كلانتری:

تمامی تالاب های ثبت شده ایران یا محو شده اند یا درحال نابودی اند

تمامی تالاب های ثبت شده ایران یا محو شده اند یا درحال نابودی اند حیوان خانگی: رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: تمامی تالاب های ثبت شده ایران یا محو شده اند یا در حال نابودی اند. هامون، جازموریان، پریشان و بختگان مردند و شادگان، هورالعظیم، میانكاله و ارومیه نیمه جان هستند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، عیسی كلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بامداد امروز جمعه ۱۳ بهمن ماه در همایش روز جهانی تالاب ها در رامسر با شعار تالاب ها برای آینده شهری پایدار اظهار داشت: اگر می دانستم اسكندر فیروز، اسكند تالاب های ایران در كشور است، حتما به این مراسم دعوت می شد.
كلانتری با اشاره به اینكه آن هایی كه مدعی هستند محیط زیست را سالم نگاه داشته و از آن محافظت كرده اند، باید كارنامه خویش را به صورت نمونه در مورد همین تالاب های كشور كه هم اكنون یا وجود خارجی ندارند یا به شدت بیمار هستند، عرضه بدهند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تمامی تالاب های ثبت شده ایران یا محو شده اند یا در حال نابودی هستند. تالاب های هامون، جازموریان، پریشان و بختگان مردند و شادگان، هورالعظیم، میانكاله و ارومیه نیمه جان هستند.
معاون رئیس جمهور با طرح این پرسش كه چه كرده ایم كه امروز مدعی هستیم، تصریح كرد: سیاست كلان نادرستی كه در جهت توسعه پایدار نبود، طی چند سال قبل منجر به از بین رفتن تالاب ها و محیط زیست كشور شد.
وی، سیاست هایی همچون افزایش جمعیت، تقاضای بیشتر برای مواد غذایی، اعمال سیاست های نادرست برای توسعه پایدار را همچون دلایلی دانست كه سبب شده تالاب ها بعنوان بخشی از محیط زیست در حال از بین رفتن باشند.
كلانتری با یادآوری این مورد كه بر اساس استاندارد های بین المللی هیچ كشوری حق ندارد بیش از ۴۰ درصد از آب های تجدید پذیر خویش را مصرف كند، تصریح كرد: میزان آب تجدید پذیر كشور هم اكنون ۷۹۰ میلیارد متر مكعب است و در صورتی كه بر مبنای استانداردهای بین المللی باید ۳۶ میلیارد مترمكعب آن استفاده شود، ۹۷ میلیارد مترمكعب از این آب یعنی ۱۰۸ درصد آب تجدید پذیر كشور در حال مصرف است. آیا در این شرایط تالابی باقی خواهد ماند؟
معاون رئیس جمهور ادامه داد: این شیوه مصرف دیگر چیزی باقی نخواهد گذاشت و البته همچون خوبی های عصر اطلاعات و ارتباطات این است كه كسی نمی تواند دروغ بگوید.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: حدود ۴۰ سال پیش یك تالاب و آن هم تالاب «گاوخونی» در معرض تهدید قرار داشت، اما امروز بیشتر تالاب های موجود در كشور در معرض تخریب قرار گرفته و نیمه جان شده اند.
وی اظهار داشت: وقتی تصمیم می گیریم تولید بیش از ظرفیت اكولوژیكی و فیزیولوژیكی داشته باشیم و سیاست های غلط را حاكم بر جامعه می نماییم، نتیجه اش نابودی محیط زیست می گردد.
كلانتری اشاره ای هم به برنامه ششم توسعه داشت و اظهار نمود: در برنامه ششم تصمیم های خوب محیط زیستی هست اما سیاست های دیگری هم وجود دارد كه برای اجرایی كردن آن ها در بخش كشاورزی، ۳۵ میلیارد متر مكعب آب مازاد بر مصرف قبلی و تقیربا معادل ۱۳۲ میلیارد متر مكعب آب نیاز داریم، در صورتی كه نباید بیش از ۳۶ میلیارد مترمكعب از آب های تجدیدپذیر خویش را استفاده نماییم و من نمی دانم این برنامه چه افتخاری دارد و البته اجرایی شدن این سیاست ها یعنی همین تالاب های نیمه جان هم باید بمیرند.

1396/11/14
16:00:35
5.0 / 5
2199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی