آلودگی رودخانه های ارس و كر افزایش یافته است

آلودگی رودخانه های ارس و كر افزایش یافته است حیوان خانگی: باكو – نتایج بازرسی های اخیر در مورد وضعیت محیط زیست رودخانه های مرزی «ارس» و «كر» حاكی از افزایش سطح آلودگی در این دو رودخانه است.


وزارت محیط زیست و ذخایر طبیعی جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه اعلام نمود: این بازرسی ها در ماه مارس - اسفند - و با هدف بررسی سطح آلودگی كر و ارس و هم رودهای دیگر كه به این دو رود بزرگ منطقه ای می ریزند، انجام گرفت.
بر اساس نتایج بازرسی های انجام گفته میزان مواد بیوژن در رود كر و شاخه های آن بر اثر فاصلاب های شهری و صنعتی گرجستان و ارمنستان چند برابر افزایش یافته است.
همچنین مقدار فنول كه از آلاینده های خاص به حساب می آید در آب رود «آقستافا چای» و در سد این رود، واقع در خاك جمهوری آذربایجان به ترتیب 3 و 2 برابر بیشتر از حد مجاز است.
همچنین بر مبنای نتایج بازرسی های، دهه دوم ماه مارس میزان فنول ها در رود ارس در منطقه «هورادیز» 3 برابر، در مناطق بهرام تپه شاه سون اول واقع در خاك جمهوری آذربایجان دو برابر بیشتر از حد مجاز بوده است.
میزان اكسیژن آب در همه مناطق در حد 6.99 تا 7.02 میلگرم در لیتر متغیر بوده است.
رود مرزی كر بزرگترین رود سرزمین های قفقاز است و این رود به طول حدود هزار و 515 كیلومتر است. حدود 174 كیلومتر از آن در تركیه، 435 كیلومتر از آن در خاك گرجستان و حدود 902 كیلومتر هم در خاك جمهوری آذربایجان جریان دارد.
ارس رودی بین مرز سه كشور ایران، آذربایجان و ارمنستان است، این رود درخاك شهرستان صابرآباد جمهوری آذربایجان به رود كر می پیوندد و كر در اراضی شهرستان نفتچالا به دریای خزر می ریزد.
آساق ** 337*1579


1397/01/03
12:04:22
5.0 / 5
2144
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی