رییس سازمان محیط زیست:

ارزیابی مجدد زیست محیطی سومین کارخانه سیمان زرندیه

ارزیابی مجدد زیست محیطی سومین کارخانه سیمان زرندیه به گزارش حیوان خانگی، مرکزی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان صیانت از محیط زیست کشور اظهار داشت: از وزارت نیرو درخواست می شود با توجه به این که نیروگاه رودشور زرندیه با مراکز جمعیتی فعال فاصله دارد قسمتی از بار نیروگاه شازند به این نیروگاه انتقال پیدا کند.


علی سلاجقه پنجشنبه ۱۷ آذرماه ۱۴۰۱ در جریان بررسی میدانی مشکلات زیست محیطی شهرستان زرندیه در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به راه اندازی نیروگاه رودشور زرندیه اظهار داشت: از وزارت نیرو درخواست می شود با عنایت به این که این نیروگاه با مراکز جمعیتی فعال فاصله دارد قسمتی از بار نیروگاه شازند به این نیروگاه انتقال پیدا کند و تدابیری اندیشیده شده تا دستگاه های مسئول این کار را انجام دهند و سازمان محیط زیست این مساله را پیگیری می کند.
وی ادامه داد: در دولت سیزدهم تمام دستگاهها برای خدمت به مردم بسیج شدند. همانطور که مردم نسبت به محیط زیست از مسئولین جلوتر هستند و این یک ظرفیت عالی است و تمام دستگاه هایی که مخرب محیط زیست هستند الان در این خصوص حرکت می کند که معضلات مردم را کاهش دهند.
سلاجقه ضمن اشاره به برآورد اعتبار برای سال آینده در ستاد هوای پاک کشور اظهار داشت: مجموع برآوردی که دستگاهها انجام دادند ۱۰۷ هزار میلیارد تومان بوده و ۳ میلیارد دلار هم اعتبار ارزی مورد نیاز است که بتوان قسمتی از تکالیف مربوط به هوای پاک را در سال آینده انجام داد و امیدوار هستم دولت حتما در بودجه ۱۴۰۲ به عنوان یک وظیفه ذاتی و تلقی با این مهم برخورد کند و مردم ما شاهد باشند که زحمات دولت و خدمات که باید انجام بدهد موجب کاهش مرارت های آنها به خصوص در بحث آلایندگی شود.
رئیس سازمان محیط زیست کشور به راه اندازی دو کارخانه سیمان خاکستری و سفید در زرندیه نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در کنار این دو کارخانه سیمان راه اندازی کارخانه سوم سیمان با صدور مجوز فعالیت شروع شده که سبب بروز نارضایتی هایی در منطقه شده است. قرار گرفتن صنایع گوناگون بصورت تجمیعی سبب بروز آلایندگی خواهد شد که در این بازدید میدانی قرار شد ارزیابی مجدد محیط زیستی این صنعت توسط دفتر ارزیابی سازمان انجام و ظرف دو هفته آینده با حضور دستگاه های متولی امر جلسه ای اجرا شود و چنانچه با تبعات زیست محیطی مواجه باشد، هر چه سریعتر دستور توقف و خاتمه کار کارخانه سوم سیمان صادر خواهد شد، البته اداره کل صمت استان در گذشته دستور توقف تا تعیین تکلیف نهایی را صادر کرده است.
وی ادامه داد: آلایندگی هوا و منابع آبی و رودخانه ها، لطمه به جاده های منطقه، ترابری و... نشانگر آنست که این صنعت جدید الاحداث به تکالیف قانونی خود عمل نکرده و زیرساخت های شهرستان را با مشکل مواجه کرده است.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن اشاره به بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست از زرندیه اظهار داشت: مشکلاتی در زمینه محیط زیست وجود داشت در این بازدید مورد بررسی قرار گرفت.
حجت الاسلام محمد سبزی اضافه کرد: هدف از توسعه صنعتی و کشاورزی رفاه حال مردم است ولی توسعه ای که موجب مختل شدن زندگی مردم و آلودگی محیط زیست و منجر به از بین رفتن منابع طبیعی شود را به هیچ وجه نمی پسندیم و این دولت هم مانع از چنین توسعه ای خواهد شد و حتما مقابله خواهدنمود.
وی ادامه داد: پذیرفتنی نیست که توسعه یک صنعت نظیر دامداری ها و کارخانه سوم سیمان زرندیه سبب بروز نارضایتی اجتماعی شود. در توسعه صنعتی علاوه بر موارد فنی قانونی که باید لحاظ بشود باید مسائل اجتماعی و مردمی هم لحاظ شود.
حجت الاسلام سبزی اشاره کرد: در ساوه و زرندیه نرخ بیکاری منفی است ما نیازی به ایجاد صنایع و بارگذاری صنایع جدید نداریم چون نیروی کار وجود ندارد و اگر نیاز به سرمایه گذاری است نقطه دیگری را انتخاب کنند که نرخ بیکاری در آن بالا و نیروی انسانی جویای کار داشته باشد.
وی ادامه داد: علاوه بر نبود نیروی کار در زرندیه، به علت قرار گرفتن آن در دشت ممنوعه بحرانی و کمبود منابع آبی امکان سرمایه گذاری جدید نظیر کارخانه سوم سیمان وجود ندارد و اجازه نخواهیم داد که مردم و معیشت و رفاه زندگی مردم دستمایه برخی از رانت ها و مسائل باشد و امیدواریم شاهد توقف فعالیت چنین صنایعی باشیم که نارضایتی اجتماعی دنبال دارند.1401/09/18
12:36:54
5.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی