رئیس كمیته امنیت آب مجلس:

پیشنهاد خرید آب در دست بررسی، استفاده از آب های ژرف اقتصادی نیست

پیشنهاد خرید آب در دست بررسی، استفاده از آب های ژرف اقتصادی نیست حیوان خانگی: دامغان - رئیس كمیته امنیت آب مجلس با بیان اینكه۱۷ استان كشور با تنش خشكسالی و كمبود منابع آب مواجهند، اظهار داشت: پیشنهاد خرید آب از كشورهای همسایه در دست بررسی مجلس است.ابوالفضل حسن بیكی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمنبیان اینكه ۱۷ استان مركزی كشور با خشك سالی مواجهند، اظهار داشت: در كمیته امنیت آب مجلس شورای اسلامی شركت های بزرگی پیشنهاد خرید آب از كشورهایی نظیر تركمنستان را مطرح نمودند تا در سواحل دریای خزر با تولید كارخانه آب شیرین و با استفاده از خط لوله به استان خراسان شمالی و از آن طریق به استان های سمنان، قم، خراسان های شمالی و جنوبی این آب منتقل شود.
وی ضمن بیان اینكه با انتقال آب می توانیم از خطر كوچ الزامی جمعیت جلوگیری نماییم، اضافه كرد: پیشنهاد دوم هم از جانب كشور آذربایجان در دست بررسی می باشد و ازآنجایی كه فلات مركزی در آینده به كانون بحرانی زیست محیطی مخصوصاً گردوغبار تبدیل خواهد شد و از سویی خشك سالی ها به كوچ الزامی مردم می انجامد بنابراین چاره ای نداریم جز اینكه از كشورهای همسایه هم آب خریداری نماییم.
رئیس كمیته امنیت آب مجلس بابیان اینكه بعنوان پیشنهاد سوم از آب ژرف هم می توان در جهت تأمین آب شرب استفاده كرد، اظهار داشت: در این خصوص شركت های بزرگی مخالف هستند و استدلال آنان بر آن است كه كشور عربستان بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار برای خرید سلاح از آمریكا هزینه می كند چرا در بحث آب های ژرف اقدامی نمی كند؟
حسن بیگی در ادامه خاطرنشان كرد: بر مبنای مطالعات بین المللی اكنون آب های ژرف اقتصادی نیست، بنابراین ما بامطالعه در این زمینه مخالفت نداریم لكن پیش بینی می نماییم این مورد پوست خربزه ای زیر پای ایران است.
وی اضافه كرد: اكنون دسترسی به آب شیرین بهتر از همه گزینه های مطرح شده و اقتصادی تر است، بنابراین با عنایت به اینكه ۵۰ درصد دریای خزر به چهار كشور حاشیه این دریا متعلق می باشد بنابراین باید از این فرصت برای تامین منابع آب برای داخل استفاده نماییم.
نماینده مردم دامغان در مجلس بابیان اینكه طبق آمارها طی ۱۶ سال قبل سالانه معادل ۲۰۰ میلیارد مترمكعب با كاهش نزولات آسمانی مواجه بودیم، اظهار داشت: برای تأمین این كمبود باید از بهینه سازی از آب موجود و مهار آب های خارج از دسترس و بارور كردن ابرها و بهره گیری از آب شیرین كن و همینطور از آب ژرف استفاده نماییم.
حسن بیگی بابیان اینكه برای رفع خشك سالی، نیاز مبرم به تأمین منابع آبی داریم، افزود: بر مبنای مطالعه و استان های مركزی ایران حداقل به ۳۰ میلیارد مترمكعب آب نیاز دارند، بنابراین تأمین منابع آبی به شیوه های مختلف ازجمله آب شیرین كن سواحل دریای خزر، خلیج فارس و سواحل مكران اقدامی ضروری و حیاتی است.

1396/11/21
14:07:43
5.0 / 5
2067
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی