مدیركل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاك سازمان منابع طبیعی تشریح كرد

نقش صیانت از خاک در تامین امنیت غذایی و اجتماعی

نقش صیانت از خاک در تامین امنیت غذایی و اجتماعی به گزارش حیوان خانگی، مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اعلام نمود: 95درصد مواد غذایی ما از خاک تامین می شود و بیش از 25درصد از تنوع زیستی و ژنتیکی کره زمین در خاک نهفته است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا دکتر هوشنگ جزی به مناسبت روزجهانی خاک (۵ دسامبر) اظهارکرد: برای ارزش نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی این سرمایه ارزشمند، هر سال کشورهای دنیا خصوصاً ایران مراسمی را برگزار می کنند.

وی با اعلان اینکه هرسال شعاری برای روز جهانی خاک تعیین می شود و امسال شعار این روز « خاک سرآغاز غذا » نامگذاری شده است، اظهار داشت: آنچه خاک را تهدید می کند، کارهای انسانی است و یکی از مهم ترین عناوینی که در دنیا به آن پرداخته می شود و در ایران نیز اهمیت ویژه دارد، فرسایش خاک است.

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی رقم متوسط فرسایش خاک در ایران را ۱۶.۴تن در هکتار ذکر کرد و یاد آور شد: احیا کردن خاک خیلی مشکل و زمانبر است.

وی افزود: خاک از آب مهمتر و خاک بستر تولید است که سبب امنیت غذایی می شود و اگر حفاظت خاک در کشور مورد توجه قرار نگیرد، امنیت غذایی و اجتماعی به مخاطره می افتد.

جزی در ادامه به موضوع آلودگی خاک اشاره نمود و اضافه کرد: آلودگی های انسانی و صنعتی نقش اصلی را در آلوده سازی خاک دارد و استفاده بیش از حد از سموم و کودهای شیمیایی، پساب ها و فاضلاب ها موجب آلودگی خاک می شود.

وی همین طور اشاره کرد: متاسفانه امروز در کشور شاهد گسترش بیش از پیش تخریب خاک هستیم و خیلی از دشت ها گرفتار فرونشست شده و در فرونشست، زمینه های تولید را از دست داده اند و قابلیت احیا نیز وجود نخواهد داشت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی اجرای طرح های آبخیزداری را در صیانت از آب و خاک، کنترل رسوب، احیای پوشش گیاهی و تغذیه آبخوان ها بسیار موثر دانست و اشاره کرد: آبخیزداری هنر مدیریت پایدار یک حوزه آبخیز و تضمین کننده امنیت غذایی و اجتماعی کشور می شود.
1401/09/15
11:21:51
5.0 / 5
444
تگهای خبر: آب , آلودگی , خاك , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی