كلانتری تاكید كرد:

افزایش اشتغال مولد با استفاده از تعاونی ها

افزایش اشتغال مولد با استفاده از تعاونی ها حیوان خانگی: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ما نباید به دنبال تقسیم فقر در كشور باشیم و همه باید كمك نماییم اشتغال مولد را با استفاده از تعاونی ها افزایش دهیم.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر عیسی كلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مشترك با رئیس اتاق تعاون و اعضای كمیسیون كشاورزی اتاق تعاون، با اشاره به اینكه محیط زیست برای همه مردم ایران است، اظهار داشت: متأسفانه ظرفیت كره زمین محدود شده و به دلیل فشارهای وارده از جانب مردم به كره زمین، عمر آن رو به كاهش است.
رئیس سازمان محیط زیست در ادامه اضافه كرد: رفاه بیش از اندازه مردم سبب شده است با مشكلات زیست محیطی بسیاری روبه رو شویم.
كلانتری با تاكید بر اینكه مشكل اصلی در حوزه محیط زیست، آب است، اظهار داشت: متأسفانه به دلیل مسائل سیاسی، بین المللی و عدم آشنایی به محور توسعه پایدار این حوزه با مشكلات بسیاری روبه رو شده است.
وی اضافه كرد: به علت آنكه در بخش غذا و صنعت بدون در نظر گرفتن توسعه پایدار خودكفا شده ایم بخش زیست محیطی با هزینه های بسیار زیادی دچار مشكل شده است.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه توسعه پایدار دارای چهار اصل است، اظهار داشت: اول تمامی فعالیت ها باید توجیه اقتصادی داشته باشد، دوم اقتصادی ترین فعالیت ها نباید نظم اجتماعی را بر هم بزند، سوم مسئله محیط زیست نباید قربانی شود، چهارم حق تمامی نسل های بعدی باید حفظ شود؛ این موارد ۴ اصل و پایه مهم توسعه پایدار در كشور به حساب می آید.
كلانتری اضافه كرد: نسل حاضر نباید به علت ورود تكنولوژی از تمامی منابع ملی استفاده نماید و آنها را به غارت ببرد.
رئیس سازمان محیط زیست، تاكید كرد: متأسفانه به علت خودكفا شدن در بخش گندم تا جایی كه امكانپذیر بود خاك را شخم زدیم و همین مبحث سبب وارد شدن آفت به خاك شود و این منبع مهم زیست محیطی از بین برود.
كلانتری اضافه كرد: سیاست غلطی كه در گذشته به كار گرفته شد، به علت داشتن اهداف كوتاه مدت همچون افزایش تولید دام بخش بزرگی از خاك را دچار فرسایش كرد.
رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: ایران نخستین كشور در دنیا است كه خاك خویش را دچار فرسایش كرده و ما هم اكنون ۱۲ تا ۱۶ میلیون تن خاك فرسایشی در كشور داریم.
وی با اشاره به اینكه پوشش گیاهی و بهره وری از بخش كشاورزی را از دست داده ایم، اظهار داشت: به علت آنكه در بخش كشاورزی از سیاست های علمی درست استفاده نكرده ایم، میزان بهره وری خویش را كاهش داده ایم.
كلانتری با تاكید بر اینكه طبق قانون وزارت كشاورزی مكلف شده در ۹۵ درصد از محصولات خودكفا شود، اظهار داشت: این سیاست در صورتی كه از محورهای علمی درست استفاده نكند سبب از بین رفتن محیط زیست و اقتصاد كشور می گردد.
رئیس سازمان محیط زیست با تاكید بر اینكه دولت دوازدهم استراتژی قوی را در جهت توسعه پایدار به كار گرفته است، اظهار داشت: هر فعالیتی كه در جهت توسعه پایدار نباشد، سازمان محیط زیست به هیچ عنوان به آن مجوز نمی دهد و هر فعالیتی كه هم راستا با توسعه پایدار باشد به صورت كامل از آن حمایت خواهد شد.
وی با تاكید اینكه هم اكنون در هیچ شرایطی به صنعت فولاد و پتروشیمی در داخل كشور مجوز نخواهیم داد، اظهار داشت: تمامی كارخانه هایی كه فولاد و پتروشیمی اجازه فعالیت از محیط زیست را می خواهد باید در سواحل كشور تأسیس شود.
كلانتری خاطرنشان كرد: در تمامی دنیا ۸۰ درصد از جمعیت كشور در سواحل هستند، اما در سواحل جنوبی ایران همچون آبادان و چابهار تنها یك میلیون نفر كه معادل ۲ درصد جمعیت است، حضور دارند.
رئیس سازمان محیط زیست اضافه كرد: تمامی كارخانه هایی كه نیازمند استفاده از آب فراوان هستند باید در سواحل جنوبی كشور فعالیت كنند تا در بخش محیط زیست دچار مشكل نشویم.
وی با اشاره به اینكه نخستین دشمن محیط زیست در كشور فقر است، اظهار داشت: در صورتی كه توسعه ای در كشور اتفاق نیفتد فقر تولید می گردد و به مرور زمان محیط زیست هم دچار تعدیل می گردد.
كلانتری خاطرنشان كرد: باید اصول توسعه پایدار به صورت كامل رعایت شود و در همین حوزه باید ارتباطات مردم با محیط زیست با استفاده از سامانه صورت گیرد تا شاهد امضاهای طلایی كه زمینه ساز از بین رفتن محیط زیست می شود، نباشیم.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه نسل های بعدی حق و حقوقی در محیط های طبیعی كشور دارند، اظهار داشت: نسل های حاضر نباید با استفاده از فناوری های نوین بخش های زیست محیطی را به حراج بگذارند.
وی تاكید كرد: بهره وری پایین در فعالیت های اقتصادی بزرگترین خطر برای كشور و بزرگترین تهدید برای محیط زیست است.
كلانتری با اشاره به صرفه جویی آب در كشور، اظهار داشت: استفاده بیش از اندازه منابع انرژی و پایین بودن بهره وری از آن سبب شده كه عمر آب در سرزمین ما هر روز كمتر شود.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه طبق قوانین و مقررات بین المللی، هر كشوری باید ۲۰ درصد از آب های تجدیدپذیر خویش را استفاده نماید و در مواقع ضروری و بحرانی تا ۴۰ درصد می تواند از آب های تجدیدپذیر استفاده نماید، اضافه كرد: در كشور ایران استفاده از آب های تجدید پذیر به ۱۱۰ درصد رسیده است و این معنایی جز خودكشی ندارد.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به آلودگی هوا در كشور اظهار داشت: ۱۲ درصد از آلودگی هوا به علت موتورسیكلت ها، ۲ درصد به خاطر خودروهای سواری، ۸۶ درصد از آلودگی هوا به علت ورود كامیون های فرسوده به كلانشهرهاست.
وی تاكید كرد: آلودگی هوا كه ناشی از كامیون های فرسوده است سلامت مردم را در كلانشهرها به خطر انداخته و مسئله دیگر در آلودگی هوا ریزگردها هستند كه ما در حوزه محیط زیست به دنبال برطرف شدن این مشكل هم هستیم.
كلانتری با اشاره به اینكه بخش محیط زیست مخالف سدسازی به جز شمال كشور است، اظهار داشت: هم اكنون هیچ جایی از كشور بدون سد نیست و همین مبحث سبب شده كه میزان آب های روان در كشور به شدت كاهش یابد.
رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: امسال میزان بارش ها در شمال غرب همچون آذربایجان شرقی و غربی و كردستان خوب بوده، اما به علت تولید سدهای فراوان از میزان آب های روان در این مناطق كاسته شده است.
وی اضافه كرد: بخش بزرگی از پوشش گیاهی زاگرس به علت ورود یك باكتری خطرناك از بین رفته و ما شاهد نابودی روزانه این سرمایه ملی هستیم.
كلانتری اظهار داشت: ما نباید به دنبال تقسیم فقر در كشور باشیم و همه باید كمك نماییم اشتغال مولد را با استفاده از تعاونی ها افزایش دهیم.

1397/02/05
19:34:29
5.0 / 5
2061
تگهای خبر: آب , آلودگی , خاك , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی