معاون محیط طبیعی اداره كل محیط زیست خوزستان عنوان كرد

خشک شدن هورالعظیم بعید نیست

خشک شدن هورالعظیم بعید نیست به گزارش حیوان خانگی، خوزستان معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت به خشک شدن تالاب هورالعظیم اخطار داد.سید عادل مولا در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: هم اکنون تالاب هورالعظیم حدود ۴۰ درصد آب دارد که با عنایت به گرمای هوا و تبخیر بالای آب، هر چه جلوتر می رویم میزان آبگیری تالاب کمتر هم می شود.

وی اضافه کرد: چند سال است که حق آبه هورالعظیم جز در زمان سیلاب داده نشده یا بسیار کمتر از عددی بوده که برای تالاب مشخص شده است.

حق آبه تالاب نرسیده به هورالعظیم برداشت می شود

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان ضمن اشاره به رهاسازی اخیر آب اظهار داشت: هر چند آب رهاسازی شده برای دام سنگین و محیط زیست بوده است اما هیچ چیز از این آب به محیط زیست نمی رسد. دو هفته پیش، ۱۶۰ مترمکعب و دو سه روز پیش هم مقداری آب رهاسازی شد اما وقتی برداشت آب از بالادست برای کشاورزی کنترل نمی گردد، آبی به تالاب نمی رسد. انتظار می رود آب بیشتری رهاسازی شود تا آب به تالاب برسد. از سوی دیگر باید کنترل کشاورزان و زمینهای کشاورزی در بالادست که حق آبه تالاب را نرسیده به هورالعظیم برداشت می کنند و به مصرف کشاورزی می رسانند، شدت بگیرد.

وی بیان نمود: زمانی می گوییم آب وارد تالاب شده است که آمار و ارقام ورودی آب در دهانه های ورودی تالاب اعلام گردد. وزارت نیرو اعلام می کند در ماه گذشته ۱.۷ مترمکعب آب از راه رهاسازی وارد دهانه های تالاب شده است اما عملا این گونه نیست. میزان آبی که حالا وارد تالاب می شود حاصل زهاب های برداشت آب شلتوک زمینهای کشاورزی بالادست هورالعظیم است یا مقدار آبی است که از دست کشاورزان در می رود و وارد تالاب می شود.

بیشتر:
"هورالعظیم" در شرایط بحرانی است/ وزارت نیرو حق آبه نمی دهد
آبگیری ۴۶ درصدی تالاب هورالعظیم
هورالعظیم در شرایط اضطرار

پیگیری قضایی تأمین نشدن حق آبه هور

مولا ضمن اشاره به کشت شلتوک در بالادست تالاب هورالعظیم اضافه کرد: یک، دو یا سه مترمکعب آب برای تالاب کارساز نیست و تالاب به موج قوی آب نیاز دارد که تا حدودی احیا شود.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: تأمین نشدن حق آبه تالاب هورالعظیم از راه مراجع قضایی درحال پیگیری و کارهای کارشناسی در این حوزه در حال انجام می باشد اما این فرایند زمان بر است. از سوی دیگر، کاری برای جلوگیری از بحران هم انجام نشده است یعنی گذاشتند شلتوک کشت شود و الان می خواهند آب را قطع کنند که این کار دشوار می باشد و بحران اجتماعی بوجود می آورد. این در شرایطی است که وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی باید از ابتدا برنامه ریزی می کردند.

رسیدن تنها ۰.۴ درصد حق آبه به هورالعظیم در سه ماهه امسال

وی بیان نمود: در سه ماهه ابتدایی سال جاری تنها ۰.۴ درصد حق آبه تالاب هورالعظیم به تالاب رسیده است در حالیکه در این شرایط بحرانی باید حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد حق آبه تالاب هورالعظیم وارد تالاب می شد.

مولا اظهار داشت: هم اکنون وضعیت تالاب هورالعظیم خوب نیست و درحال رفتن به سمت شرایط بحرانی است. با عنایت به روند کاهش میزان آب تالاب، خطر آتشسوزی ها و مرگ و میر ماهیان به صورت جدی وجود دارد. با عنایت به این وضعیت، درحال اندیشیدن تدابیری هستیم تا به صیادان محلی که امرار معاش می کنند، مجوز دهیم تا ماهی های تالاب حداقل صید بشوند و این، بهتر از تلف شدن ماهی ها به علت بی آبی است.

اگر هورالعظیم خشک شود؟

وی اضافه کرد: خشک شدن تالاب هورالعظیم بعید نیست؛ زمانیکه آب به تالاب نرسد و تبخیر زیاد وجود داشته باشد، خطر خشک شدن تالاب وجود دارد اما خطرهای بالاتر از خشکی تالاب هم داریم که شامل تبدیل زمین ها به کانون های ریزگرد، دخل و تصرف در قسمت های خشک تالاب، آتشسوزی و آلودگی هوا و خطراتی است که برای زیست مندان ایجاد می شود و از این بابت نگران هستیم.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان ضمن اشاره به ضرورت پیشگیری از تصرف زمینهای تالاب هورالعظیم اظهار داشت: در این شرایط تنها کاری که می توانیم انجام دهیم پایش مستمر است تا حداقل جاهای خشک تالاب تصرف نشود؛ این کار در حال انجام می باشد اما در صورت طولانی شدن مدت، این روند بطور قطع افرادی هستند که میل به تصرف زمین ها دارند.

منبع:

1402/04/31
18:01:28
5.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی