خراسان شمالی دارای پرتراکم ترین جمعیت پلنگ در کشور

خراسان شمالی دارای پرتراکم ترین جمعیت پلنگ در کشور به گزارش حیوان خانگی، خراسان شمالی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: خراسان شمالی پرتراکم ترین جمعیت پلنگ به لحاظ سطح را در کشور و حتی در دنیا دارد.


رضا شکاریان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: پرتراکم ترین جمعیت پلنگ در پارک ملی ساریگل شهرستان اسفراین در خراسان شمالی و پس از آن در پارک ملی تندوره در شهرستان درگز استان خراسان رضوی قرار دارد.
وی ضمن اشاره به سرشماری حیات وحش انجام شده بیان نمود: سال جاری جمعیت حیات وحش در این استان ۱۸ درصد افزایش داشته که با رشد ۳۲ درصدی جمعیت آهو مواجه بوده ایم.
شکاریان اضافه کرد: از ۱۹۷ گونه پستانداری که در کشور وجود دارد، ۵۱ گونه در خراسان شمالی زیست می کنند که حدود ۳۰ درصد از این جمعیت را شامل می شود.
وی افزود: علاوه بر آن از ۵۴۰ گونه پرنده موجود در کشور ۱۸۰ گونه در این استان درحال زیست هستند که حدود ۳۳ درصد جمعیت را شامل می شود.
به گفته این مقام مسئول، منطقه میاندشت جاجرم بعنوان یک منطقه زایا برای یوزپلنگ آسیایی مطرح می شود.
وی تصریح کرد: خراسان شمالی با احتساب پارک ملی گلستان، تنها استانی است که دارای ۴ پارک ملی است و اگر پارک ملی گلستان هم در نظر گرفته نشود ۱۰ درصد از پارک های ملی کشور در این استان قرار دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: در خراسان شمالی ۲ ذخیره گاه زیستی وجود دارد که در مسافرت به کشور ترکمنستان به دنبال آن بودیم تا پارک صلح و دوستی که در مرز خراسان شمالی و ترکمنستان قرار دارد را تعریف نماییم.
منبع:

1401/11/11
08:44:00
5.0 / 5
345
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی