درخواست سازمان محیط زیست برای ثبت یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی

درخواست سازمان محیط زیست برای ثبت یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی حیوان خانگی: تهران- سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از فدراسیون فوتبال می خواهیم در مذاكرات مكتوب با شركت آدیداس، ثبت تصویر یوزپلنگ را بر پیراهن تیم ملی، مجددا مطالبه كند و پاسخ مكتوب آدیداس در این باره را به منظور رفع ابهامات كنونی در اختیار رسانه ها قرار دهد.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی در مورد حذف تصویر یوزپلنگ از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران خاطرنشان كرد: ایران از سال 1375 و با تصویب مجلس شورای اسلامی به كنوانسیون بین المللی حفاظت از تنوع زیستی ملحق شده است.
وی اضافه كرد: درج تصویر یوزپلنگ آسیایی بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال نه تنها واجد ارزش های زیادی در جلب توجه و نظر عموم مردم ایران و جهان به ضرورت حفاظت از این گونه پرارزش بود، بلكه بازتاب بسیار زیبا و خردمندانه ای از توجه مردم اصیل و با فرهنگ یك تمدن بزرگ به ضرورت حفظ محیط زیست و تنوع زیستی در جهان بود.
ظهرابی اظهار نمود: انتظار داشتیم فدراسیون فوتبال با دقت و حساسیت بیشتری به این مورد می پرداخت.

** حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی فوتبال، محصول نبود برنامه ریزی مناسب است
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: با عنایت به موافقت فیفا با درج تصویر یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران، تعلل در این موضوع، محصول نبود برنامه ریزی مناسب برای انتخاب لباس تیم ملی فوتبال بوده است.
وی با اشاره به اینكه یوزپلنگ آسیایی از مهمترین نمادهای تنوع زیستی ایران است، اظهار نمود: با عنایت به اینكه یوز همچون گونه های در معرض تهدید جهانی است، حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی و از دست دادن این فرصت مغتنم برای عرضه چهره دوستدار و حافظ طبیعت، محیط زیست و تنوع زیستی مردم ایران، منجر به نگرانی دوست داران محیط زیست كشور شده است.
ظهرابی اضافه كرد: بدون شك با عنایت به اینكه تیم ملی فوتبال كشور به تیم یوزپلنگان شهره شده بود، تصویر یوز می توانست با ساخت چهره ای منحصر به فرد از تیم ملی فوتبال ایران به جلب نگاه جهانی، تماشاگران و همینطور كادرهای فنی ناظر بازی ها به این تیم شود.
وی با اشاره به اینكه اولین بار، تیم ملی ایران در بازی دوستانه با ازبكستان با لباس فاقد نقش یوز ظاهر شده است، اظهار داشت: از زمان تصویب پیشنهاد یكی از فعالان محیط زیست در خصوص درج تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی، همواره لباس بازیكنان ایران منقوش به تصویر این گونه ارزشمند بود.
وی با یادآوری اینكه ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی با پیگیری مسئولان وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال، پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و سازمان حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم مورد موافقت فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) قرار گرفت، تصریح كرد: این اقدام با بازتاب خوبی در سطح ملی و بین المللی همراه شد ازاین رو اظهارات نماینده فدراسیون فوتبال در برنامه نود در خصوص مخالفت شركت آدیداس با ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی، توجیه مناسبی به نظر نمی رسد.

** آدیداس به علت عدم خروج عرق از پیراهن اعضا مخالف ثبت طرح یوز است
وی ادامه داد: بنابر ادعای فدراسیون فوتبال ایران، شركت آدیداس اعلام نموده ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی به صورت برچسب (چاپی) مانع كاركرد صحیح پیراهن و خروج عرق از پیراهن های اعضای تیم ملی فوتبال و در نتیجه تولید مشكل برای آنها می گردد.
ظهرابی تصریح كرد: طرح این ادعا به آن معنا است كه اگر از چند ماه پیش، تمهیدات لازم برای درج تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران پیش بینی و به شركت آدیداس اعلام شده بود، درج تصویر در قالب خود پیراهن ممكن بود و دیگر نیازی به چاپ برچسبی این طرح نبود.
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: البته به علت آنكه مخالفت آدیداس به صورت كتبی به مسئولان فدراسیون فوتبال ایران اعلام نشده و بنابر نقل قول نماینده فدراسیون این مخالفت ها طی مذاكرات شفاهی در جلسات بیان شده است، مبحث مجددا از جانب سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می گردد.
یوزپلنگ آسیایی گونه ای در خطر انقراض است و چون زیستگاه این حیوان پرارزش فقط در ایران باقی مانده از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی می گویند.
با توجه به اهمیت مبحث و با هدف تولید شناخت و حساسیت بیشتر نسبت به حفاظت از این گونه پرارزش سازمان حفاظت محیط زیست با همكاری وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در دولت یازدهم كوشش كرد تا نقش یوز بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال كشور نقش ببندد كه مورد موافقت فیفا هم قرارگرفت اما در بازی های پیش روی جام جهانی این نقش از روی لباس تیم ملی حذف شد.
علمی 9014**1055


1397/01/30
15:33:50
5.0 / 5
2153
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی