در گزارش حیوان خانگی مطرح شد؛

اسفند پر بارش در انتظار اصفهان

اسفند پر بارش در انتظار اصفهان حیوان خانگی: معاون اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به وضعیت بارشی 45 روز آینده استان، از بهبود شرایط بارشی طی اسفند ماه و به ویژه هفته های پایانی سال خبرداد.نوید حاجی بابایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه وضعیت بارش ها در استان تا پایان بهمن ماه نرمال (طبیعی) پیش بینی می شود، گفت: بارندگی ها بطور عمده به طور برف خواهد بود که در سرچشمه های آبی استان در نواحی غربی خواهد بارید.
وی با اشاره به این که در اسفند ماه شرایط بارشی بهتری در استان پیش بینی می شود، اشاره کرد: بهبود بارش ها را در اسفند و به ویژه هفته های پایانی سال انتظار داریم و حتی شرایط بارشی آخرین ماه زمستان نسبت به دی و بهمن بهتر خواهد بود.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان افزود: باید توجه داشت که طی ۴۵ روز آینده حتی در بدبینانه ترین حالت وضعیت بارندگی استان در حد نرمال منطقه خواهد بود.
بارش ها در همه مناطق استان یکسان نیست
حاجی بابایی افزود: شدت بارش ها در همه مناطق استان نیز یکسان نخواهد بود و عمده بارش در نواحی جنوب غرب و جنوب استان پیش بینی می شود و نیمه شمالی استان اصفهان بارش های کمتری دریافت خواهند کرد.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اشاره کرد: بهبود شرایط بارشی استان به سبب تعدیل و تضعیف فاز سرد اقیانوس آرام (لانینا) بوده و این پدیده جوی درحال از میان رفتن است؛ به بیان دیگر فاز سرد و کم بارش درحال خروج است و بدین جهت طی ماه های آتی بهبود بارش ها را خواهیم داشت.
وی در عین حال درباب بارش های اسفندماه در اصفهان افزود: سامانه های بارشی پرقدرت با وقفه های چند روزه در استان فعال خواهند شد؛ به بیان دیگر سامانه های متوالی نخواهیم داشت و یادآوری این نکته لازم است که قسمتی از استان اصفهان در منطقه کویر مرکزی قرار دارد.
لانینا می رود، النینو باز می گردد
حاجی بابایی بارش های ۴۵ روز پیش رو را در اصفهان و سرچشمه های آبی استان در مجموع مطلوب ارزیابی کرد و اضافه کرد: وضعیت بارندگی امسال نگران کننده نیست و حتی باتوجه به روند تضعیف لانینا، می توان اظهار داشت که شرایط به حالت ال نینو یا جریانات گرم اقیانوسی در بهار پیش رو و حتی زمستان آینده خواهد رسید.
وی اشاره کرد: درحال خروج از شرایط کم بارشی هستیم و انتظار داریم هر چه جلوتر می رویم شرایط بارش ها بهتر شود.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اضافه کرد: با اینحال باید توجه داشت که بارش ها در یک مدت کوتاه جبران کننده خشکسالی های چند ساله نیست و خشکسالی هیدرولوژی استان ادامه دارد اما از شدت خشکسالی کوتاه مدت کاسته خواهد شد.
بارندگی در اصفهان تا نیمه بهمن ۱۴ درصد افزایش یافت
حاجی بابایی با اعلان اینکه میانگین بارشی استان اصفهان از شروع سال آبی (مهرماه) تا نیمه بهمن ماه امسال به ۱۱۵ میلیمتر رسیده، گفت: میانگین بارشی استان در زمان مشابه سال قبل حدود ۸۹ میلیمتر و در طولانی مدت ۱۰۰ میلیمتر بوده است.
وی افزود: مقایسه آمارهای بارشی استان اصفهان نشان میدهد که بارش های تا حالا این استان نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۰ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۴ درصد بالا رفته است.
وضعیت پوشش برف در ارتفاعات سرچشمه های زاینده رود
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به این که این افزایش بارش در تمام نقاط استان یکسان نیست، اظهار داشت: بیشترین افزایش بارندگی در نیمه جنوبی استان و شهرستان هایی چون دهاقان و سمیرم بوده و میانگین بارش در نیمه غرب استان همچون فریدونشهر و کوهرنگ هم اکنون در وضعیت نرمال منطقه است.
وی اظهار داشت: هرچند آمار دقیقی از ارتفاع برف در سرچشمه های زاینده رود نداریم اما امکان دارد در ارتفاعات سرچشمه ها میانگین بارش و پوشش برف بیش از آمار و ارقام ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی باشد.
حاجی بابایی با اشاره به این که برمبنای تصاویر ماهواره ای پوشش برف در سرچشمه های زاینده رود در حد عادی است، اضافه کرد: نیمه شمالی استان همچون در کاشان، اردستان و نائین امسال کاهش بارندگی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد را شاهد می باشیم و این شرایط در اسفند ماه نیز ادامه دارد.
سرما کمابیش تا اسفند ادامه دارد
وی درباب وضعیت دمایی استان نیز اشاره کرد: دمای استان تا پایان بهمن ماه کمابیش حدود یک تا سه درجه سلسیوس سردتر از معمول خواهد بود که این کاهش در کمینه ها اتفاق می افتد و احیانا برودت و سرمای هوا تا اسفندماه نیز ادامه دار باشد.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، ال نینو (El Niño) و لانینا (La Niña) الگوهای پیچیده آب و هوایی و مربوط به تغییرات دمایی در اقیانوس های زمین است. چرخه اقلیمی این جریان ها در اقیانوس آرام و به طور معمول در چرخه های زمانی دو تا هفت ساله اتفاق می افتد.
لانینا، در زبان اسپانیایی به مدلول «دختر کوچک» و چرخه مخالف ال نینو است. رویداد لانینا نشان دهنده سرد شدن تناوبی سطح دریا در مرکز شرقی خط استوا روی اقیانوس آرام است. در زمان رخ دادن لانینا زمستان در نیم کره جنوبی گرم تر از همیشه و در نیم کره شمالی سردتر از سالهای دیگر می شود.
چرخه نوسانات جنوبی ال نینو (ENSO) به نوسانات دمایی بین اقیانوس و اتمسفر در قسمتی از اقیانوس آرام که روی خط استوا قرار دارد گفته می شود. میزان انحراف از این دمای طبیعی می تواند تأثیراتی روی فرآیندهای اقیانوسی و در نتیجه اقلیم و آب و هوای مناطق مختلف زمین داشته باشد.
ال نینو جریانات گرم اقیانوسی و لانینا جریان های سرد اقیانوسی است که با تغییر فشار سطحی هوا در بخش غربی خط استوا روی اقیانوس آرام رخ می دهد.
ال نینو در زبان اسپانیایی به مدلول «پسر کوچک» است و نخستین بار ماهیگیران حاشیه آمریکای جنوبی در قرن هفدهم میلادی این تغییر آب و هوایی را تشخیص دادند. به طور معمول نخستین نشانه شروع ال نینو گرم شدن غیرعادی آب اقیانوس است که در اواخر پاییز رخ می دهد.
بروز مدهای بلندتر از همیشه و توفان های تخریب کننده برای کشاورزان نشانه های دیگر بروز ال نینو است. به طور معمول ال نینو روی جریان های آب و هوایی آمریکای شمالی و غربی و کانادای مرکزی تأثیرگذار است و تأثیرات ثانویه در شمال غربی اقیانوس آرام پدیدار می شود و بارش های فراوانی بدنبال دارد.


منبع:

1401/11/17
13:02:27
5.0 / 5
260
تگهای خبر: آب , اقلیم , اقیانوس , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی