معاون محیط زیست اصفهان:

وجود گرگ در اطراف سکونتگاه ها امری طبیعی است

وجود گرگ در اطراف سکونتگاه ها امری طبیعی است به گزارش حیوان خانگی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: وجود گرگ در اطراف سکونتگاه های شهری و روستایی امری طبیعی است.حسین اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: سگ سانانی مانند گرگ، شغال و روباه گونه هایی هستند که سازگاری بالایی با انواع محیط های مختلف دارند. اینگونه ها با چشم اندازها و اثرات انسان ساخت سازگار بوده و برخلاف گربه سانان توانمندی هایی برای نزدیک شدن به روستاها و مزارع برای پسماند خواری و جستجوی غذا دارند.
وی اضافه کرد: باید توجه داشت که گستره وسیعی به لحاظ بوم شناختی زیستگاه اینگونه های حیات وحش شناخته می شود؛ اینگونه ها در دشت، کوهستان، دره، نیزار و زیست بوم های آبی پیدا می شوند و مشاهده آنها در این زیستگاه ها امری طبیعی است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به این که اینگونه ها ممکنست برای جابه جایی و یا یافتن غذا در یک منطقه مشاهده شوند، اشاره کرد: این امر طبیعی است در مواردی باید نگران بود که فردی از اینگونه ها هار باشد و یا این که گرگ و شغال به دامداری و محلی که مرغ و احشام نگهداری می شوند، حمله کنند و از سمت حیات وحش و گرگ به دام ها خسارت وارد شود.
اکبری با اعلان اینکه محیط زیست استان دراین زمینه اقدامات پایش و کنترلی و نظارتی و هماهنگی بین بخشی دارد، اضافه کرد: در نجف آباد نیز درمورد گرگ های مشاهده شده هماهنگی های بین بخش بین شهرداری و دهیاری ها، نیروی انتظامی و دامپزشکی داریم که بتوانیم با اقدامات پیشگیرانه گرگ ها را از محیط مسکونی دور نگه داشته و به سمت زیستگاه اصلی هدایت نماییم.
وی به ارائه آموزش به جوامع محلی روستاها اشاره نمود و اظهار داشت: ساکنان روستاها به خصوص کودکان در ساعات شب اهتمام کنند در حاشیه روستاها رفت و آمد کمتری داشته باشند و ضریب ایمنی محل نگهداری دام و طیور را بالا برند.
زنده گیری گرگ در نجف آباد نداشتیم
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اعلان اینکه زنده گیری یا اقدام مداخله ای در موارد بسیار نادر و در گام آخر برنامه محیط زیست است، گفت: تلاش می نماییم با کنترل و پایش مناطق با همکاری جوامع محلی، آموزش آنان و اقدامات اصولی بوسیله دهیاری ها و شهرداری ها برای جمع آوری پسماندها که جاذبه زیادی برای ورود حیات وحش به سکونتگاه های روستایی دارد، موارد حضور حیات وحش به حداقل برسد، بااینکه مشاهده گونه هایی مثل گرگ، شغال و روباه در اطراف سکونتگاه ها و مزارع امری طبیعی است.
اکبری با اعلان اینکه تا حالا زنده گیری گرگ در منطقه نجف آباد نداشتیم، اضافه کرد: وجود گرگ یک رفتار طبیعی است و در راه جابه جایی این حیوان شهر و روستا و جاده است زیستگاه تاریخی این ها دشت و کوه است. درحال حاضر نیازی به زنده گیری نیست، زنده گیری در شرایطی که خیلی ضروری باشد و شرایط فنی و تخصصی ایجاب کند، به انجام می رسد.
پیش تر منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام نمود که بر اثر حمله گرگ ها به روستای حسین آباد بخش مهردشت شهرستان نجف آباد در روز دوشنبه ۱۳ شهریور ماه ۶ نفر مصدوم شدند که چهار نفر به مراکز درمانی منتقل شده اند و از این تعداد سه نفر ترخیص و یک نفر تحت عمل جراحی قرار گرفت.
به گفته وی، در مجموع سه گرگ به این روستا حمله کرده بودند که یک قلاده توسط محیط زیست شناسایی و کشته شد و ۲ گرگ دیگر نیز متواری شده و تیم های محیط زیست با بهره گیری از هلی شات درحال رصد منطقه هستند.
هفته گذشته روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز با انتشار کلیپی از پایش پهپادی روستای حسین آباد خبرداد که البته در تصاویر منتشر شده گرگی دیده نشده بود.
دی ماه سال قبل نیز در پارک جنگلی ناژوان شهر اصفهان سه قلاده گرگ مشاهده شدند. طی یکسال اخیر طی چند مورد حضور شغال و روباه در شهر اصفهان که در میدان نقش جهان بدنبال غذا می گشتند، خبر ساز شده بود.


منبع:

1402/07/02
12:17:01
5.0 / 5
247
تگهای خبر: آب , آموزش , ایمنی , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی