در نهضت ملی كاشت یك میلیارد اصله نهال؛

سالانه 7 میلیون اصله نهال در اصفهان کشت می شود

سالانه 7 میلیون اصله نهال در اصفهان کشت می شود به گزارش حیوان خانگی، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان اظهار داشت: سالانه 7 میلیون اصله نهال در اصفهان کشت می شود.حسینعلی نریمانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که طرح نهضت جهادی تولید و کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و مورد تایید رییس جمهوری است، گفت: متولی این طرح بزرگ سازمان منابع طبیعی کشور است و با مشارکت سایر ارگان ها اجرا خواهد شد.
وی با اعلان اینکه این طرح به استانداری ها برای همکاری با سازمان منابع طبیعی ابلاغ می شود، اشاره کرد: در مواد ۲۲، ۲۴ و ۲۷ قانون هوای پاک به صراحت تاکید شده که در کشور باید نهال کاری شود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به این که طبق ماده ۲۲ قانون هوای پاک شهرداری های دارای بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت موظف می باشند سرانه فضای سبز را بالا برند، اضافه کرد: بر طبق ماده ۲۴ این قانون نیز منابع طبیعی در امتداد جلوگیری از بیابان زایی و کنترل گردوغبار موظف است طی ۱۰ سال از زمان تصویب این قانون ۳۰۰ هزار هکتار عملیات نهال کاری انجام دهد.
وی با اعلان اینکه طبق ماده ۲۷ قانون هوای پاک موظف هستیم کمربند سبز در اطراف جاده ها و مناطق بیابانی ایجاد نماییم، افزود: وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای آب مورد نیاز را از محل اختصاص پساب تامین می کند.
نریمانی با اشاره به این که سازمان منابع طبیعی در طرح نهضت تولید و کاشت یک میلیارد اصله نهال باید ۳۰۰ میلیون اصله نهال ساخته و بکارد، اضافه کرد: مابقی با مشارکت سایر ارگان ها همچون شهرداری ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت، پادگان های نظامی و شرکت های بزرگ خواهد بود.
گونه های با نیاز آبی کم در اصفهان کاشته می شود
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اعلان اینکه گونه ها برمبنای اقلیم هر منطقه کاشته می شود، افزود: در مناطق بیابانی استان اصفهان گونه های با نیاز آبی کم چون تاغ و آتری پلکس و شورگز و در مناطق سردسیر استان اسکوپاریا یا بادامک کاشته خواهد شد.
نریمانی گفت: استان اصفهان در نهضت ملی تولید و کاشت یک میلیارد اصله نهال طی چهار سال کاشت سالانه هفت میلیون اصله نهال از گونه های کم آب بر را با مشارکت سایر ارگان ها هدف گذاری کرده است.
کاشت ۲.۵ میلیون اصله نهال در اصفهان تا آخر سال جاری
وی افزود: همین طور تا پایان امسال ۲ و نیم میلیون اصله نهال در قالب این طرح در استان اصفهان خواهیم کاشت.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اعلان اینکه تا حالا اعتباری برای این طرح اختصاص داده نشده، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی بدنبال گنجاندن ردیف اعتباری برای این طرح است؛ البته در سال ۱۴۰۱ حدود ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده و در سال های آتی با اولویت مشارکت ادامه خواهد یافت.
کاشت ۲۸۰ هزار اصله نهال در قالب طرح زراعت چوب
نریمانی اشاره کرد: در قسمتی از این طرح باید ۲۰۰ میلیون اصله نهال نیز در قالب زراعت چوب کاشته شود برای اینکه زراعت چوب جز ایجاد فضای سبز و پوشش گیاهی، مزیت های اقتصادی دارد و سبب خودکفایی در تولید چوب، قطع واردات چوب و حفظ جنگلها می شود.
وی اضافه کرد: منابع طبیعی استان اصفهان در سال ۱۴۰۱ متعهد شده در سطح ۲۴۰ هکتار در شهرستان های کاشان و تیران و کرون، ۲۸۰ هزار اصله نهال از گونه های با نیاز آبی کم را در قالب طرح زراعت چوب تا پایان اسفندماه امسال بکارد.


منبع:

1401/11/08
11:56:13
5.0 / 5
194
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی