ابداع یك راهكار ساده و مقرون به صرفه برای تجزیه آلاینده های آب

ابداع یك راهكار ساده و مقرون به صرفه برای تجزیه آلاینده های آب حیوان خانگی: تهران- محققان دانشگاه «مارتین لوتر» آلمان یك راهكار ساده و مقرون به صرفه برای تجزیه آلاینده های آب ابداع كردند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، برای انجام این كار تنها به یك لامپ LED سبز، یك تركیب فلزی بعنوان كاتالیزور و ویتامین C نیاز است. بدین ترتیب محققان می توانند انواع خاصی از الكترون ها را تولید كنند كه توانایی نابودسازی آلاینده های آب را دارند. پیش از این برای انجام چنین كاری استفاده از سیستم های لیزری ضروری بود.
ایده اصلی این راهكار تجزیه یك مولكول و تحریك یك فرآیند شیمیایی با استفاده از نور است. به صورت خاص الكترون هایی كه در اثر تابش نور از تركیبات مولكولی ویتامین C خارج شده و آزادانه درون آب حركت می كنند، مورد توجه محققان هستند. این الكترون ها كه بعنوان الكترون های هیدراته شناخته می شوند بسیار واكنش پذیر بوده و قادرند آلاینده ها را تجزیه كنند. مزیت این الكترون ها نسبت به سایر مواد این است كه بعد از انجام واكنش، الكترون ها به صورت كامل ناپدید می شوند و هیچ اثر مضری ندارند.
محققان راهكار خویش را با استفاده از اسید كلرواستیك كه یك ماده بسیار سمی پایدار می باشد مورد آزمایش قرار دادند و توانستند این ماده را به اجزای اولیه و بی خطر تشكیل دهنده آن تجزیه كنند. در این آزمایش مشخص شد شیوه مقرون به صرفه آن ها به همان میزانی الكترون آزاد تولید می كند كه با استفاده از یك لیزر قدرتمند گران قیمت تولید می گردد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Angewandte Chemie انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1368
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: خیراله شفیعی


1396/11/20
21:56:57
5.0 / 5
2177
تگهای خبر: آب , آلاینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی