سلاجقه در نشست خبری عنوان كرد؛

هیچ پروژه محیط زیستی بدون ارزشیابی کلنگ نخورد

هیچ پروژه محیط زیستی بدون ارزشیابی کلنگ نخورد به گزارش حیوان خانگی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، با تکیه بر نگاه شهید رئیسی به محیط زیست، اظهار داشت: هیچ پروژه محیط زیستی بدون ارزشیابی کلنگ نخورد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، نشست خبری علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معاون وزارت صمت و معاونین وزارت خانه های کشور و بهداشت، دوشنبه ۲۱ خرداد ماه در سالن همایش های بین المللی محیط زیست برگزار گردید.
سلاجقه در جواب سوالی در مورد مهم ترین کاری که در سازمان محیط زیست انجام شد و ناقص مانده تا در دولت بعدی پیگیری شود، بیان نمود: در دولت شهید رئیسی تحول مبنای کار قرار گرفت.
وی در مورد مشارکت مردمی اضافه کرد: سازمان محیط زیست بر مبنای برنامه تحولی خود رویکرد مردم محوری کردن محیط زیست را مبنا قرار داده است، تلاش کردیم حصار بین مردم و محیط زیست حذف شود تا مردم خودشان محیط زیست را مدیریت کنند. ما بایستی از محیط زیست محکم دفاع نماییم به جهت اینکه هرکسی بتواند این کار را انجام دهد تعیین رابطه صحیح انسان و محیط زیست نیاز است، محیط زیست کشور بعنوان سرمایه بین نسلی باید ارتقا پیدا کند.
سلاجقه اظهار داشت: در قوانین ما مشکلاتی داشتیم دو قانون اصلی که فعالیت سازمان بر آن است ریشه ۵۰ ساله دارد و مبتنی بر دانش امروزه نبود و مورد بازنگری قرار گرفت.
وی اضافه کرد: بر مبنای میثاق های موجود هیچ پروژه محیط زیستی بدون ارزشیابی کلنگ نخورد و این روند هم ادامه دارد.
معاون رئیس جمهور بیان نمود: در دولت سیزدهم، رئیس جمهور شهید اعتقاد داشت توسعه فرع بر محیط زیست است. سال جاری سال اقتصاد و اولویت اول کشور است، در این عرصه به دستاوردهای عظیمی دست پیدا کردیم. رئیس جمهور همیشه فرمودند مسئله محیط زیست اصل است و بقیه مسائل فرع هستند و ایشان محیط زیست را فدای سایر حوزه ها نکردند.
وی اظهار داشت: با عنایت به شرایط اقلیمی و سرزمینی کشور ما همیشه دغدغه آب و بیابان وجود داشته است، اما امروز با عنایت به بهره برداری و تغییر اقلیمی این مقیاس جهانی است و تعریف بیابان عوض شده است. در زمانیکه کشورهای اروپایی تحت مسائل بیابان زایی رو به رو شده اند اساسا کشور ما هم درگیر این مورد است. در بحث تغییر اقلیم و بیابان از همسایگان شروع کردیم، قطعنامه مقابله با گردوغبار بیابان ها بوجود آمد و همگرایی ها در این دولت صورت گرفت.
سلاجقه افزود: در سالهای قبل مدیریت سازمان محیط زیست محصور به مناطق چهارگانه بود در صورتیکه باید در تمام سرزمین نظارت داشته باشد. در دولت سیزدهم به این مورد به صورت جدی ورود پیدا کرده ایم. همینطور در مورد دلایل سیلاب ورود کردیم، مخاطرات زمانیکه رخ می دهند محیط زیست خود به خود به آن ورود پیدا می کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: منابع حیاتی کشور بخشی در یک دستگاه و بخشی در دستگاه دیگر است و نمی توان جداگانه مدیریت کرد بلکه باید ادغام آنها صورت گرفته شود.
وی اضافه کرد: یکی از مسائل اصلی کشور ما و جهان تغییر اقلیم است. تغییر اقلیم در دستور کار جدی دولت شهید رئیسی قرار گرفت، این رویکرد سبب شد این مساله در برنامه هفتم توسعه دیده شود.
وی اضافه کرد: در برنامه هفتم توسعه، سازمان محیط زیست مکلف شده تغییر اقلیم چه از بعد خسارت چه از بعد دستاورد را در تمام ابعاد بررسی کند،. ما هاب تغییر اقلیم در پژوهشکده ایجاد کردیم. امیدواریم با تشکیل همگرایی بوجود آمده در کشور بتوانیم تکلیف خویش را عملیاتی نماییم.
سلاجقه در پاسخ به سوالی در مورد شرایط دریاچه ارومیه بیان نمود: در بحث دریاچه ارومیه کلید واژه احیا به کار برده می شود، اما زمانی این واژه عنوان شد که دیگر دریاچه شرایط بارندگی قبل خویش را نداشت، احیا اگر در شرایط همیشگی باشد که ما همچنان به شرایط احیا نرسیده ایم. در مورد دریاچه ارومیه آمار و ارقام برای سال قبل بود، اگر تبخیر صورت نگیرد فرآیند چرخه گرفتار مشکل می شود. ما نباید مسائل علمی را با احساسات درگیر نماییم. خوشبختانه با میزان بارش ها تراز دریاچه به میزان تراز سال ۹۸ برگشت و همینطور امیدواریم که تجربه سال ۹۴ را نداشته باشیم.
وی در مورد جای آراد کوه بیان نمود: همکاریهای لازم صورت گرفته تا جای آن تغییر پیدا کند.

1403/03/22
10:47:05
5.0 / 5
88
تگهای خبر: آب , اقلیم , بهداشت , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی