنها توصیف و اظهار نمود: در سال ۱۳۵۵ تعداد ۹ ذخیره گاه در کشور مصوب شد و در سالهای بعد با افزوده شدن چهار ذخیره گاه دیگر، تعداد ذخیره گاه های ما به ۱۳ذخیره گاه رسید.

وی اضافه کرد: وجه تمایز ذخیره گاه زیست کره با دیگر مناطق حفاظت شده اینست که نقش اصلی را در بهره برداری و محافظت از این مناطق، جوامع محلی و ذینفعان بر عهده دارند ازاین رو بهره برداری از ذخیره گاه های زیست کره به صورت پایدار صورت می گیرد.

به گفته اکبری، پراکنش ذخیره گاه های زیست کره در ایران نسبتا مناسب می باشد و توانسته اکوسیستم های مختلف را پوشش دهد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، تصریح کرد: در دنیا ۷۳۸ ذخیره گاه زیست کره در ۱۳۴ کشور وجود دارد که توسط شش سازمان منطقه ای هدایت می شوند.

وی با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که هزینه زیادی برای حفاظت انجام داده است، اظهار داشت: کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که همچون کشور ما تمام هزینه های حفاظت بر دوش دولت باشد.

اکبری خاطرنشان کرد: ما با وجود تمام چالش ها توانستیم گونه های کاریزمای خویش را حفظ نماییم. با این حال، در استفاده مناسب از مدلهای مشارکتی و همکاری با جوامع محلی چندان توفیقی نداشتیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست بر توسعه همکاریهای منطقه ای جهت استفاده از مدلهای مدیریت مشارکتی در ذخیره های زیست کره تصریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی در عین حال رویکرد جدید سازمان حفاظت محیط زیست را استفاده از ظرفیت های جوامع محلی در مدیریت ذخیره گاه های زیست کره عنوان نمود و اظهار داشت: ما پیش نویس آئین نامه حفاظت مشارکتی را برای ارائه به دولت تدوین کرده ایم.

اکبری در انتها بر لزوم استفاده مدیران حفاظت محیط زیست استان ها از ظرفیت های جوامع محلی تصریح کرد.

منبع:

1401/08/16
09:47:27
5.0 / 5
161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی