ورود گردشگران به تالاب میقان اراك ممنوع می باشد

ورود گردشگران به تالاب میقان اراك ممنوع می باشد حیوان خانگی: اراك - سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: ورود مسافران و گردشگران نوروزی به تالاب میقان اراك در روزهای نوروز ممنوع می باشد و از تردد افراد در این محدوده، جلوگیری می گردد.


رضا میرزایی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: تالاب میقان اراك هر ساله در روزهای نوروز پذیرای شمار زیادی از مسافران و گردشگران بود اما در روزهای نوروز 97 به علت حساسیت و پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ورود به تالاب و محدوده آن ممنوع شده است.
وی بیان كرد: در ماه های گذشته بعضی از استان های كشور و چند شهرستان استان مركزی با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان درگیر بوده اند اما شیوع این بیماری در تالاب میقان اراك گزارش نشده است.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی ادامه داد: از اواخر مهرماه تا اسفندماه جاری بیش از 20 هزار پرنده مهاجر وارد تالاب میقان اراك شده اند و تعداد زیادی از آنها، بعد از زمستان گذرانی، مهاجرت خویش را از این تالاب شروع كرده اند.
میرزایی اظهار داشت: به علت حساسیت موضوع، پایش تالاب میقان اراك به صورت مستمر انجام می گردد.
وی اظهار نمود: پیام های اخطار دهنده در محدوده تالاب میقان اراك نصب شده و انتظار است مردم تا آخر فصل مهاجرت پرندگان مهاجر (اردیبهشت ماه) در محدوده این تالاب تردد نكنند.
تالاب كویری میقان اراك یكی از 10 تالاب مهم كشور است كه در 15 كیلومتری شمال شرقی اراك و جنوب غربی شهر داودآباد قرار گرفته است.
ارتفاع این تالاب از سطح دریاهای آزاد یك هزار و 700 متر است و منابع تامین آب آن از بارش های جوی، آب رودخانه های قره كهریز و فراهان تامین می گردد.
وسعت تالاب میقان اراك حدود 25 هزار هكتار برآورد شده كه شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت كویری و دشت های اطراف است.
این تالاب دارای خصوصیت های بوم شناسی خاصی است و در بین پرندگان مهاجر آبزی و كنارآبزی كه اقامت موقت در این زیستگاه دارند، برخی از گونه های نادر و حمایت شده همچون درناهای خاكستری دیده می شوند.
پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شورپسند یا هالوفیت بوده كه از این نظر هم تالاب میقان یكی از ذخیره گاه های مهم گیاهان شور كشور به حساب می آید.
علاوه بر پرندگان، گونه های پستانداران، آرتمیا و انواع جلبك آب شور هم از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن محسوب می شوند كه هر یك در نوع خود حائز اهمیت هستند.
این تالاب دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در كشور است كه شركت املاح معدنی ایران حق برداشت از معادن این تالاب را دریافت كرده است.
3005/3075


1396/12/28
20:00:45
5.0 / 5
2738
تگهای خبر: آب , پرندگان , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی