اما و اگرهای انتقال پلنگ نر از گلستان

وركان را امانی به باراجین سپردند، محل زندگی اش۳۰ برابر شد

وركان را امانی به باراجین سپردند، محل زندگی اش۳۰ برابر شد حیوان خانگی: گرگان- وركان كه به صورت امانی به پارك طبیعت باراجین قزوین سپرده شده، حال عمومی بهتری نسبت به گذشته دارد ولی اما و اگرها درمورد انتقالش هنوز آخر نیافته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – زهرا بهرامی: سال ۹۳ بود كه با استفاده از پیامك به مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان وقت وجود «وركان» و «هیركان» (دو توله پلنگ نر و ماده) در كارتن در مقابل درب محیط زیست شهرستان كردكوی اطلاع داده می گردد.
هرچند در سه سال قبل پیگیری ها برای شناسایی ارسال كنندگان آن پیام بی نتیجه ماند اما زندگی هیركان و وركان یكی دوماهه با این پیام وارد فصل جدیدی شد و این دو توله پلنگ به جای زندگی در جنگل های هیركانی در قفسی ۲۰ متری در ناهارخوران گرگان در اداره كل محیط زیست استان گلستان نگهداری شدند.
پس از دو سال نگهداری در قفس، سوم شهریورماه سال ۹۵ باوجود مخالفت های عده ای از كارشناسان، هیركان (پلنگ ماده) با حضور معصومه ابتكار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست وقت كشور، در پارك ملی گلستان رهاسازی شد.
رهاسازی كه بعد از ۳۵ روز به مرگ هیركان در دره «آلمه» در پارك ملی گلستان ختم شد اما اعلام این خبر تا خردادماه سال قبل رسانه ای نشد.
در نهایت بعد از ۹ ماه از رهاسازی، در حالیكه یك هفته قبل مرگ هیركان توسط یكی از معاونان اداره كل محیط زیست استان تكذیب شده بود، مدیركل وقت حفاظت محیط زیست گلستان در نشست خبری از مرگ این ماده پلنگ اطلاع داد و با علمی خواندن رهاسازی هیركان اعلام نمود كه عده ای چشم طمع به وركان دارند.
سرنوشت هیركان، تصمیم گیری برای ادامه زندگی وركان را كمی سخت كرد تا جایی كه نشست تخصصی برای تصمیم گیری برای محل زندگی وركان در سازمان حفاظت محیط زیست تشكیل شد و اكثریت اعضا به انتقال وركان به پارك طبیعت باراجین قزوین رای دادند و در نهایت این پلنگ نر سه ساله ۲۹ بهمن ماه ۹۶ از گلستان به قزوین منتقل شد و ساعت ۴ بامداد ۳۰ بهمن زندگی جدید خویش را در باراجین آغاز كرد.
حال عمومی وركان بهتر از گذشته است
حالا حدود دو ماه از انتقال وركان از گلستان به قزوین می گذرد و مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان از وضعیت این پلنگ گزارش می دهد و به خبرنگار مهر می گوید: هم اكنون حال عمومی وركان خیلی عالی و بهتر از گذشته است؛ فضای بسیار خوبی (حدود ۶۰۰ متر) در اختیار دارد و مدیر پارك طبیعت باراجین هم بیان كرده چهار هزار و ۵۰۰ مترمربع به فضای موجود اضافه می كنم و تلاش دارم بتوانم پلنگ ماده ای تامین كنم تا شرایط تولید مثل مهیا شود و از وركان توله بگیریم.
امیر عبدوس بیان می كند: شرایط زندگی وركان در باراجین خیلی عالی است و از این اتفاق هم سازمان حفاظت محیط زیست و هم گلستان راضی است.وی یادآور می شود: وركان از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و با مجوز صادره از سازمان كه گونه های حیات وحش كشور را مدیریت می كند به صورت امانی به باراجین سپرده شده و هر زمانی سازمان می تواند دوباره، در مورد وركان و محل تولید مثلش تصمیم دیگری بگیرد.
مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان با تاكید بر این كه هیچ جایی برای تولید مثل وركان بهتر از باراجین نیست، به دلایل این مورد اشاره كرده و ادامه می دهد: با عنایت به این كه اصلا امكان رهاسازی وركان در طبیعت وجود ندارد وهیچ نقطه، باغ وحش و مركز نگهداری در كشور امكانات پارك طبیعت باراجین را برای وركان و یا پلنگ دیگری فراهم نكرده، باراجین بهترین محل زندگی برای وركان است.
هرچند مدیركل حفاظت محیط زیست اعلام می كند فضای بسیار خوبی در باراجین در اختیار این پلنگ نر است و هم سازمان حفاظت محیط زیست و هم گلستان از انتقال وركان به قزوین راضی است اما یك كارشناس حیات وحش كه كاملا با نظر عبدوس مخالف است و به خبرنگار مهر می گوید: كسانی كه وركان را به باراجین برده اند خودشان پس از مدتی كوتاه ابراز پشیمانی می كنند كه چرا این انتقال انجام شده است.
امیر صیادشیرازی بیان می كند: هرچند در باراجین فضای بزرگ تری در اختیار وركان است اما شرایطی مخصوص و در شأن حیات وحش ندارد؛ شبیه یك حیاط خانه خیلی بزرگ است و به یك سیرك تبدیل گشته و همه حیوانات آن دستی هستند.
وركان هم به گربه دستی تبدیل می شود
وی ادامه می دهد: در پارك باراجین یك ببر با یك سگ هاسكی زندگی می كند، خرس هایی كه قبلا از گلستان به آنجا منتقل شده اند با رئیس مجموعه كشتی می گیرند و مدیر مجموعه دستش را داخل دهان آنها می كند؛ فضای عجیبی است و كاركنان محیط زیست هم كه فضای باراجین را دیده اند حس خوبی نداشتند و معتقدند وركان هم پس از مدتی به گربه دستی تبدیل می گردد.
مسئول مركز درمانی- تحقیقاتی فُك خزر در ایران «لنی هارت» می افزاید: سال قبل وقتی شنیدیم مقرر است وركان به باغ وحش منتقل شود، در سفری كه با خانم لنی هارت به روسیه داشتیم (برای فك خزر) در شهر «سوچی» روسیه از یك مركز نگهداری و بازتوانی گربه سانان كه در سطح جهانی هم مطرح است در مورد انتقال وركان به آنجا صحبت كردیم و آنها اعلام آمادگی كردند.

هیچ جایی برای تولید مثل وركان بهتر از باراجین نیست چون كه اصلا امكان رهاسازی وركان در طبیعت وجود ندارد وی تصریح می كند: پیش از آن كه جدی با این مركز صحبت نماییم با مسئولان اداره كل حفاظت محیط زیست گلستان صحبت كردیم كه چنین شرایطی وجود دارد و حتی قراردادی هم تنظیم شد و قرار بود بنده مستقیما با سوچی در ارتباط باشم.
وی با یادآوری این كه آن زمان آقای خیرآبادی مسئول حیات وحش گلستان بود و با ایشان پیش نویس قرارداد تنظیم شد، اضافه می كند: در این پیش نویس قرارداد، قید شده بود این مركز نگهداری باید تلاش كند وركان برای بازگشت دوباره به طبیعت آموزش ببیند؛ هرچند آن ها اعلام نمودند تابحال به پلنگ سه ساله آموزش نداده اند و این تجربه جدیدی است؛ تلاش اول این بود و اگر نشد وركان آنجا می ماند و هم برای ازدیاد نسل از آن استفاده می شد و هم گروه های ۶ تا ۱۰ نفره ایرانی برای آموزش نحوه نگهداری و بازتوانی این موجودات به روسیه می روند.
صیادشیرازی می گوید: از سوی دیگر قرار بود روس ها هم به ایران بیایند و مناطقی را كه ایران می تواند بعنوان محل استاندارد برای نگهداری و بازتوانی گربه سانان در آینده استفاده نماید، را بازدید كنند؛ همه این ها در قبال تحویل دادن وركان به مركز سوچی به صورت مجانی انجام می شد.
محیط زیست كشور برای انتقال وركان به روسیه اعلام آمادگی كرد
وی یادآور می شود: حتی آقای ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست كشور به روسیه سفر كرد و با گروه سوچی ملاقات داشت و و از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای انتقال وركان به روسیه اعلام آمادگی كرد و حتی به گلستان نامه زدند كه برای انتقال وركان اقدام نمایند.
مسئول مركز درمانی- تحقیقاتی فُك خزر در ایران «لنی هارت» ادامه می دهد: داستان نامه نگاری و كاغذبازی ها طولانی شد و من هرچند روز یكبار از سوچی نامه دریافت می كردم كه انتقال چه شد و كار به كجا رسید؛ اما متاسفانه هربار كه پیگیری كردم یا اتفاقی نیفتاده بود و یا این كه افراد مسئول در گلستان منتظر دستور سازمان بودند.وی می گوید: به نظر من ترس از این كه وركان به كشور دیگری منتقل بشود و این انتقال منتقدانی داشته باشد مانع شد و كسی پا پیش نگذاشت و پاسخ نامه سوچی داده نشد و در نهایت شنیدم كه وركان به باغ وحش شیراز منتقل می گردد و پس از یك مدت كه این مورد مسكوت ماند، ناگهانی از دوستان شنیدم كه وركان به پارك قزوین می رود.
اما برخلاف گفته های صیادشیرازی مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان مبحث انتقال وركان به پارك باراجین را اتفاقی نمی داند و به خبرنگار مهر می گوید: وركان بیش از سه سال در یك قفس ۲۰ متری زندگی كرد و هم در ۶ ماه زمان مسئولیت من و هم در زمان مدیریت آقایان كریمی و مهاجر تغذیه خوبی از هیركان (پلنگ ماده) و هم وركان به عمل آمد و از نظر تغذیه، بهداشت و نظافت در وضعیت بسیار خوبی بودند.
گمانه زنی برای رهاسازی وركان در طبیعت با شكست مواجه شد
امیر عبدوس با تاكید بر این كه نظارت دامپزشكی خوبی روی پلنگ ها صورت گرفته بود و آن ها از نظر سلامت در سلامت كامل بودند، اظهار می كند: با این شرایط كه به لحاظ مكان نگهداری فضای كافی در اختیار وركان نبود و پس از آن كه هیركان به آن سرنوشت دچار شد گمانه زنی برای این كه وركان بتواند در طبیعت زندگی كند با شكست مواجه گردید.
وی بیان می كند: به هرحال پلنگی كه از بدو تولد در اسارت بوده و آموزش های لازم به منظور زندگی در طبیعت را از مادرش نیاموخته و شكار كردن و قلمرو تشكیل دادن را یاد نگرفته و بلد نیست با گونه رغیب در زیستگاه چگونه باید رفتار كند، نمی تواند در طبیعت زندگی كند بنابراین ما سعی كردیم وركان را به محلی منتقل نماییم كه شرایط زندگی بهتری داشته باشد.
و ترس از این كه وركان به كشور دیگری منتقل بشود و این انتقال منتقدانی داشته باشد مانع شد و كسی پاسخ نامه سوچی را ندادی با بیان این كه حدودا همه گزینه های موجود را بررسی كردیم و سپس وركان به باراجین منتقل شد، می افزاید: گزینه اول «لمسكنده» مازندران و قفسی كه قبلا برای نگهداری ببر در میانكاله تولید شده، بود اما به علت این كه مسیر بسیار دوری داشت و امكان نظارت، سركشی و غذادهی وجود نداشت و ادارات حفاظت محیط زیست استان ها وارد تصدی گری حیوان در اسارت نمی شوند و اعتباری برای این مورد وجود ندارد اگر ما وركان را به مازندران منتقل می كردیم مرتبا باید از گرگان در رفت و آمد بودیم.
عبدوس ادامه می دهد: عملا انتقال به مازندران منتفی بود تا این كه دو بخش خصوصی برای نگهداری وركان اعلام آمادگی كردند؛ یكی باغ وحش شیراز بود كه یك پلنگ ماده موجود دارد و اعلام آمادگی كرده بود یك فضای ۵۰۰ متر مربعی برای وركان بوجود می آورد اما مدت طولانی منتظر ماندیم و این فضا آماده نشد و به تایید سازمان حفاظت محیط زیست نرسید و گزینه سوم پارك طبیعت باراجین بود كه فضای ۶۰۰ متری برای وركان آماده كرد.
درخواست رسمی برای انتقال به روسیه نداشتیم
وی به مبحث انتقال وركان به روسیه هم اشاره می كند و می گوید: یك ایمیل ارسال شد اما درخواست رسمی برای انتقال وركان نبود؛ اگر مقرر است یك گونه حیات وحش منتقل شود باید از مبادی رسمی (وزارت خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست) این مهم انجام می شد بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست پاسخ این ایمیل را به این شكل داد كه درخواست خویش را از مبادی رسمی ارسال كنید.
وی اضافه می كند: درخواست مجددی به این شكل آمد كه ما بیاییم و وركان را ببینیم و ما هم اعلام آمادگی كردیم اما سه ماه صبر كردیم و نیامدند و ما دیدیم بیشتر از این نمی توان وركان را معطل در یك قفس ۲۰ متری نگهداریم تا این پروژه در روسیه به تصویب برسد و یا آن ها بتوانند بیایند و وركان را ببینند؛ چون این پروسه طولانی شد درخواست كردیم وركان را از قفس ۲۰ متری نجات دهند و در نهایت این پلنگ نر به منظور زندگی بهتر و زیست در محیط طبیعی به اكو پارك طبیعت باراجین منتقل شد.
هرچند امیر عبدوس تاكید دارد وركان هم مانند خواهرش هیركان تمام عمر خویش را در قفس گذرانده و از آموختن مهارت ها در طبیعت بی بهره است و شانس كمی برای زنده ماندن در طبیعت دارد اما امیر صیادشیرازی معتقد می باشد هیركان كه در طبیعت رها گردید و به مرگ رسید خیلی خوشبخت تر از وركان بود كه در چنین شرایطی زندگی می كند.
مسئول مركز درمانی- تحقیقاتی فُك خزر در ایران «لنی هارت» به خبرنگار مهر می گوید: درست است كه باراجین از لحاظ وسعت و بزرگی از همه گزینه ها بهتر بود اما مسئله اینجاست كه شاید فضا خوب و عالی باشد اما نحوه برخورد با حیواناتی كه وارد باراجین می شوند اصلا درست نیست و دیگر امیدی به بازگشت این حیوانات به طبیعت وجود ندارد.وی ادامه می دهد: هرچند باراجین را بعنوان پارك طبیعت یا اكو پارك معرفی می كنند كه برای تیمار، بازتوانی و بازپروری حیات وحش است اما این طرز برخورد با حیوانات اصولی و درست نیست.
صیاد شیرازی اظهار می كند: نمی گویم اتفاق ظالمانه ای در باراجین می افتد آنچه در ظاهر انجام می گردد برخورد صمیمی و دوستانه است و این برخورد انسان با حیوان، آن را به یك حیوان خانگی تبدیل می كند و سبب می گردد ظلمی غیرمستقیم به حیوان وارد شود.
وركان باید در طبیعت رها شود
وی با تاكید بر این كه حیوانات نیازی به احساسات انسانی ندارند و نیاز دارند خوی وحشی در وجودشان بماند، اضافه می كند: حیوانات متعلق به طبیعت هستند و باید در نخستین فرصت به طبیعت برگردانده شوند؛ به نظر من اگر حیوان مقرر است سرنوشتی شبیه باغ وحش درانتظارش باشد بهتر است نباشد.
وی تصریح می كند: شرایطی كه من در باراجین دیدم مشخص است نگرششان نسبت به حیوانات وحشی متفاوت می باشد و من احساس نگرانی دارم زیرا معتقدم هیركان كه در طبیعت رها گردید و سرنوشتش به مرگ منجر گردید خیلی خوشبخت تر از وركان بود كه در چنین شرایطی نگهداری می گردد.
مسئول مركز درمانی- تحقیقاتی فُك خزر در ایران «لنی هارت» در انتها خاطرنشان می كند: اگر كمی خودخواهی را كنار بگذاریم و واقعی تر و به دور از احساسات غلط خود به قضیه نگاه نماییم باید وركان در طبیعت رها شود و خودخواهی است اگر بخواهیم برای آموزش و یا به هر علت دیگری، هیركان و یا حیوان دیگری را در میله های قفس نگهداری نماییم.

1397/01/26
14:43:06
5.0 / 5
2344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی