فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان اصفهان:

اصفهان پایگاه هوایی اطفا حریق ندارد

اصفهان پایگاه هوایی اطفا حریق ندارد به گزارش حیوان خانگی، فرمانده یگان منابع طبیعی استان اصفهان ضمن اشاره به این که این استان پایگاه اطفا حریق هوایی ندارد، اظهار داشت: ایجاد ۲ پایگاه اطفا حریق در اصفهان برای مهار آتشسوزی مراتع و جنگلها ضروری می باشد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، سرهنگ علیرضا طاهری ظهر یکشنبه در جلسه مدیریت بحران با مبحث پیشگیری و اطفا حریق در جنگلها و مراتع استان اصفهان با اشاره به اینکه محدوده های بحرانی و نیمه بحرانی در خطر آتشسوزی استان مشخص شده است، عنوان کرد: در کمربند حریق استان اصفهان، ۸۰۰ هزار هکتار اراضی بحرانی و ۹۰۰ هزار هکتار نیمه بحرانی وجود دارد که به صورت عمده در مناطق زاگرسی و بخشی در منطقه کرکس است.
وی ضمن اشاره به این که مراتع و جنگل های فریدون شهر به لحاظ وقوع حریق در ردیف اول است و بعد از آن فریدن، سمیرم، بوئین میاندشت و چادگان قرار دارند، تصریح کرد: حریق حدود ۱۵ درصد از عوامل تخریب در اراضی ملی سراسر کشور را تشکیل می دهد که استان اصفهان هم از این امر مستثنی نیست.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه اصفهان ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت کشور است، تصریح کرد: از حدود ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار وسعت استان اصفهان ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار معادل ۹۰ درصد مساحت آنرا اراضی منابع طبیعی تشکیل می دهد.
طاهری با اشاره به اینکه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان مرتعی، سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار بیابانی و ۴۱۴ هزار هکتار اراضی جنگلی و زاگرسی است، اظهار داشت: ۴.۴ میلیون هکتار از اراضی ملی استان قشلاقی و ۱.۹ میلیون هکتار ییلاقی است.
وی با اشاره به اینکه وقوع حریق در اندک زمانی خسارت های غیرقابل جبرانی برای طبیعت ایجاد می کند، فعالیتهای کشاورزی، معادن، ساختمانی، اختلافات جوامع محلی را عمده ترین عوامل ایجاد حریق در اراضی ملی برشمرد و اظهار داشت: آموزش و فرهنگسازی در میان جوامع ملی و مرتع داران و اقدامات فنی و حفاظتی توسط منابع طبیعی در زمینه جلوگیری از وقوع حریق در حال اجرا می باشد.
استان اصفهان ۱۴۳ نیروی قرقبان دارد
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان ضمن اشاره به این که ۱۴۳ نفر نیرو در یگان حفاظت این اداره مسئولیت محافظت از اراضی ملی استان را در ۲۸ شهرستان برعهده دارند، افزود: محافظان افتخاری و همیاران طبیعت هم در امر محافظت از طبیعت ما را یاری می کنند.
سرهنگ طاهری ضمن اشاره به این که در سال ۱۴۰۱ طی هشت مورد اتش سوزی ۱۰ هکتار از مراتع و جنگل های استان در آتش سوخت، اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ هم ۱۸۱ هکتار و در سال ۱۳۹۹ بیشتر از ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی استان طعمه حریق شد و سال جاری با عنایت به بهبود پوشش گیاهی بدلیل بارندگی های مطلوب زمستان گذشته احتمال وقوع حریق های گسترده وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه از دادستان ها انتظار برخورد قاطع با متخلفان منابع طبیعی را داریم، اظهار داشت: از فرمانداری ها و اداره کل راهداری هم انتظار می رود که با اداره منابع طبیعی برای پیشگیری از حریق کنار جاده ها همکاری کنند ضمن این که لازم است اداره کل محیط زیست هم در صورت وقوع حریق در مناطق چهارگانه به منابع طبیعی اطلاع رسانی کنند.


منبع:

1402/03/08
14:04:11
5.0 / 5
232
تگهای خبر: آب , آموزش , طبیعت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی