تولددومین گوساله گوزن زرد در ارسنجان

تولددومین گوساله گوزن زرد در ارسنجان حیوان خانگی: فارس رییس اداره حفاظت محیط زیست ارسنجان از تولد دومین گوساله گوزن زرد ایرانی در پهنه تکثیر و پرورش اینگونه حیوانی در معرض تهدید آن شهرستان، آگاهی داد.


حسن ابراهیمی شامگاه چهارشنبه ۶ اردیبهشت به خبرنگاران اظهار داشت: پیش بینی می شود تا پایان امسال ۱۸ گوساله گوزن زرد در منطقه تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی ارسنجان متولد شود.
ابراهیمی اظهار داشت: اکنون ۶۲ راس گوزن زرد در سایت ارسنجان زیست دارد و ۱۴ راس نیز به سایت میان کتل منتقل شده است که در صورت تحقق پیش بینی زایش امسال، جمعیت اینگونه در فارس به ۹۳ راس خواهد رسید.
او زایش گوساله دوم در فاصله کمتر از ۱۵ روز از به دنیا آمدن نخستین گوساله را نشان دهنده ایجاد محیطی امن و ایمن برای اینگونه در معرض انقراض در ارسنجان دانست و اظهار داشت: همه تمهیدات برای فراهم شدن فضایی آرام توام با شرایط مناسب زیستی در پهنه تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در ارسنجان به وجود آمده است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ۲۶ فروردین ماه امسال خبر تولد گوزن زرد ایرانی در سایت پرورش و نگهداری گوزن زرد شهرستان ارسنجان رسانه ای شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ارسنجان اظهار داشت: با هر گونه عوامل خطر و شکار و ورود غیر قانونی به این پهنه محیط زیستی از طرف یگان حفاظت محیط زیست جلوگیری و مطابق با قانون برخورد می شود، انتظار است همه کسانیکه در روستاهای اطراف و مناطق همجوار رفت و آمد دارند با ماموران یگان حفاظت محیط زیست همکاری لازم را داشته باشند.
ابراهیمی با اشاره به این که سایت احیاء و تکثیر گوزن زرد ایرانی در ارسنجان این روزها زیستگاهی مناسب برای این دسته از حیوانات و حیات وحش است، اضافه کرد: این سایت به مساحت حدود ۳۰۰ هکتار در هشت کیلومتری شرق شهر ارسنجان در جنگل خلیل بیگ واقع شده و زیستگاهی مناسب برای پرورش گونه گوزن زرد است.
وی افزود: گوزن زرد ایرانی از نظر حفاظتی از طرف سازمان بین المللی حیات وحش جزو گونه های در معرض خطر انقراض اعلام شده و در سالهای قبل با ایجاد شرایط امن و ایمن در پهنه زیست محیطی نگهداری گوزن زرد در این شرایط جمعیت اینگونه کمیاب رو به فزونی است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان اشاره کرد: تعداد گوزن زرد در این سایت به سبب نبود تعارضاتی نظیر گونه پلنگ، تامین امنیت، تغذیه و توزیع علوفه در فصول خشک سال، پایش و گشت و کنترل و مدیریت بهینه، رشد نسبتا مطلوب و خوبی داشته است.
شهر ارسنجان در فاصله ۱۳۱ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد.
منبع:

1402/02/07
11:25:25
5.0 / 5
304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی