گزارش حیوان خانگی؛

تعقیب قضایی چند مقام سابق دولتی به علت عدم اجرای قانون

تعقیب قضایی چند مقام سابق دولتی به علت عدم اجرای قانون به گزارش حیوان خانگی، همزمان با بیان صدور قرار جلب به دادرسی ۵ مسئول در ارتباط با قانون هوای پاک، نمایندگان مجلس می گویند؛ از حقوق عامه کوتاه نمی آییم و مسؤلان سابق هم بدانند نمی توانند از قانون فرار کنند.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه: آلودگی هوا دست از سر تهران و خیلی از کلانشهرهای کشور بر نمی دارد و سالانه تعداد زیادی را به کام مرگ می کشاند. طبق گزارش وزارت بهداشت فقط در سال ۱۴۰۰ در ۲۷ شهر آلوده کشور، حدود ۲۱ هزار مرگ و میر منتسب به آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق ۲.۵ میکرون گزارش شد و ۱۱ میلیارد دلار خسارت به همراه داشت و در تهران هم برای حدود ۶۰۰۰ نفر مرگ و میر گزارش شده است. به قول کارشناسان اگر تکالیف قانون هوای پاک صورت گیرد، از این خسارات جلوگیری می شود. به هر حال اثربخشی وجود قانون هوای پاک بر بهبود کیفیت هوا در گرو اجرای آن است و هرقدر در اجرای آن توفیقی حاصل شود به همان میزان میتوان انتظار حل مساله آلودگی هوا را داشت.
قانون هوای پاک سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید و قرار بود این قانون، راهکاری اساسی برای بهبود کیفیت هوا باشد. این قانون هر چند جامع و مشتمل بر ۳۴ ماده و ۳۹ تبصره است ولی هنوز جامع عمل نپوشیده و خیلی از دستگاه ها از اجرای آن سرباز زده اند. این قانون دستگاههای مختلف اجرایی در کشور ازجمله وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، شهرداری، صدا و سیما و.. را مکلف کرده است که هر یک به تناسب وظایف خود، اقداماتی را برای کنترل آلودگی هوا در کشور اجرایی کنند. صدور قرار جلب به دادرسی ۵ مسئول دادستانی تهران در ابتدای هفته جاری اعلام نمود: صدور قرار جلب به دادرسی ۵ مسئول در ارتباط با اجرای قانون هوای پاک انجام شد و بعضی از مدیران از وزارت نیرو، وزارت نفت سازمان ملی استاندارد ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست در این پرونده متهم هستند. همینطور بنا بر اعلام دادستانی «عدم تدوین و ابلاغ استاندارد کیفی تجهیزات کاهش دهنده آلایندگی وسایل نقلیه»، «عدم اجرای ماده ۲۳ آیین نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی هوا پیرامون کنترل آلودگی گازهای خروجی نیروگاه های مازوت سوز از راه نصب تجهیزات دی اکسیدگوگرد»، «عدم تدوین و تصویب استاندارد الزامی سوخت و تولید و عرضه سوخت با استاندارد مصوب» و «عدم ابلاغ شیوه نامه تشخیص و شناسایی واحدهای صنعتی مشمول انتقال مبحث ماده ۲ آیین نامه اجرایی ماده ۱۴ قانون هوای پاک»، همچون مواردی است که در ارتباط با متهمان در کیفرخواست مطرح گردیده است.
مجلس از حقوق عامه کوتاه نمی آید سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن اشاره به مبحث آلودگی هوا در کشور اظهارداشت: آلودگی هوا سال هاست که به معضلی تبدیل گشته ولی رغم وجود قوانین کافی در این عرصه شاهدیم که این مشکل برطرف نشده است. وی ادامه داد: یکی از دلایل عدم حل این مشکل بی توجهی به قوانین وضع شده است بشکلی که بر مبنای برآوردهای انجام شده پارسال تقریبا تمامی ۲۳ دستگاه مسئول در این عرصه به وظایف خود به صورت کامل عمل نکرده و در مواردی هم ترک فعل داشتند. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: به دنبال تذکرات مختلف به این دستگاه ها و عدم اجرای قانون، فراکسیون محیط زیست مجلس در جهت وظایف نظارتی خود، سال قبل پرونده ترک فعل مدیران این دستگاه ها را تهیه و بعد از طرح در صحن علنی مجلس با ۱۸۸ رای موافق به دستگاه قضایی برای پیگیری ارائه نمود. وی اظهار داشت: خوشبختانه با رایزنی صورت گرفته، قوه قضاییه به شکل جدی پای کار آمد و پرونده سریعاً مورد رسیدگی قرار گرفت و در هفته جاری هم حکم جلب ۵ نفر از مسؤلان این دستگاه ها صادر شد. مجلس از حقوق عامه کوتاه نمی آید و فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن پیگیری و رصد اجرای قانون هوای پاک به صورت ماهانه و سالانه در صورت هرگونه قصور مجدد، پرونده ترک فعل جدیدی تهیه و به دستگاه قضایی ارسال می کند. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر اینکه مجلس از حقوق عامه کوتاه نمی آید خاطرنشان کرد: فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن پیگیری و رصد اجرای قانون هوای پاک به صورت ماهانه و سالانه در صورت هرگونه قصور مجدد، پرونده ترک فعل جدیدی تهیه و به دستگاه قضایی ارسال می کند. مسئولان بدانند که با تغییر دولت ها نمی توانند از عدم اجرای قانون فرار کنند وی در مورد سایر قوانین محیط زیستی ضمن تقدیر از سرعت عمل دستگاه قضایی برای برخورد با متخلفان اظهار داشت: فراکسیون محیط زیست پایش و رصد سایر قوانین مرتبط در حوزه محیط زیست را با عنایت به حساسیت این موضوعات و ارتباط مستقیم با سلامت شهروندان در دستور کار خود دارد و سایر متخلفان باید منتظر برخوردهای جدی باشند. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: مسؤلان باید بدانند که تغییر دولت ها و تغییر پست های مدیریتی شان باعث نمی شود که از عدم اجرای قانون فرار کنند و اساسا دستگاههای نظارتی به سراغ آنها خواهند آمد. پرونده مزبور در ارتباط با تخلف از قانون در دولت سابق بوده و مدیران تحت تعقیب هم در آن دوره مسئولیت داشته اند تعقیب قضایی چند مقام سابق دولتی پایگاه اطلاع رسانی دولت به دنبال انتشار اخباری در خصوص تعقیب قضایی چند مدیر به دلیل انجام ندادن تکالیف قانونی در ارتباط با اجرای قانون هوای پاک اعلام نمود: «پرونده مزبور در ارتباط با تخلف از قانون در دولت سابق بوده و مدیران تحت تعقیب هم در آن دوره مسئولیت داشته اند.» گمانه زنی های زیادی در مورد ۵ مسئول که برای آنها قرار جلب صادر شده، وجود دارد از چند وزیر گرفته تا معاونان آنها، حالا باید منتظر ماند و دید همزمان با ورود دستگاه قضایی به مبحث آلودگی هوا و قانون هوای پاک، اقدامات جدید برای حل معضل آلودگی هوا صورت می گیرد و تهرانی ها و شهروندان خیلی از کلانشهرها از دست ذرات معلق راحت می شوند.


منبع:

1402/01/29
10:32:55
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی