هوای اصفهان برای دوازدهمین روز پی در پی آلوده است

هوای اصفهان برای دوازدهمین روز پی در پی آلوده است حیوان خانگی: شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز چهارشنبه بیست و چهارم آبان با میانگین 178 در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، شاخص کیفی هوای کلان شهر اصفهان برمبنای داده های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت بامداد امروز چهارشنبه بیست و چهارم آبان ماه با میانگین ۱۷۸ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان میدهد.
کلان شهر اصفهان از روز شنبه سیزدهم آبان تا امروز، ۱۲ روز پی در پی هوای آلوده تجربه کرده است.
بر اساس داده های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۷۴، خیابان احمدآباد با ۲۰۰، پارک زمزم با ۱۶۴، بزرگراه خرازی با ۱۷۹، دانشگاه صنعتی با ۱۶۹، خیابان رودکی با ۱۵۴، رهنان با ۱۷۰، زینبیه با ۱۸۵، سپاهان شهر با ۱۶۸، خیابان فرشادی با ۱۷۵، خیابان فیض با ۱۸۱، بولوار کاوه با ۱۷۳، کردآباد با ۱۲۰۰، میرزا طاهر با ۱۷۴ و ولدان با ۱۸۳ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.
شاخص هوای اصفهان در ایستگاه میدان انقلاب با ۲۰۲ AQI وضعیت بنفش و بسیار ناسالم را نشان میدهد. همین طور ایستگاه سنجش آلودگی هوا در خیابان های استانداری، پروین و دانشگاه اصفهان قطع است.
امروز شاخص هوا در مبارکه با ۱۰۵ و شاهین شهر با ۱۳۵ AQI در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و در سجزی با ۷۸ AQI قابل قبول و در زرین شهر با ۱۵۲ و قهجاورستان با ۱۸۱ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت گردید. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان همچون خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.
بر اساس هشدار سطح زرد اداره کل هواشناسی استان اصفهان شرایط سکون جوی تا پس از ظهر امروز ادامه دارد که سبب ادامه آلودگی شدید و افزایش شاخص هوا در حد ناسالم و بسیار ناسالم در مناطق مرکزی همچون کلانشهر اصفهان، شاهین شهر، خمینی شهر، لنجان و کاشان و نواحی صنعتی اصفهان می شود.
هواشناسی اصفهان به تمامی شهروندان سفارش کرده است که طی امروز نیز از تردد غیر ضرور در سطح شهر و فعالیت ورزشی و فیزیکی در فضای باز بپرهیزند.
به گفته رییس مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از عصر امروز موج ناپایدار بارش زا به استان نفوذ می کند که در مناطق غربی سبب بارش های رگباری پراکنده طی امشب و فردا و کاهش غلظت آلاینده ها و کم تر شدن آلودگی هوا در مناطق مرکزی خصوصاً کلانشهر اصفهان می شود.
بنا بر تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان امروز چهارشنبه تمامی مقاطع تحصیلی شهر اصفهان دایر است و طرح زوج و فرد ترافیک بعد از یک هفته لغو شده است.
معاون اداره کل هواشناسی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر علت تشدید سکون جوی را طی یک هفته اخیر وقوع پدیده بلاکینگ دانست. این پدیده سبب جلوگیری از جریانات جوی و وزش باد در یک منطقه طی چند روز یا چند هفته می شود.
به گفته حاجی بابایی، با تضعیف پدیده بلاکینگ شرایط برای ورود سامانه های ناپایدار به استان و کاهش آلودگی هوا مهیا خواهد بود.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناکست.
این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه های پایش هوا، ثبت می شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.


منبع:

1402/08/24
15:23:45
5.0 / 5
245
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی