امشب یك ساعت لامپ ها را خاموش كنید

امشب یك ساعت لامپ ها را خاموش كنید حیوان خانگی: تهران- مصرف انرژی و نتایج منفی آن بر محیط زیست به حدی اهمیت دارد كه به اعتقاد اهل فن، خاموش كردن یك لامپ برای حتی یك ساعت در كاهش این پیامدها بسیار اثرگذار است و نشان داده است كه هیچ اقدامی در جهت محافظت از محیط زیست كم ارزش و ناچیز نیست.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، همگام با توسعه شهرنشینی استفاده از منابع انرژی هم سرعت گرفت، اما این شتاب عواقب گاه جبران ناپذیری برای محیط زیست بر جای گذاشته، به صورتی كه ایده كاهش مصرف انرژی های فسیلی و حركت به سمت انرژی های نو نضج گرفته است.
در پی این سیر تحولات، رویداد جهانی ساعت زمین شكل گرفت، رویدادی جهانی در24 مارس )4 فروردین) كه توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) سازماندهی شد و بر مبنای آن، خانواده ها و كسب و كار با خاموش كردن چراغ ها و سایر دستگاه های الكتریكی غیر ضروری به مدت یك ساعت، اهمیت آن را یادآوری می كنند.
هدف اصلی این حركت نمادین تشویق تمامی افراد، شخصیت ها، صاحبان كسب و كار و تجارت به مشاركت و نشان دادن نقش هدایتگرانه خود در اقدام برای حل مشكلات زمین است.
ساعت زمین ویترینی جهانی برای اندازه گیری و سنجش میزان تلاش‎ها و تاثیر یكایك افراد در تغییر رفتار جمعی و تغییر سبك زندگی مردم برپایه ارزش های پایدار و دوستدار طبیعت و كاهش روند تخریب كنونی زمین است.
این رویداد اولین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال 2007 عنوان شد و بعد از آن خیلی از شهرهای جهان، این اقدام را پذیرفتند و اجرا كردند.
نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1390 و با خاموشی چراغ های برج میلاد در تهران انجام شد، در سال 1391 به همین مناسبت در تعداد بیشتری از شهرهای كشور، چراغ های سازه های معروف خاموش شدند و علاوه بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی و سه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت هم چراغ های خویش را یك ساعت خاموش كردند، هر چند برای كاهش جدی مصرف انرژی به اقداماتی گسترده تر و كلان تر نیاز است و تامین زیرساخت های لازم را می طلبد.
ایران با داشتن اقلیم های متفاوت و منابع آبی، بادی، خورشیدی و زمین گرمایی موقعیت بسیار مناسبی برای تولید انرژی های تجدیدپذیر دارد، هر چند هم اكنون جزو كشورهای پیشتاز در مصرف انرژی است.
بر اساس الگوی تهیه شده از انرژی های فسیلی و تجدیدپذیر و محاسبات صورت گرفته سهم بهینه برق تولیدی از منبع انرژی های فسیلی برای اقتصاد ایران در سال 1420 باید 51 درصد و سهم انرژی های تجدیدپذیر 49 درصد از كل برق تولیدی باشد.
این در حالی است كه وضعیت شدت مصرف انرژی در كشور در همه بخش های صنعتی، خدماتی و تجاری چندان مناسب نمی باشد و حدودا 5 برابر متوسط جهانی است.
این آمار نشان داده است ایران كشوری پرمصرف است و باید با یك برنامه ریزی اصولی و علمی به سمت درست مصرف كردن هدایت شود.
با توجه به اهمیت مبحث و اذعان به این كه منابع انرژی های فسیلی آخر یافتنی هستند، سهم انرژی های تجدید پذیر در برنامه ششم توسعه پنج هزار مگاوات تعیین شده است، البته مشكلاتی برای رسیدن به این هدف وجود دارد اما وزارت نیرو و دستگاه های مربوطه اقداماتی را همچون تسهیل قوانین و شیوه های سرمایه گذاری و افزایش زمان خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها به 20 سال شروع كرده اند.
فروردین سال 96 بود كه رییس هیات مدیره انجمن مدیریت مصرف انرژی ایران اظهار داشت كه با اجرای طرح ساعت زمین می توان حداقل 3 هزار مگاوات برق كشور را ذخیره كرد؛ همین خبر كوتاه اما متقاعد كننده نشان داده است هیچ قدمی در راه محیط زیست كم ارزش و ناچیز نیست.
همچنین سیدمحمد صادق زاده معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ساتبا چندی قبل گفته بود پیش از سال 95 انرژی خورشیدی جایگاه چندانی در سبد انرژی كشور نداشت اما الان اینطور نیست و توانسته ایم چندین خط تولید پنل های خورشیدی را در كشور راه اندازی نماییم.
وی به خط تولید پنل های خورشیدی در شیراز اشاره نمود و اظهار داشت: با افتتاح این خط تولید هم اكنون ظرفیت تولید پنل های خورشیدی در داخل كشور به حدود 210 مگاوات می رسد كه توسط 5 شركت خصوصی در 5 شهر فیروز، مشهد، شیراز، یزد و سمنان تولید می گردد و امیدواریم در یكی دو سال پیش رو، یك خط تولید 50 مگاواتی در بجنورد، 100 مگاواتی در كرج و 200 مگاواتی در قشم و سایر شهرهای ایران را هم به بهره برداری برسانیم.
به گفته وی، هم اكنون حدود 90 درصد از ظرفیت نصب شده انرژی های پاك در كشور متعلق به انرژی بادی و خورشیدی است كه امیدواریم در سال آینده سهم انرژی بادی و خورشیدی هر كدام به تنهایی به 450 تا 500 مگاوات از كل انرژی های نصب شده پاك در كشور برسد.
همچنین اصغر محمدی فاضل رییس سابق دانشگاه محیط زیست و استاد دانشگاه روز پنجشنبه دراین باره به خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: با عنایت به اینكه ایران كشوری پرمصرف در زمینه مصرف انرژی با سرانه بالا است و شرایط خوبی هم در زمینه تاثیر این مصرف بر مبحث تغییر اقلیم نداریم، به نظر می رسد در چنین شرایطی یكی از بهترین كارها این است كه اقدامات خویش را به سمت كارهایی با كمترین هزینه در سرمایه گذاری و مصرف هدایت نماییم.
وی با اشاره به نقش مردم در این زمینه اضافه كرد: شاید در شرایط فعلی كشور انجام اقداماتی برای كاهش مصرف و اصلاح سوخت كه نیاز به سرمایه گذاری زیاد دارد، با یك سری چالش ها مواجه می باشد، در واقع می توان گفت اینها از آن دست اقداماتی هستند كه بدون كمك یارانه و حمایت با استفاده از دستگاه حاكم قابل انجام نیست.
این فعال محیط زیست ادامه داد: بنابراین وقتی در مورد مشاركت مردم در تغییرات بزرگ صحبت می نماییم، وقتی انتظار داریم بعنوان كشوری كه سرانه بالای مصرف انرژی داریم حمایت مردم را داشته باشیم تا این سرانه كاهش یابد، مفهومش این است كه تا حد زیادی باید انتظار داشته باشیم كه این كار توسط آحاد مردم صورت گیرد.
وی تصریح كرد: البته در این روند باید اقداماتی به مردم سفارش شود كه هم هزینه زیادی را تحمیل نكند و هم در شرایط عادی زندگی مردم مختل نشود.
فاضل اظهار داشت: بعنوان مثال اگر به مردم تهران گفته شود از دوچرخه استفاده كنید، اقدام خوبی است اما واقعیت این است كه این كار برای خیلی از افراد حتی آنها كه این ادعا را ادعا دارند، در بسیاری موارد امكان پذیر نیست بنابراین باید ترتیبی داده شود تا مردم تا حدی كه می توانند در یك سری مسیرها مثلا از دوچرخه و در یك سری مسیرها از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده كنند.
وی اضافه كرد: بر این اساس، به نظر می رسد مبحث ساعت زمین از آن دست اقداماتی است كه در حد مقدورات افراد است و هر فرد در هر جا مثلا در اداره، منزل، محل كسب و حتی حین تفریح، می تواند به سهم خود تا حدودی از مصرف انرژی را در آن زمان بكاهد.
این فعال محیط زیست ادامه داد: وقتی به آمارهایی در این زمینه در دنیا نگاه می كنید می بینید اتفاقات زیادی رخ می دهد، تاثیر اقدام هر فرد در یك لامپ خاموش كردن حتی برای یك ساعت به حدی معنا دار است كه با برخی از این صرفه جویی ها می گردد كارهای عجیب و بزرگی انجام داد.
وی ادامه داد: بنابراین اگر بتوانیم این تمرین ها را بعنوان قدم های كوچك قابل توجهانجام دهیم، به خود یادآوری می نماییم كه می توانیم با انجام كارهای كوچك تاثیرات بزرگ و معنا داری داشته باشیم،
'به راحتی می توانیم با تكرار بعضی از این اقدامات مثلا در بازه های هفتگی یا ماهانه به این جمع بندی برسیم كه همین اقدام می تواند به اندازه ساختن یك نیروگاه یا مقدار برقی كه از یك سد برقابی انتظار داریم در كشور صرفه جویی نماییم.'
فاضل تصریح كرد: مفهوم آن این است كه بدون هزینه كرد برای ساخت سد یا نیروگاه و بدون اینكه هزینه كردی برای نگهداری آنها بپردازیم، مبلغ مورد نیاز را صرفه جویی كردیم و می توانیم در شرایط نیاز استفاده های دیگری از آن بكنیم.
ساعت زمین یك فرصت واقعی است، كافی است از جا برخیزیم و برای دقایقی چند چراغ را خاموش نماییم.
علمی 9014**2017


1397/01/04
21:42:24
5.0 / 5
2800
تگهای خبر: اقلیم , باد , طبیعت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی