حیوان خانگی از آخرین وضعیت درنای بلژیكی در مازندران گزارش می دهد

رویا در انتظار بازگشت امید

رویا در انتظار بازگشت امید به گزارش حیوان خانگی، مازندران بعد از سفر نیمه تمام درنای بلژیکی و ناموفق بودن در همراهی مهاجرت بازگشت با درنای سیبری، حالا «رویا» در انتظار بازگشت «امید» مانده و مسؤلان حفاظت محیط زیست مازندران از مراقبت ها و انتخاب مکانی مناسب برای میزبانی شایسته از درنای بلژیکی خبر می دهند. سوال اینجاست که آیا «رویا» در سال جدید همسفر «امید» خواهد شد؟درنای نر سیبری با نام «امید» حالا حدود ۱۷ سال است که تالاب بین المللی فریدونکنار استان مازندران را برای زمستان گذرانی خود برگزیده؛ این درنا که جفت خود «آرزو» را در سال ۱۳۸۶ به علت شلیک شکارچیان از دست داد، سال هاست که به تنهایی به ایران سفر می کند.

«امید» در اوایل آبان ماه هرسال از مسیر زیستگاه زادآوری خود در سیبری به قزاقستان و آذربایجان و سپس از غرب مازندان وارد تالاب فریدونکنار شده و در نیمه اسفندماه مهاجرت بازگشت خویش را آغاز می کند.

برای این که این پرنده‌ی بشدت در معرض خطر انقراض، از تنهایی درآمده و دست کم همسفری داشته باشد، مسؤلان محیط زیست کشور، آستین ها را بالا زده و جفتی برایش برگزیدند. این همسفر با نام «رویا» روز پنجشنبه ۶ بهمن ماه ۱۴۰۱ با هماهنگی دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور از کشور بلژیک به تالاب فریدونکنار مازندران منتقل شد و ۵ روز بعد از انتقال، در طبیعت منطقه رهاسازی شد.

گفتنی است که اساسا درناها به صورت تک همسری زیست می کنند و از نظر پرنده شناسان، احتمال جفت گیری بین «امید» و درنای بلژیکی بشدت پایین است. البته مسؤلان سازمان محیط زیست امیدوارند که حتی اگر جفت گیری انجام نشود، «رویا» بتواند با «امید» در راه بازگشت به سیبری همراه شود و سال آینده هم همراه او به ایران بگردد و این اتفاق در سالهای آتی پای تعداد بیشتری از درناهای سیبری را برای زمستان گذرانی به کشورمان بازکند.پیش از آغاز زمان مهاجرت در اسفند ۱۴۰۱، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران، در گفت وگویی با ایسنا موفقیت در مهاجرت بازگشت ۲ پرنده را غیرقابل قضاوت توصیف و تاکید کرده بود: این که «رویا» تا کجا می تواند به همراه «امید» همراه شده و مهاجرت کند، بسته به توقف گاه های مسیر و توانایی پرواز با درنای سیبری دارد که قابل پیشبینی نیست.

سرانجام روز ۱۴ اسفند ماه، «امید» و «رویا» بعد از ۳۴ روز اقامت و همراهی و هماهنگی مشترک، تالاب فریدونکنار مازندران را به سمت سیبری ترک کردند اما بعد از ۷ روز از آغاز مهاجرت و طی ۱۵۰ کیلومتر از مسیر، به علت نبود آمادگی مناسب در جفت ماده بلژیکی، «رویا» رفیق نیمه راه شد و نتوانست با «امید» همسفر شود.

برای آگاهی از آخرین وضعیت درنای بلژیکی که در مازندران ماندگار شده باردیگر به سراغ رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان رفتیم. کوروس ربیعی، در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: درنای بلژیکی در ۲۱ اسفند در شهرستان عباس آباد در غرب مازندران زنده گیری شد و الان در منطقه تالاب «اوجاکله» شهرستان فریدونکنار نگهداری می شود.

ربیعی با اشاره به اینکه طی مدت حدود یک ماه اخیر که پرنده در مازندران مانده شرایط آب و هوایی فعلاً مساعد است، اظهار داشت: مطابق نظر کارشناسان دمای کنونی حداقل طی یکی دوماه آتی برای پرنده قابل تحمل بوده و به دنبال این هستیم که بعد از بالارفتن دما در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد و افزایش رطوبت، مکان را با بومی سازی در منطقه ییلاقات برای نگهداری چندماهه آن پیشبینی نماییم.

وی از برگزاری جلساتی در سال جدید جهت بررسی شرایط نگهداری پرنده در مازندران با حضور کارشناسان و عرضه پیشنهادات اطلاع داد و تصریح کرد: از تجربه سال قبل استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم «رویا» را مهیای مهاجرت نماییم.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران، در رابطه با دلایل مهاجرت ناموفق درنای بلژیکی تصریح کرد: پارسال به علت این که فاصله زمانی بسیار اندک انتقال پرنده تا زمان مهاجرت، متاسفانه «رویا» مهیای مهاجرت نشد؛ اما سال جاری با عنایت به حضور پرنده و نگهداری مناسب بناست در ابتدای ورود درنای «امید» در منطقه رها سازی شده تا فرصت بیشتری برای تقویت عضلات پروازی پرنده مهیا شود.ربیعی ضمن اشاره به این که به دنبال جانمایی مناسب منطقه برای گذر از ماه های گرم سال هستیم و مناطقی پیشبینی شدند، ابراز امیدواری کرد: فرصت مناسبی برای مراقبت پرنده بلژیکی برای چندماه در شرایط دمایی مهیا خواهیم کرد.

وی از نظر مساعد کارشناسان کشور بلژیک در خصوص حضور پرنده در مازندران اطلاع داد و اضافه کرد: جملگی کارشناسان موافقند که فرصت دیگری به پرنده داده تا با رهاسازی بموقع بتواند مهیای پرواز شود. همینطور برای کارشناسان کشور پرورش دهنده درنای «رویا» این عدم موفقیت در مهاجرت قابل تصور بود.

این مقام مسئول افزود: کارشناسان تاکید دارند که پرنده در شرایط دمای ۳۰ درجه به بالا و رطوبت اشباع قرار نگیرد که برای گذر از این دوره زمانی در فصول گرم، فرصت و مکان در مازندران وجود دارد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران، با یادآوری این مطلب که تلاشهای صورت گرفته طی سالیان متمادی برای مهاجرت پرندگان به صورت همراهی با گله وحشی از مبدا تا مقصد، تابحال موفق نبوده است، اظهار داشت: پیشبینی همراهی درنای بلژیکی با درنای سیبری متصور بود اما نتوانست موفق به تکمیل مسیر شود.

ربیعی در انتها خاطرنشان کرد: سال جاری هم انتظار نداریم که اتفاق خارق العاده ای رخ دهد و باز احتمال ناموفق بودن در مهاجرت بر میزان موفقیت برتری دارد؛ و این نکته گفته می شود با نگهداری و رهاسازی بموقع تا ۹۰ درصد مهاجرت تکمیل می شود، بازهم بستگی به پیچیدگی فعالیت احیا و رهاسازی به خصوص برای پرندگانی دارد که مهاجرت طولانی را طی می کنند.
1402/01/20
11:17:26
5.0 / 5
335
تگهای خبر: آب , باد , پرندگان , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی