معاون رئیس جمهور تاكید كرد؛

دیپلماسی محیط زیست مورد حمایت جدی

دیپلماسی محیط زیست مورد حمایت جدی به گزارش حیوان خانگی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: دیپلماسی محیط زیست با قوت تمام در دولت سیزدهم مورد توجه و حمایت جدی است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، علی سلاجقه عصر پنجشنبه در نشست فعالان محیط زیست در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار داشت: نشست منطقه ای تهران را با مشارکت ۱۱ رییس سازمان محیط زیست کشورهای همسایه شاهد بودیم که این جلسه دستاوردهای خوبی را به همراه داشت.
وی اشاره کرد: در این جلسه قرار شد تا در مهار گرد و غبار و عوامل تهدیدکننده محیط زیست اقدامات مشترکی انجام شده و سازمان منطقه ای نیز در این عرصه راه اندازی شود.
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از شکل گیری صندوق منطقه ای محیط زیست آگاهی داد و اظهار داشت: با تامین یک میلیون دلار قرار شد این صندوق فعالیت خودرا شروع کند تا از ظرفیت های بین المللی در حل مشکلات زیست محیطی در منطقه بیش از گذشته بهره گیری شود.
سلاجقه در مورد وضعیت نامناسب رود ارس و آلودگی های آن اضافه کرد: نشست های مختلفی را با سران کشور ارمنستان برگزار کردیم و مقرر است تا آخر امسال مصوبات این جلسه ها مورد پیگیری قرار گیرد.
پایان آلودگی ارس و جشن سلامت تا آخر امسال
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: تا آخر امسال مقرر است با همکاری کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ایران در رودخانه ارس پایان آلودگی را جشن گرفته و به ارتقای سلامت این رودخانه کمک نماییم.

وی افزود: علاوه بر وزارت نیرو و دادستانی کشور، وزارت امور خارجه نیز پای کار است تا مصوبات در این عرصه به انجام رسیده و رنج مردم و دغدغه آنها از بابت آلودگی رود ارس به عنوان رود مشترک کشورهای همسایه برطرف شود.
سلاجقه بیان کرد: مسئولان کشورهای همسایه دراین زمینه پای کار هستند و ما با تقویت دیپلماسی محیط زیست سالم اهتمام می نماییم موانع و مشکلات را برطرف و در قالب کنوانسیون با محتوا و مفاد ۱۵ گانه بین المللی مسائل و معضلات را رفع نماییم.
وی به گرفتاری تحریم و بلایای شکل گرفته ناشی از این حرکت خصمانه دشمنان را تصریح کرد و اظهار داشت: در زمینه محیط زیست فراتر از برجام و تحریم ها باید به فکر حل معضلات باشیم تا سلامت مردم به مخاطره نیفتد.
تغییر اقلیم جدی گرفته شود
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست اشاره نمود و اظهار داشت: ما در سه حوزه آلودگی هوا، پسماند و تغییر اقلیم مشکلات و نارسایی ها را پیگیری می نماییم و اهتمام ما بر این است تا با بهره گیری از نگاه های کارشناسی، موانع و مشکلات را رفع نماییم.

سلاجقه در ادامه سخنان خود اشاره کرد: تغییر اقلیم هر چند ملموس نیست اما به یک معضل جدی زیست محیطی تبدیل گشته و شورای عالی به زودی نتیجه نهایی بررسی کارشناسی را در این عرصه انجام می دهد تا کشور را آماده شرایط اقلیمی موجود نماییم.
وی با قدردانی از تلاش منابع طبیعی در اجرای طرح جامع آبخیزداری و عملیاتی کردن پروژه ها در این عرصه اضافه کرد: در کمیسیون های داخلی دولت این مساله و تصویب نهایی لایحه جامع آبخیزداری درحال طرح و نهایی شدن است و امیدواریم حرکت مؤثری را در این بخش شاهد باشیم.
سلاجقه اشاره کرد: به آسانی می توان در این عرصه از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی استفاده نمائیم که کاشت یک میلیون نهال در کشور دراین زمینه مؤثر خواهد بود و ما اهتمام خواهیم کرد تا از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز استفاده نمائیم.
وی به ظرفیت عظیم اچ. اس. ای ها در شرکتها و سازمان های مختلف اشاره نمود و افزود: باید در این مجموعه ها از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی، متخصصان و کارشناسان بیشتر استفاده گردد.
سلاجقه شعار امسال سازمان محیط زیست را «حرکت زیست محیطی مردم پایه، هوشمند و فناورانه» اعلام نمود و اظهار داشت: تمام تلاش ما بر این است تا با مشارکت و حضور مردم مشکلات و نارسایی های زیست محیطی در کشور و دغدغه ها پایان یابد.
وی افزود: سیاستگذاری های کلانی را در کشور در زمینه محیط زیست شاهد می باشیم ولی معتقدیم که در حل این مشکلات باید مردم پایه حرکت کرده و روی میثاقی که دولت با مردم بسته، وفادار باشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: هیچ پروژه ای در کشور بدون مجوز محیط زیست کلنگ نمی خورد بلکه تلاش بر این است تا با تاکید رییس جمهور و همراهی وزرا تمامی پروژه های اجرائی شده در بخش های مختلف با نگاه کارشناسی محیط زیست به درستی اجرائی شود.
سلاجقه در ادامه سخنان خود اظهار داشت: گاه تعدادی از مسائل در زمینه محیط زیست استخوان در درون زخم و گلویی است که به حق باید با ظرافت خاص این استخوان را از گلو خارج کرده و اره فرو رفته در پیکره محیط زیست را بیرون کشید.

وی رویکرد حل مسئله را در دولت سیزدهم در گره گشایی از مشکلات مختلف با نگاه علمی و کارشناسی تصریح کرد و اشاره کرد: دولت با رویکرد محیط زیستی می کوشد تا در سال آینده نیز بخش عظیمی از بودجه های کشور را در این عرصه صرف کرده و چالش ها را برطرف کند.
سلاجقه نشست های مکرر با رییس جمهور و اعضای کابینه را برای انتقال پیام زیست محیطی تصریح کرد و اظهار داشت: در هر نشستی رییس جمهور به صراحت اعلام نمودند که در زمینه محیط زیست باید قوانین متقن و خواسته الهی مورد توجه قرار گیرد تا ایرادات و اشکالات برطرف و موانع نیز رفع گردد.
پلاستیک زیر ۲۰ میکرون از چرخه مصرف خارج می شود
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به برگزاری منظم جلسات شورای عالی محیط زیست و ابلاغ مصوبات آنرا تصریح کرد و اضافه کرد: یکی از مصوبات جلسه شورای عالی محیط زیست در زمینه پسماند دریایی و جمع آوری پلاستیک های زیر ۲۰ و پنج میکرون بوده که تاکید می نماییم تا آخر دولت سیزدهم باید چرخه تولید و مصرف این نوع پلاستیک ها به حداقل رسیده و حذف شود.
وی چهره زشت شهرها را با افزایش مصرف مواد پلاستیکی تصریح کرد و اشاره کرد: این چهره زشت را باید از بین برده و بجای آن به سلامت محیط زیست بیش از گذشته کمک کرد.


منبع:

1401/10/09
11:17:56
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی