50 فلامینگو طی رخدادی نادر در رشت فرود آمدند

50 فلامینگو طی رخدادی نادر در رشت فرود آمدند حیوان خانگی: رشت- در رخدادی كم نظیر 50 فلامینگو، از پرندگان كمیاب و تحت حمایت جهانی، در استخرهای كشت و صنعت و دامپروری سفیدرود رشت فرود آمدند.


به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان به ایرنا ؛ اصغر خودكار رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت با بیان این خبر اظهار داشت: تعداد 50 فلامینگو در استخرهای كشت و صنعت و دامپروری سفیدرود رشت فرود آمده و ماموران یگان حفاظت محیط زیست این اداره با گشت های مداوم به كار حفاظت از این گونه زیبا و حمایت شده مشغول هستند.
وی با بیان این كه فلامینگو از پرندگان تحت حمایت و حفاظت جهانی و شكار ممنوع هستند اضافه كرد: مبلغ دوازده میلیون ریال جریمه ضرر و زیان برای شكار این گونه تعیین شده است.
فلامینگوها یكی از شناخته شده ترین پرندگان جهانند، آنها به علت رنگ پرهایشان مشهورند، فلامینگوها در دریاچه های كم عمق، باطلاق های جنگل های حرا و جزایر شنی آفریقا، آسیا، اروپا و آمریكا زندگی می كنند.
واژه «فلامینگو» از واژه اسپانیایی و لاتین «فلامنكو» به مفهوم آتش، گرفته شده و به رنگ روشن پر این پرندگان اشاره دارد.
فلامینگوها پرندگانی آبزی محسوب می شوند، آنها از نظر ژنتیكی نزدیك ترین خویشاوند مرغابی شانه به سر (grebes) هستند.
فقط 6 گونه فلامینگو در جهان وجود دارد اما آنها در سراسر جهان از كارائیب و آمریكای جنوبی گرفته تا آفریقا، خاورمیانه و اروپا یافت می شوند.
طول بال فلامینگوها به یك تا یك و نیم متر می رسد. فلامینگوها هنگام غذا خوردن نفس شان را نگه می دارند. موقع استراحت روی یك پا می ایستند. هنگامی كه فلامینگوها در گله پرواز می كنند اوج سرعت آنها می تواند به 56 كیلومتر در ساعت برسد.
طول عمر فلامینگوها در حیات وحش 20 تا 30 سال اما در اسارت تا 50 سال و بیشتر هم ثبت شده است.
فلامینگوها پرندگانی تك همسری هستند كه هر سال تنها یك تخم می گذارند، در صورتی كه تخم از دست برود و یا صدمه ببیند، آنها معمولاً تخم جایگزینی نمی گذارند.
جوجه های فلامینگوها به رنگ خاكستری یا سفید متولد می شوند و سه سال به طول می انجامد تا پرهای تزیینی شان به رنگ نارنجی، صورتی یا قرمز بالغ ها در آید.
رنگ صورتی، نارنجی و یا قرمز پرهای یك فلامینگو به خاطر رنگدانه كاروتنوئید موجود در غذایشان تولید می گردد. رژیم غذایی فلامینگوها حاوی میگو، پلانكتون، جلبك و سخت پوستان است.
فلامینگوها، پرندگانی اجتماعی هستند كه وقتی در گله های خیلی كوچكند فعالیتشان را خوب انجام نمی دهند. ازاین رو یك گله معمولی از چند 10 پرنده تشكیل شده، گله هایی حاوی یك میلیون فلامینگو و یا بیشتر هم ثبت شده است.
فلامینگوی آند بیشتر از همه گونه های فلامینگوی دیگر در معرض تهدید است و برآوردها نشان داده است فقط 30 هزار از این پرنده در حیات وحش باقی مانده است.
در طول مهاجرت، آنها با سرعت حدود 56 كیلومتر در ساعت حركت می كنند و فاصله ای بیش از 480 كیلومتر را می پیمایند تا به زیستگاه جدیدشان برسند.
بزرگ ترین تهدیدها برای فلامینگو شكارچیان و از دست رفتن زیستگاه ها است، شكارچیان این پرندگان را برای پرهای تزئینی شان به صورت غیر قانونی شكار می كنند، همینطور انسان ها فلامینگوها را شكار می كنند تا تخم هایشان را جمع آوری كنند و بعنوان غذا از آنها استفاده كنند و یا گوشت آنها را مصرف می كنند.
6070 /6030


1397/01/20
22:13:44
5.0 / 5
2528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی