ادامه جستجو برای یافتن پلنگ در شرق اصفهان

ادامه جستجو برای یافتن پلنگ در شرق اصفهان به گزارش حیوان خانگی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری از ادامه جستجو برای یافتن پلنگ رویت شده در اطراف زیار خبرداد و اظهار داشت: امشب هم ۵ تیم تخصصی برای پایش منطقه به شرق اصفهان اعزام می شوند.منصور شیشه فروش در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که طی روزهای گذشته منابع محلی گزارش دادند که ردپای پلنگ در اطراف شهر زیار دیده شده است، عنوان کرد: تصاویری هم توسط دوربین های مدار بسته ثبت شده که یک قلاده پلنگ را نشان داده است.
وی اضافه کرد: گفته می شود که پلنگ همراه یک توله در اطراف زیار و حتی داخل شهر دیده شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ضمن اشاره به این که نیروهای محیط زیست و آتش نشانی فوری به زیار در شرق اصفهان اعزام شدند، تصریح کرد: از روز شنبه تابحال پایش ها شبانه روز ادامه داشته است و نیروهای محیط زیست با دوربین های دید در شب و تجهیزات مناسب در منطقه به جستجو و ردیابی پرداختند و تله های زنده گیر هم نصب کردند اما پلنگ تابحال پیدا نشده است.
شیشه فروش افزود: امشب هم پنج تیم تخصصی دیگر از محیط زیست مجهز به دوربین دید در شب با کمک آتش نشانی به شهر زیار و روستاهای اطراف آن اعزام می شوند که همچنان به پایش و جستجو ادامه دهند تا اگر ردی از پلنگ پیدا شد اقدامات بعدی جهت زنده گیری حیوان صورت گیرد.
وی اضافه کرد: این احتمال هم وجود دارد که حیوان به تدریج از این محدوده به سمت زیستگاه خود رفته و دور شده باشد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ضمن اشاره به این که سازمان های مردم نهاد هم در جستجو برای یافتن پلنگ کمک کردند، اضافه کرد: به کشاورزان و باغداران منطقه هم آموزش های لازم داده شده است.
شیشه فروش با اشاره به اینکه از شهروندان درخواست می شود موارد زیست محیطی را به شماره ۱۵۴۰ یگاه حفاظت محیط زیست گزارش کنند، تصریح کرد: پناهگاه حیات وحش عباس آباد نائین، پارک ملی کلاه قاضی، منطقه حفاظت شده قمصر و برزک کاشان و منطقه حفاظت شده دنا در سمیرم مامن و زیستگاه تاریخی پلنگ در استان اصفهان است و یک احتمال وجود دارد که پلنگ رؤیت شده برای یافتن آب و غذا از پارک ملی کلاه قاضی که نزدیک ترین زیستگاه حیات وحش به شهر زیار است، آمده باشد و احتمال دیگر اینست که توسط فردی در باغ شخصی نگهداری می شده است.
وی اظهار داشت: خشکسالی ها و عدم دسترسی حیات وحش به آب و غذا سبب شده که در مواردی شاهد ورود حیات وحش به شهرها و روستاها باشیم؛ سال قبل هم چند مورد گزارش ورود گرگ به مناطق مسکونی و شهری داشتیم که در شهر اصفهان در ناژوان و کوه صفه، علویجه و برزک دیده شده بودند.
پایش های پهپادی برای یافتن پلنگ انجام شد
همچنین مریم امیدی، رئیس اداره محافظت از حیات وحش اداره کل محیط زیست استان اصفهان هم درمورد پلنگ رؤیت شده در زیار به خبرنگار مهر اظهار داشت که طی روزهای گذشته به صورت شبانه روز پایش ها ادامه داشته و حتی جستجو پهپادی در منطقه هم انجام شده است.
وی ضمن اشاره به این که مردم محلی گزارش کرده بودند که پلنگ در اراضی کشاورزی روستاهای اطراف زیار دیده شده که حدود ۲ کیلومتر با مناطق مسکونی فاصله دارد، تصریح کرد: رؤیت پلنگ در زیار زمانی به محیط زیست گزارش شد که مدتی از آن گذشته بود و هنگامی که به منطقه رفتیم نتوانستیم پلنگ را پیدا نماییم
رئیس اداره محافظت از حیات وحش اداره کل محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: نیروهای ما مجهز به دوربین دید در شب و سلاح بیهوشی طی روزهای اخیر در منطقه مستقر هستند اما پلنگ پیدا نشده است.
امیدی، درمورد نر یا ماده بودن پلنگ، خاطرنشان کرد: این مسائل هم اکنون حدس و گمان است، این که پلنگ بالغ و به همراه یک توله باشد یا جنسیت نر یا ماده باشد، هیچکدام قطعیت ندارد و فعلا نمی توان در اینباره اظهار نظر کرد.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، پلنگ حیوانی شب رو و شب شکار است و همین مساله پایش و جستجو برای یافتن پلنگ رؤیت شده در زیار را دشوار کرده است.منبع:

1403/04/20
17:49:17
5.0 / 5
83
تگهای خبر: آب , آموزش , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی